Karadeniz Pet

Beslenmeden Dolayı İshal

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Arkadaşlar benim kuşların mamayla pek araları yok birtürlü sevdiremedim. Ama elimle azar azar yeşillik ve salatalık veriyorum bu şekilde yiyorlar ve bundan dolayı ertesi gün dışkıları sıvılaşıyor yani ishal oluyorlar bir iki gün vermeyince düzeliyorlar acaba bu kuşlara zarar verirmi?
Her zaman olmuyor arada bir.

Arkadaşlar benim kuşların mamayla pek araları yok birtürlü sevdiremedim. Ama elimle azar azar yeşillik ve salatalık veriyorum bu şekilde yiyorlar ve bundan dolayı ertesi gün dışkıları sıvılaşıyor yani ishal oluyorlar bir iki gün vermeyince düzeliyorlar acaba bu kuşlara zarar verirmi?
Her zaman olmuyor arada bir.
aytekin bey yeşillik çok fazla vermeyin hafta 1 defa falan evet fazla yeşillik ishal yapıyor.mamaya da gelince de kıvamını tutturamıyorsunuzdur cıvık oluyordur sitede mama tarifleri var araştırmanızı tavsiye ederim.

yeşilliği helede kurulamadan vermeyin daha çok arttırıyo ishalini

3 farklı mama yaptım yemediler. Bende fazla uğraşmadım çiftleşme veya yumurta olmadığı için.
Sadece yem ile beslenmelerini istemiyorum yeşilliğide çok seviyorlar. (Vermeyince hemen düzeliyorlar)
Peki havuç doğal kızıştırıcı diye duymuştum acaba doğdu mu?

Özellikle sebzeyi yıkadıktan sonra kurulasanız dahi hemen vermeyim 30 -40 dk. bekletin haftalık veya 2 haftada bir verin. Mamayı yaparken rondo kullanmayın başıma geldi havuç ve yumurtayı lapalaştırarak suyunu çıkartıyor. Küçük sarımsak rendeleri var şuan ben onu kullanıyorum ve kıvamı yerinde oluyor. Mamanın tel tel dökülmesi gerekiyor.

Rende konusuna katılıyorum geçen gün küçük bir parça haşlanmış yumurtayı çatalla ezdim üzerinede incecik havuç doğradım onu çok iştahla olmasada yediler.
Bundan sonra yeşilliği haftada 1-2 sefer vereceğim ama havuç ve salatalığı hergün versem sorun olurmu onlarda ishal yapar mı?

Salatalıktan biraz uzak durun ayrıca yeşilliğide her gün vermek abartı olur. Zaten yem ana besin maddeleri biz sebze ve meyveyi yardımcı ek besin olarak kullanıyoruz. Mesela siz salatada havuç yiyebilirsiniz fakat her gün havuç yermisiniz :)böyle düşünelim bu bakış açısı sizi kontrol edecektir.
Dışkısı çok sıvı ishal veya ishale yakın olduğu dönemler. Haşlanmış patates veya prinç lapası yapıp verebilirsiniz. Haftada bir defa 1-2 damla suyuna elma sirkesi çok iyi gelecektir.

Geri