Karadeniz Pet

Baytril son çarem mi?

Cihan UYĞUR

Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar 10 gün önce üretimi bırakan birinden 1 çift tkm kuş aldım,satın aldığım kişi 2 gün önce çiftleşitiklerini söyledi, Dişi yerinde yuvaya girip çıkıyordu yani keyfi yerindeydi.Kafesi ve yuvayı almadım,akşam kuşları hobihaneme getirdim, Diğer kuşlarımın yanına bırakıp çıktım, Bu işlem araba ile ceyran durumu olmadı, Sabah geldiğimde erkek iyi fakat dişi keyifsiz idi, Tünekte kabarık bir şekilde duruyordu, 1 gün takip ettim, Dişi de bir stres kaynaklı bir durum düşündüm, Bir müdahele de bulunmadım, Sonraki günler tünekte yine sessiz erkeğin tepkilerine cevapsız bir şekilde duruyordu, Bunun üzerine aldığım kişi ile temasa geçtim, O direk stres veya üşütmüssün dedi, Bunun üzerine
1. İlk gün avisol verdim,Dışkı da ağır öyle bir cıvıklık yok idi, Kuşun hareketinde bir değişiklik olmaması üzerine
2. 3 dişi sarımsağı bir gün bekletip suyuna kattım (3 gün boyunca) Sonrasında biraz etkiler gib oldu, ötme sesleri başladı, Sonra yine durgunlaştı.
3. Gün veterinere götürdüm, Çok ağır değil ama stres ve mikrobik bir şey olabilir dedi. Bana enrocure ve hipraminchok önerdi. Encorure bulamadım yerine megatril diye bir ilaç aldım
4. Megatril 3 boyunca ağızdan tek damla uyguladım, Hipraminchok suyuna kattım.
5. Bu işlemler ile yine kuşa direnç sağlayamadım. Sonrasında 3 gün boyunca neo terramiycin verdim. ve İlaç kullanımını kestim.
6. Hafta sonu itibariyle aspur ve haşlanmış patetes verdim.pazar sadece sarımsaklı ve elma sirkeli su bugun hipraminchok verdim ama akşam geldiğimde tabanda kabarık bir şekilde duruyordu. Bu kuş kümesime geldiğinden beri üzgün ve mutsuzum rüyalarıma kadar girdi, Herhalde çok beğenerek aldım nazarım değdi.Acaba yanlış nerede doğal antibiyotik sarımsak sirkeli suda mı?
7. Baytril kullanmak istemiyorum ilerleyen dönemde dişi kuş üzerinde üreme ile alakalı problem yaptığını duymuştum fakat buna benzer bir dişim ağır ishal idi kuşun tekrar eski sağlığına kavuşmasında baytril fayda etmedi desem yalan olur.
8.Son çare baytril deneyeyim mi? Bu kuşun durumuna çok üzülüyorum akşam gelip keyifsiz görünce benim de keyfim kaçıyor yüzüm düşüyor. Acaba nerede hata yaptım. Bilmiyorum yorumlar açık fikri ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Bu arada bir resim ekliyorum.
48GNJJ.jpg

Son düzenleme:
Geçmiş olsun Cihan. Bir şey söylemek gerçekten zor. Ben kuşun üşüteceğine ihtimal vermiyorum. Hasta olduğunu da sanmıyorum çünkü eşi de aynı olurdu. Bence ortam değişikliği ve stress kaynaklı bir durum. Ancak her ihtimale karşı diğer kuşlarından ayrı dursalar daha iyi olurdu.

Geçmiş olsun Cihan. Bir şey söylemek gerçekten zor. Ben kuşun üşüteceğine ihtimal vermiyorum. Hasta olduğunu da sanmıyorum çünkü eşi de aynı olurdu. Bence ortam değişikliği ve stress kaynaklı bir durum. Ancak her ihtimale karşı diğer kuşlarından ayrı dursalar daha iyi olurdu.

Levent abi inan bu kuşun yüzünden diğer tkmlar ile ilgilenemiyorum,bu kuşu eşinden ayırdım zaten, box kafeste orta katta tek başına duruyor, Bu durum diğer katlarda bulunan kuşlara zarar verir mi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:10 -->-> Daha önceki mesaj 22:07 --

@Bünyamin Altay [MENTION=9376]Celil ALPAY[/MENTION] ustalar sizlerinde fikrini alabilir miyim

ben baycox diye bir şey duydum. akyolkardeslerpet'e gitmiştim eminönüde. oradaki veletlerden birisi söyledi çok etkili diye. denemedim ama düşünüyorum. bir bak istersen google'dan.

Cihan usta yaptığın müdahaleleri tek tek okudum, yapilabilecek
ne varsa yapılmış diyebilirim. Dişinin yeme icmesinde sıkıntı yok galiba?
göğüs kemiğin de bir sivrilme yok diye düşünüyorum.
Kusu ayirmakta iyi yapmışsın.
Bende bir ilaç söyliyim "fungizone" bunu da bir deniyebilirsin.
ama dediğim gibi her şeyi yapmissin.
inşallah sağlığına kavuşur.
@Ercan Yaşar usta da bir baksin konuya.

Pardon kim söyledi?

akyol kardeşler pet diye bir dükkan var. orada çalışan küçük çocuklardan birisi söyledi. baktım gogle'dan biraz ama pek anlamıyorum. 30 çeşit bakteri ve virüse iyi geliyor falan yazıyor. mybestpetshop'da da satılıyor. antibiyotik bu da. antibakteriyel değil.

Cihan usta yaptığın müdahaleleri tek tek okudum, yapilabilecek
ne varsa yapılmış diyebilirim. Dişinin yeme icmesinde sıkıntı yok galiba?
göğüs kemiğin de bir sivrilme yok diye düşünüyorum.
Kusu ayirmakta iyi yapmışsın.
Bende bir ilaç söyliyim "fungizone" bunu da bir deniyebilirsin.
ama dediğim gibi her şeyi yapmissin.
inşallah sağlığına kavuşur.
@Ercan Yaşar usta da bir baksin konuya.

Bünyamin usta saolasın iyi temennilerin için saoalasın, inan kümesteki diğer kuşlara ilgim azaldı bu yüzden bir de kuş evcil parmağa geliyor:)benim küçük kız deli oluyor buna yeme içme normal göğüs kemiği biraz sivrilik var kuruma olayını aklıma getirmek istemiyorum ağır sulu bir ishal yok,usta dediğin ilaca bakayım hiç duymadım, sulphametzin de var elimde ama ağır bir bir ishal yok

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:42 -->-> Daha önceki mesaj 22:40 --

akyol kardeşler pet diye bir dükkan var. orada çalışan küçük çocuklardan birisi söyledi. baktım gogle'dan biraz ama pek anlamıyorum. 30 çeşit bakteri ve virüse iyi geliyor falan yazıyor. mybestpetshop'da da satılıyor. antibiyotik bu da. antibakteriyel değil.

Söylemiş olduğunuz ilaç baytrile çok uzak bir ilaç sayılmaz, zaten son çare bu iş baytril olduğunu biliyorum.Aynı firmanın ilaçları

Rica ederim ne demek Cihan Usta.
kuslara cok temiz ve ilgili baktigini biliyorum, bu yüzden böyle bir
durumla karsilasmana üzüldüm.

Rica ederim ne demek Cihan Usta.
kuslara cok temiz ve ilgili baktigini biliyorum, bu yüzden böyle bir
durumla karsilasmana üzüldüm.

Bünyamin usta elimden geleni yapıyorum, yani hepimiz öyleyiz, buradan yaptıklarımızı söylemek olmaz, Dişinin ceresi beyaz kısmında biraz mavilik gelişmiş bu da iyi bir durum değil diye biliyorum.
Bu dişiyi 4 katlı box kafeste boş duran bir göze aldım, acaba tel bir kafese alıp hobihane de boruların üzerine mi?koysam diğer takımlara bir zararı olur mu?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:09 -->-> Daha önceki mesaj 23:06 --

n2J8oB.jpg
[MENTION=12592]Bünyamin Altay[/MENTION] usta getirdiğim günün sabahı çekmiştim ben maşallah diyeyim ama nazarım değdi kesin

Maşallah demek lazım, iyi gozle bakmak lazım.
Ama bazen kendimiz bile nazar degdiriyoruz.
Benimde basima bir kaç kere geldi, cok beğendiğim bir kuşu fazla hatir gönül
ile üreticiden aldim,kuşun hayrini göremedim.
Ben olsam kuşu ayri bir yere alirdim, senin uretimleri olumsux etkilemesin.
gerci kusta ne oldugunuda bilmiyoruz da her ihtimale karşı diyelim.

Maşallah demek lazım, iyi gozle bakmak lazım.
Ama bazen kendimiz bile nazar degdiriyoruz.
Benimde basima bir kaç kere geldi, cok beğendiğim bir kuşu fazla hatir gönül
ile üreticiden aldim,kuşun hayrini göremedim.
Ben olsam kuşu ayri bir yere alirdim, senin uretimleri olumsux etkilemesin.
gerci kusta ne oldugunuda bilmiyoruz da her ihtimale karşı diyelim.

hobihane içinde tel bir kafes uzak bir köşeye mi?usta,borular var onun üzerine alsam tavana yakın

Ayri bir köşeye koysanda olur, gözlem yapabileceğin bir yer daha iyi
olur.

Geçmiş olsun Cihan usta. Yapılacak herşey yapılmış söylenecek herşey söylenmiş. Umarım kısa zamanda sorun çözülür. Tekrar geçmiş olsun.

Ayri bir köşeye koysanda olur, gözlem yapabileceğin bir yer daha iyi
olur.

Eyv öyle yapayım bir saolasın bunyamın usta

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 05:57 -->-> Daha önceki mesaj 05:56 --

Geçmiş olsun Cihan usta. Yapılacak herşey yapılmış söylenecek herşey söylenmiş. Umarım kısa zamanda sorun çözülür. Tekrar geçmiş olsun.

Tşk ederım Uğur usta saolasın inş toparlar

Değişiklik yok mu [MENTION=12662]Cihan UYĞUR[/MENTION]?

Levent abi bugun yine veterinere götürdüm fakat bizim burada egzotik hayvandan anlayan veteriner yok,ben ilaçları yapmış Olduğum Uygulamaları anlatınca şaşırarak baktı,antibiyotik Uygulaması yapalım 5 günün sonunda kontrole getir dedi,box kafesten tel kafese aldım,diğer kuşlar ile Arasında Bayağı bir mesafe oldu kafes içinde hareketli ama ele aldığımda Göğüs kemiği Bayağı sivri korkum dediğim gibi megabakteri gibi bir durum ise o zaman iş kötü, bu durum beni çok etkiledi, o kadar itina ve özenle Bakım yapıyoruz böyle Şeyler işte can sıkıyor,üretici biriyle konuştum kış dahi olsa havalandırma gerekli dedi,ben şu durumda vesistas pencereyi de kapadım içeri 20 derece de bir de rainbow dişi kuşum tüye girmiş cere kısmında mavimsi bir renk almış Dişi kuşlarda sanırım bu renk tonu iyi değil,bir başka çift kuşum daha önce de farklı erkekte 1 yumurta yaptı arkası gelmedi,başka Erkeğe attım 2 gün önce yumurta geldi inş yarın devamı gelir yoksa iyice Kafayı yerim durumlar böyle abi:(

geçmiş olsun, inş. tez zamanda iyileşir, baytril in kısır yaptığı yönünde bir duyum almıştım..