Karadeniz Pet

Başıma gelen talihsiz olayı dostlarla paylaşmak istedim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erdal Arıcan

Paylaşımcı Üye
Öncelikle herkese merhabalar,kendim yeni üyeyim site gerçekten muhteşem tasarlanmış, vede çok öğretici.geliyim konuya ;kus almadan önce araştırma içerisindeydim muhabbetkuşu.comtr sitesini buldum, başladım araştırmaya ,gerçekten çok güzel kuşlar satılıyor, bende Levent acar beyin kuşlarından tercih ettim hemen ayırttım, kendim avrupa yakasındayım karşıya gidemedim, levent beyden mecidiyeköyden almak istediğimi söyledim, kendisi sağolsun en iyi şekilde kuşu getirmiş. hadi hayırlısı aldım kuşu bismillah diyip, ertesi günü kanat tüylerinin bir kısmını dökmüş, sonrasındada hepsini kaybetti, birkaç gün içerisinde sonra kuyruklar derken birşey kalmadı, ,aradım levent beyi üzerini örtmeseydiniz keşke dedi hata bizim demekki:)çok kuş örttüm bir gecede kanatmı dökermiş hayvan,yolda dökülmüştü bir kısmı zaten,kutusuda tüylerde hala arkada odada duruyor, aradık levent beyi babamda kuş hastası bu arada, levent bey getirin değiştireyim dedi kuşu ,sonrasında pes etmedim dedim bekliyim kanatları gelecek illa kanatlar geldi şükür,sonra tekrardan yeni çıkanların bir kısmını döktü zayıf olduğundan dolayı öyle düşünüyorum,tüyleri güçlü çıkmıyorki hemen gidiyor,sonra kuş hala yem yiyemiyordu yazmayı unutmuşum, ilk 3 gün yiyemedi yem bende açlıktan ölmesin diye levent beyin kuşu iade ederken yanında vermiş oldugu saka yemi ve dal darı vardı, bu dal darıya bayıldı bir tek onu yiyebiliyordu, yani hayvan normal yemi kırıp birtürlü yiyemiyordu, ,ufaladım ezdim toz şekilde verdim nafile ,aradım levent beyi yardım edin kuş yem yiyemiyor, dal darıyıda herzaman vermek saçma diye düşünüyorum birazda masraflı, kendiside keşke bende dal darı vermeseydim dedi sanırım hayvan ona alıştı ,başlarda vermedim aslında kıyamadım yiyemeyince,mecbur kalmasam vermiyecektim aslında, kendiside dal darı verme kes dedi illa yiyecek dedi 3gün vermedim 4 günde baktığımızda ölmüştü, bizim kuş, açlıktan öldü, babam başladı aglamaya ,çok duygusal ve hauvan sevgisi çok,bendede bir yıkıntı tabi baya üzüldük, öleceğini bilsem dal darıya devam ederdim, , hayvanı açlıktan öldürdüm diyorum, kendimi çok suçlu buluyorum, umarım günahını çekmem, aradım tekrardan kendisini gelmemi söyledi istediğim bir kusu almamı söyledi ,bu davranısıda taktıre değer ,bende o moral bozuklugunla hakkımı helal etmıyorum dedim, hakkım helal olsun,kısmet vardır herseyde olacagı varmıs, arkadaslar ben buna ınanırım gıdıp hemen mavişi aldıgım kısıden kısmet işte dişi bir kuş vardı elinde onu aldım 45günlük baya iyi anlaştılarda şükür ,en kötüsü kendimi suçlu hissediyorum, ben o hale getirdim diye. yardımlarda aldım bu büyüklükteki bir kuş yem yemesi lazım diyor herkes,yem yiyemeyen kuşu vermiş sana veren kişi dediler,20 25 gün böyle idare etti bizde.birde benim erkek kuş konuşuyor ,sürekli onu doyuruyordu,çünkü anne babası sanıp sanırım,agzına saldırıyordu,bizim mavişin, doyururken dişi ona yeni doğmuş kuslar gibi cikk cikk diye ses çıkarıyordu ,bizim mavişte ne duysa konusur taklit eder onun cik cik diyişinin aynısını kapmış onu yapıyor ,aklıma gelince ölen dişi baya üzüyor beni, alışacağım inşallah o çıkardığı sesede, suçum nerde yanlış yaptım onu merak ediyorum sizden arkadaşlar , dediğim gibi herşeyde hayır kısmet vardır, onunda kaderi buymuş belkide, herkezin sağlıklı mutlu kuşları olsun,uygun zamanda mavişle pamuğun resmini paylaşıcağım sizlerle, burda bir aile ortamı var gibi, daha çok yeniyim sorularımda olacaktır yardım alacağım çok konular var, zamanla tecrübe kazanırız inşallah. salıcakla kalın.

Son düzenleme:
Üzüldüm gerçekten. Olur ama böyle şeyler çok dert etmeyin her canlının takdir edilmiş bir ömrü var sonuçta.Levent beyin teklifi de çok nazik ve yerinde bir davranış olmuş. Benim de benzer bir hadise gelmişti başıma. Aldıktan 5 gün sonra ölmüştü hayvancağız. Benimki annesinden erken ayrılmıştı ne yem kırabiliyordu ne doğru dürüst yürüyebiliyordu. Şimdi başka kuşlardan yavrularımız var gayet sağlıklı. Kuş alacaksanız tavsiyem 40 günlük olduktan sonra alın ve yem kırıp kıramadığına dikkat edin. Tekrar geçmiş olsun

Son düzenleme:
Keşke kabuksuz yem alıp onu koysaydınız kafese veya havuç salatalık vb. bir meyve taksaydınız. Çok üzüldüm gerçekten. Ama Levent Bey üzerine düşeni yapmış.
Çok üzücü bir durum.

Levent abi daha ne yapsın birde hakkımı helal etmiyorummu dediniz :)

Üzüldüm hayırlısı olsun yeni kuşlarınıza iyi bakin :(

Çok üzüldüm gerçi Levent abi elinden geleni yapmış yeni kuş vermeyi bile teklif etmiş acemiliğinizden kaynaklanan bi durum olsa gerek geçmiş olsun iyi hobiler

Üzüntüme ortak olan arkadaşlarım, sağolasınız ,bu bana ders oldu, bundan sonra yem yiyebilen kuş alacam. Necdet beyin dediğine katılıyorum .buna ve sağlıklı olmasına dikkat edecem ben güvendim aldım kuşu , nerden bilebilirdim böyle bir olayla karşı karşıya gelebileceğimi,yem yiyemedi ve öldü kuşum bukadar ortada olan bu .yeni başlayan arkadaşlarımdanda ricam yem yediğinden emin olmadığınız kuşları yeni sahiplerine teslim etmeyiniz lütfen, o canlara yazık, şimdiki kuşum çatır çatır yem yiyiyor çok şükür,yusuf kürşat beyin dediği gibi ,şimdikilere çok daha dikkatli bakacam inş,ilerdede yavrularım olursa ilk işim yeme düşer düşmez emin olduktan sonra, ya hediye ederim yada gönüllerinden ne koparsa o şekilde yeni sahiplerene teslim ederim inşallah sağ salim.

Son düzenleme:
Erkek kuşumunda kanatları kuyrukları dökülmeye başladı 6 aylık, bu normalmi sizce arkadaşlar yoksa diğer dişiden bulaşıcı birşeymi geçti ,veterinere götürsem iyi olur diye düşünüyorum ,inşallah hastalık değildir. sizin kuşlarınız kanatlarını kaybettimi tüy değişiminde duyduğuma göre yaşlı kuşlar kanatlarını döküyormuş.

Tüy dökme döneminde ise kanat tüylerinden bazılarını dökebilir veya stresten tüy döküyor olabilir.

[MENTION=17700]Erdal Arıcan[/MENTION]
Bence kuşun yem kırmayı bilmediğini bilerek satın aldıysan hata sende.
Ama@ Levent ACAR yem kırmayı bilmediğini bilerek sattıysa hata onda.
Daha sonradan kuş teklif etmesi senin ve ailenin yaşadığı üzüntüye bedel olmaz.

Yavuz bey,düşünceniz beni çok memnun etti,teşekkür ederim ,üzüntümüze bedel olmıyacaktı evet, içimizdende gidip kendisinden yeni kuş almak gelmedi zaten, erkeği aldığım kişiden temin ettim dişimi, diğeride dişi diye aldım onunda gagası bana morarmıştı gerçi, belli değildi,olur böyle şeyler sonradan dönebiliyormuş cinsiyet,zaten ufak kuştu, boynunda ve sol kanat altında tüy yoktu hiç,sonradan çıktı ama, kuşçulara gösterdim erkek bu kuş dediler.ben nerden bilebilirdim yem yiyemediğini, ,bilerekmi sattı bilmeyerekmi orasınıda bilmiyorum tabi .yazık oldu kuşa , arıyorum konuşmak için o gün başta konuştuk kendiside şaşırdı öldüğüne nasıl olur ya dedi inanamadı,sonrasında konuşamadım,nevar arkadaşım gibilerinden tepki gösteriyor, 2 inci aramamda,gel sana kuş al diyorum işte diyor. halolacak ya herşey kuş almayla ey allahım, ,en son aradıgımdada tel komple kapalıydı jarjı bitti herhalde onu düşündüm,sonrada aramadım , sert tepki aldık insan tuaf oluyor ,canı sağolsun, belkide hata bizdedir.çünkü o sinirle ve üzüntüyle hakkımı helal etmiyorum dedim ,sonra pişman oldum ama konuşamadım,ondan moreli bozuldu kızdı sanırım,ondan teli kapattı herhalde, tekrardan hakkım helal olsun .şimdi bildiğim yani kuşlarımı aldığım bir hobici var ondan alıyorum kuş, ve satarken illa diyorki 40 günlük ama ,yem yediğinden emin olmam lazım veremem kusura bakma az sabredin diyor.Yusuf kürşat bey olsun,Cihan aytan bey olsun cem bey di sanırım onun ve onlar gibi sayılı kişiler var bu sitede, isimlerini hatırlamıyorum, kuşları süper sağlıklı kuşlar, alanlarında çok memnun olduğunu okudum, ,kısmetse kendilerindende kuş alabilirim eşe dosta istediklerinde,tabi kim satarsa satsın, sitesi olsun olmasın kuşu güzelse beğenirsek hepimiz alıyoruz bu gerçek, kuş yem yesin sağlıklı olsun yeter, bu değerli siteden kuş almaya devam başıma bir olay geldi diye almıyacak değilimde.Düşünceleri olan arkadaşlarımdan yorumlar bekliyorum .Kendisindende mantıklı bir açıklama duysam daha iyi olur, hem siz hemde ben işin aslını astarını öğreniriz hem.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun çok üzücü bir durum zamanla atlatır saglıklı bir kuş daha edinirsiniz inşallah
2011 2012 ortalarına kadar muhabbet kuşu besledim ilk yavru kuş aldım erkek diye dişi cıktı. Ürkekti hiç bir şekilde insana alıştıramadım artı uçamıyordu. Yanina eş aldım yetişkin bir erkek ilk başlarda bana yakın oldu ama eş tutunca beni unuttu 6 ay yavru ala bilmek için uğraştım olmadı. Evlilik sebebiyle kuşları komşuma sahiblendirdim üçretsiz. Sonra sultan papağanı aldım. Önce tek sonra çift yaptım aldıgım ikinci kuş yavru du 1 hafta sonra gecenin bir yarısı kafeste gürültü kıyamet kopuyordu baktım ikinci kuşüm sanki sag ayak sag kanadıma kırap girmiş gibi geriliyor kendini ordan oraya atıyordu veterinere götürdüm derdini orda anladık kuş kafes de yem yiyememiş ve vitaminsizlik den kısmi felç geçiriyordu veteriner ilaç verdi özel bakıma aldım 4 günde saglıgına kavuşturdum sultanımı şırıngayla mama takviyesi yaptım sabah akşam düzeldi onun o saglıklı halini gördükçe çok mutlu oluyordum.
Bilgisizlik bazen bu gibi kotu sonuçlar doğura biliyor

Son düzenleme:
Yavuz bey,düşünceniz beni çok memnun etti,teşekkür ederim ,üzüntümüze bedel olmıyacaktı evet, içimizdende gidip kendisinden yeni kuş almak gelmedi zaten, erkeği aldığım kişiden temin ettim dişimi, diğeride dişi diye aldım onunda gagası bana morarmıştı gerçi, belli değildi,olur böyle şeyler sonradan dönebiliyormuş cinsiyet,zaten ufak kuştu, boynunda ve sol kanat altında tüy yoktu hiç,sonradan çıktı ama, kuşçulara gösterdim erkek bu kuş dediler.ben nerden bilebilirdim yem yiyemediğini, ,bilerekmi sattı bilmeyerekmi orasınıda bilmiyorum tabi .yazık oldu kuşa , arıyorum konuşmak için o gün başta konuştuk kendiside şaşırdı öldüğüne nasıl olur ya dedi inanamadı,sonrasında konuşamadım,nevar arkadaşım gibilerinden tepki gösteriyor, 2 inci aramamda,gel sana kuş al diyorum işte diyor. halolacak ya herşey kuş almayla ey allahım, ,en son aradıgımdada tel komple kapalıydı jarjı bitti herhalde onu düşündüm,sonrada aramadım , sert tepki aldık insan tuaf oluyor ,canı sağolsun, belkide hata bizdedir.çünkü o sinirle ve üzüntüyle hakkımı helal etmiyorum dedim ,sonra pişman oldum ama konuşamadım,ondan moreli bozuldu kızdı sanırım,ondan teli kapattı herhalde, tekrardan hakkım helal olsun .şimdi bildiğim yani kuşlarımı aldığım bir hobici var ondan alıyorum kuş, ve satarken illa diyorki 40 günlük ama ,yem yediğinden emin olmam lazım veremem kusura bakma az sabredin diyor.Yusuf kürşat bey olsun,Cihan aytan bey olsun cem bey di sanırım onun ve onlar gibi sayılı kişiler var bu sitede, isimlerini hatırlamıyorum, kuşları süper sağlıklı kuşlar, alanlarında çok memnun olduğunu okudum, ,kısmetse kendilerindende kuş alabilirim eşe dosta istediklerinde,tabi kim satarsa satsın, sitesi olsun olmasın kuşu güzelse beğenirsek hepimiz alıyoruz bu gerçek, kuş yem yesin sağlıklı olsun yeter, bu değerli siteden kuş almaya devam başıma bir olay geldi diye almıyacak değilimde.Düşünceleri olan arkadaşlarımdan yorumlar bekliyorum .Kendisindende mantıklı bir açıklama duysam daha iyi olur, hem siz hemde ben işin aslını astarını öğreniriz hem.

Öncelikle çok üzücü bir durum yeni bir kuş almak isteseniz zaten alırsınız ancak bu levent beyi kötülücek bir durum değil petşoptan kuş aldım ben eve getirdim sabah kalktım kuş ölüydü neden ne için öldü belli değil. sonuçta canlı bunlar insan ölüyor. Aldığınız kuş yavruydu sanırım yere yem dökseydiniz keşke bazı kuşlar yemliğin ve suluğun yerini bilemiyor ne yazıkki onlara sizin öğretmeniz gerekiyor. ancak levent bey belgeli bir üretici kuşun yem kıramadığını bilmiyorsa bu onun ayıbı bilerek verdiğini zannetmem sonuçta oda öldürmek istemez muhtemelen bilmiyordu ama bilmesi gerekiyor du ama dediğim gibi burada kimsenin suçu yok benim fikrim bu

Geçmiş olsun. Sanırım kuş yem kiramiyordu henüz olur kırdığıni düşünmüştür öyle görmüştür, bazen yavrular anne baba yanında yem tirtikliyor ayirinca kırmiyor kafes yeni ortam yeni bilmiyor neyi nasıl yapacağını ama verilen tavsiye ve sizin de buna uygun hareket etmeniz canımı sıktı benim yem kırıp kirmadigindan emin Olmadığınız bir kuşun önünden yiyebildigi yegane şey olan dal dariyi alıp yemi bırakıp kuşu açlığa terk etmeniz affedilemez.
Nolacak dal dari orda dursa kuş aciktikca tirtiklasa ömrü boyunca bir daha normal yem yemeyecek mi,
Yeni yavrular için yuvada Tüylenmeye başladığında dal dari koyarsin yuvaya anneyle beraber tirtiklar yemi tanır büyüdükçe onu kırmaya başlar daha yuvadan atlamadan yem kırar yani. Sonra alayınca bakarsın kuşa popo tuylenmis mi kanat altında ciplakliklar kapanmış mı, babanın yanında yem kırıyor mu. Öyle ayirirsin yavru Salmasina. Yavru salmasinda dal dari ve aspur ile başlarsin yem vermeye kırdığından emin olunca darilara normal yeme başlarsin.ama tavsiyem 60 günlük olana kadar dal dari ve aspur ağırlıklı beslenmesi kuşun yeterince yaglandigi görüldükten sonra aspuru kesmek. Bunun içinde ilk zamanlar küçük Bi kafeste tutmak.
Bir de şu kanat kuyruk dökülme olayını anlamadım.

Neyse geçmiş olsun, umarım bir daha kimsenin başına gelmez. Satıcı da eminim 30 40 lira için böyle işler yapacak biri değildir onun da dalginligina gelmiştir ya da kuş yer değişikliğinden dolayı yemden kesilmiş olabilir.

Tekrar geçmiş olsun.

Fatih Çevik

Gördüğüme göre kendisi profesyonel olarak yapıyor bu işi, ama prof kişide bu hatayı yapmaz, dikkat edeceksin can satıyorsun sen, çocuk oyuncağımı bu emin olacaksın yem yediğinden çatır çatır, yada dal darıya alıştırmış kendisi sanırım ufakken, öylede olabilir,sonra vereceksin sorun yaşamayacak satın alan kişide, dalgınlığına falan gelmiyecek öyle,birde kuş yer değişikliğinden yemden kesilse dal darıda yemezdi, çok mutluydu ve çokta alıştırmıştım kendime, 25 günlük emeğimde boşa gitti demiyecem can gitti,dal darıyı hayatımdan çıkardım,çok çok öncelerden muhabbet yavrularıma dal darı diye birşey vermezdim, normal karısık yem yerlerdi,birtanede yemeyen hatırlamam, dagıtıyordum dostlara, hep takipteyim, kısmet olursa yusuf kürşat beydende kuş almak isterim.Kanat olayını anlamadım demişsiniz,kanat kuyruk döküldü sonra çıktı yine döküldü işte , bir rahatsızlık varmış biz öncelerden duymadık görmedik böyle şeyler,ufak muhabbetlerde oluyormuş böyle kanatlar gelip tekrar dökülüyormuş bazende çıplak oluyorlarmış,acaba bu rahatsızlıkmı diye kafam karıştı,ama kanat dipleri kanlı değildi anlamadım neyse,çıkıp tekrardan dökülmeleri zayıf oldugu anlamına geliyor .kıllandırdı bizi o olay,birde ortamın havasızlığından böyle problemler oluyormuş izmirde bi üstada sordum bendeki olayda bir rahatsızlıkmış ,böyle kuşlar ondada varmış, iğne yapıyormuş sonrasında geçiyormuş, vede çok maaliyetli vitaminlerle destekliyormuş,petshoplarda satılan vitaminler hiçbir işe yaramıyormuş, allah kimsenin başına vermesin birdaha daha doğrusu ufacık canların başına.Birde arkadaşlar soruyorum sizlere ustalara,kuş üreticilerine lütfen. Kuş aldıgımda sanırım 40 45 günlüktü belkide daha ufak bazı yerleri tüysüzdü çünkü ,dedim 5.5 aylık erkegıme alıyorum bu kusu yanına koysam sorun olurmu büysünmü ayrı kafeside önceden ayarladım herşeyini aslında koymayacaktım ,ama sorayım dedim,dedi koyabilirsin kavga etmezlerse sorun değil ,yani döğmesse kalabilir dedi,denedim attım erkeğimin yanına, ayak atıyor bizim erkek rahatsız ediyor ,yanlış yönlerdirme olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Konuyu tekrar tekrar güncellemenizin amacı nedir ? Gerçekten merak ettim

Her canlı ölümü tadacaktir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle herkese merhabalar,kendim yeni üyeyim site gerçekten muhteşem tasarlanmış, vede çok öğretici.geliyim konuya ;kus almadan önce araştırma içerisindeydim muhabbetkuşu.comtr sitesini buldum, başladım araştırmaya ,gerçekten çok güzel kuşlar satılıyor, bende Levent acar beyin kuşlarından tercih ettim hemen ayırttım, kendim avrupa yakasındayım karşıya gidemedim, levent beyden mecidiyeköyden almak istediğimi söyledim, kendisi sağolsun en iyi şekilde kuşu getirmiş. hadi hayırlısı aldım kuşu bismillah diyip, ertesi günü kanat tüylerinin bir kısmını dökmüş, sonrasındada hepsini kaybetti, birkaç gün içerisinde sonra kuyruklar derken birşey kalmadı, ,aradım levent beyi üzerini örtmeseydiniz keşke dedi hata bizim demekki:)çok kuş örttüm bir gecede kanatmı dökermiş hayvan,yolda dökülmüştü bir kısmı zaten,kutusuda tüylerde hala arkada odada duruyor, aradık levent beyi babamda kuş hastası bu arada, levent bey getirin değiştireyim dedi kuşu ,sonrasında pes etmedim dedim bekliyim kanatları gelecek illa kanatlar geldi şükür,sonra tekrardan yeni çıkanların bir kısmını döktü zayıf olduğundan dolayı öyle düşünüyorum,tüyleri güçlü çıkmıyorki hemen gidiyor,sonra kuş hala yem yiyemiyordu yazmayı unutmuşum, ilk 3 gün yiyemedi yem bende açlıktan ölmesin diye levent beyin kuşu iade ederken yanında vermiş oldugu saka yemi ve dal darı vardı, bu dal darıya bayıldı bir tek onu yiyebiliyordu, yani hayvan normal yemi kırıp birtürlü yiyemiyordu, ,ufaladım ezdim toz şekilde verdim nafile ,aradım levent beyi yardım edin kuş yem yiyemiyor, dal darıyıda herzaman vermek saçma diye düşünüyorum birazda masraflı, kendiside keşke bende dal darı vermeseydim dedi sanırım hayvan ona alıştı ,başlarda vermedim aslında kıyamadım yiyemeyince,mecbur kalmasam vermiyecektim aslında, kendiside dal darı verme kes dedi illa yiyecek dedi 3gün vermedim 4 günde baktığımızda ölmüştü, bizim kuş, açlıktan öldü, babam başladı aglamaya ,çok duygusal ve hauvan sevgisi çok,bendede bir yıkıntı tabi baya üzüldük, öleceğini bilsem dal darıya devam ederdim, , hayvanı açlıktan öldürdüm diyorum, kendimi çok suçlu buluyorum, umarım günahını çekmem, aradım tekrardan kendisini gelmemi söyledi istediğim bir kusu almamı söyledi ,bu davranısıda taktıre değer ,bende o moral bozuklugunla hakkımı helal etmıyorum dedim, hakkım helal olsun,kısmet vardır herseyde olacagı varmıs, arkadaslar ben buna ınanırım gıdıp hemen mavişi aldıgım kısıden kısmet işte dişi bir kuş vardı elinde onu aldım 45günlük baya iyi anlaştılarda şükür ,en kötüsü kendimi suçlu hissediyorum, ben o hale getirdim diye. yardımlarda aldım bu büyüklükteki bir kuş yem yemesi lazım diyor herkes,yem yiyemeyen kuşu vermiş sana veren kişi dediler,20 25 gün böyle idare etti bizde.birde benim erkek kuş konuşuyor ,sürekli onu doyuruyordu,çünkü anne babası sanıp sanırım,agzına saldırıyordu,bizim mavişin, doyururken dişi ona yeni doğmuş kuslar gibi cikk cikk diye ses çıkarıyordu ,bizim mavişte ne duysa konusur taklit eder onun cik cik diyişinin aynısını kapmış onu yapıyor ,aklıma gelince ölen dişi baya üzüyor beni, alışacağım inşallah o çıkardığı sesede, suçum nerde yanlış yaptım onu merak ediyorum sizden arkadaşlar , dediğim gibi herşeyde hayır kısmet vardır, onunda kaderi buymuş belkide, herkezin sağlıklı mutlu kuşları olsun,uygun zamanda mavişle pamuğun resmini paylaşıcağım sizlerle, burda bir aile ortamı var gibi, daha çok yeniyim sorularımda olacaktır yardım alacağım çok konular var, zamanla tecrübe kazanırız inşallah. salıcakla kalın.
ne guzel dal darı yıyormus yeseydi hayvan 2 3 hafta toparlayana kadar nıye kestınız anlamadım bence sizde neyse olan olmus gecmis olsun üzüldüm kusunuza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri