Karadeniz Pet

Bambu Tahta Kafes

Oğuz Yalçın

Meraklı Üye
Muhabbet kuşumun ufak tefek bi kafesi vardı.Büyük rahatlıkla yaşayabileceği bir kafesi olsun istedim.Yine bu sitede bi arkadaş yapıp paylaşmıştı.Bende aynısından yapmaya karar verdim.Tahta dan ve bambudan oluşan bu kafesi yaptım.Fakat çok ama çok zahmetli bir iş oldu.Ben bambuların gireceği delikleri direk elimle matkapla deldim.Eğer yapmak isterseniz siz kesinlikle mengeneye bağlı matkaplarda delin yoksa benim kafesimdeki gibi bambular yamuk yumuk gidebilir.Bu eğrilikler bambuların takılmasını çok zorlaştırdı.Ama sonuçta ortaya kuşumun rahat edebileceği bir kafes çıktığını düşünüyorum.

Malzemeleri yazayım.Belki yapmak isteyen arkadaşlarımız olur.

2x2 lik kare çıtalardan marangozda 25 tane kestirdim.
Bambu çubuklardan 400 tane aldım.Çok aradım bu arada.Marketlerin hiçbirinde yok.Olanlar 2.5 mm lik.Çok ince kaldığı için almadım.5 mm lik bambu çubuğu aldım.Bambu çubuğun kalınlığıda 5 mm ve kuş ne kadar kemirsede bişey olmuyor :)
Çubukların 100 tanesi de, kafesin çatısını ince çıtadan yaptığım için arttı.
Birde hızlı yapıştırıcı aldım.Çok ama çok büyük rahatlık ve çok sağlam şekilde yapıştırıyor.

Çıtaları birbirine vida ile bağladım.50 tane falan da vida alırsanız işinizi rahat görür.
Kafes tabanına da zeolit taş koydum.Temizliği 1 aya kadar uzatıyor diye bugünlerde aldım.Nasıl olacak görücem :) Bi videoda koydum.Eksik gedik birşey görüp söylerseniz sevinirim bu arada.Bende ona göre düzenleyeyim.

Malzemelerin linklerinide koyayım.Belki işinize yarar

Bambu çubuklar.

pte Patates ubuu (35cm) | Sizin tac

Hızlı Yapıştırıcı

PATTEX 283540 2K Aktivatörlü Hızlı Yapıştırıcı 200 ml Aerosol+50 ml Şişe - Yapı Market / Hırdavat - Hepsiburada.com

Vidayıda herhangi bir nalburdan alabilirsiniz zaten :)

0VyMzL.jpg

glX36N.jpg

ydV769.jpg

JL3oVW.jpg

7mA0QP.jpg

7mA01a.jpg

27jXWN.jpg

[YOUTUBE]nZ-zsR3r2oc&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

Cok cok guzel olmus belliki cok buyukte emek verilmis ellerinize saglik tek kusum olsa belkide 4 tane bole kafese omur dayanmaz :)

çok güzel olmuş tebrik ederim, sonuçta el emeği göz nuru

emeğine sağlık,yamuk yumukta olsa sen yaptığın için paha biçilmez

Çok çok teşekkür ederim emeğinize sağlık ve de malzemeleri paylaşmakta anlatmakta ihmal etmemişiniz bunun için ayrı teşekkür ederim :) Diğer arkadaşlarada yardımcı olacak şekilde anlatmışsınız güzel paylaşm .

Çok güzel olmuş çok sağlıklı emeğine sağlık güle güle kullan kardeşim

çok emek vermişşin belli çok da güzel olmuş güle güle kullanın

Çok güzel olmuş maşallah kafesiniz.Aynısının biraz daha büyüğünü bende yaptım gerçekten cok uğraş isteyen bişey hala kullanıyorum bi sıkıntıda yaşamadım hemde daha sağlıklı.:)

Çok güzel olmuş.Demirlerden daha sağlıklı ve daha doğal olduğu kesin =)

Tahtada parazit olma ihtimali yüksek değil mi? Bende yapmayı düşünüyodum ama tahtada parazit olur diye yapmadım. Sağlıklısı buysa bende yapayım hem stres atarım yaparken :)

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tahtada parazit olma ihtimali yüksek değil mi? Bende yapmayı düşünüyodum ama tahtada parazit olur diye yapmadım. Sağlıklısı buysa bende yapayım hem stres atarım yaparken :)

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam mdf olursa parazit yapıyo diye biliyorum.Benim kafesteki tek mdf ler alttaki beyaz yerler.Orayıda belli bi aralıklarla ilaçlıcam.Bi sorun çıkacağını sanmıyorum.

emeğine sağlık yaratıcı ve güzel olmuş.güzelde olmasa emeğin paha biçilemez okan abinin dediği gibi

Emeğinize sağlık ama birşey soracağım kuslar dıskıladıgı zaman kafes bambu tellerine cürümez mi veyahutta ne bileyim silmesi zor olur üstüne siner koku diye düşünüyorum.

Emeğinize sağlık ama birşey soracağım kuslar dıskıladıgı zaman kafes bambu tellerine cürümez mi veyahutta ne bileyim silmesi zor olur üstüne siner koku diye düşünüyorum.

hocam illaki pisletiyor ama genelde kafes tabanına dışkısını yaptığı için bi sıkıntı olmuyor.Taban da da zeolit taş olduğundan koku yapmıyor.Görüntü kötü olmuyor.Bu zaman a kadar 1 kere belki silmişimdir bambunun biir iki yerini :)

Ellerinize sağlık, ahşabın nem emmesi sıkıntı diye biliyorum.
Zeolit taş genelde akvaryum taşı , kafeste faydası oluyorsa denemekte fayda var. nasıl gözleminiz?

Geri