petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Bilgi Almak İstiyorum

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Duhan tarafından 20 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Duhan

Duhan New Member

Beğenileri:
    3
    Merhabalar.
    Çok profesyonel olmamakla birlikte çocukluğumda muhabbet kuşu beslemişliğim var.
    Oğlum ve kızımın aşırı isteğine dayanamayarak en sonunda bir kuş aldık.
    Bu kuş hakkında bilgi almak istiyorum siz değerli dostlardan. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle aldım.
    Kaç aylıktır? Cinsi nedir? Bu tarz ne biliyorsanız öğrenmek isterim.
    Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler :)

13407314_1027352564015086_8572477765896476447_n.jpg

2. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Güzel kuş maşallah. Ceresini tam göremedim ama dişi gibi görünüyor. Önden çekebilirseniz tam emin olabiliriz.
    Yaşı büyük değil ama çok yavru da değil. Bana kalırsa 5-6 aylık civarı.

Duhan bunu beğendi.
  3. Duhan

Duhan New Member

Beğenileri:
    3
    Teşekkür ederim. Bana söylendiğine göre 4 aylık. Ne kadar doğru bilemem. Diğer kuşların yanında bildiğiniz yavru gibi kalıyor :)
    Resim istedim evden, gelince yükleyeceğim hemen. Cinsi konusunda bilginiz var mı ? Renklerden dolayı yani.

4. kaan77

kaan77 Member

Beğenileri:
    2
    5-6 aylık civarı dişi gibi geldi bana önden foto atınca kesin bişey söyleriz.

Duhan bunu beğendi.
  5. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Rica ederim.
    Cinsten kasıt ırksa, daha çok yerliye benziyor. Ama daha fotoğrafı geniş alabilirseniz Çek mi diye bir de kuyruk yapısına bakmak gerekiyor sanırım.
    Desen olarak da yabancı kaynaklarda Pied Single Factor diye geçiyor. Ben kendi kuşumu araştırırken öğrenmiştim. Bizde de baskın parçalı diye geçiyor diye düşünüyorum. Ama tabi uzmanı değilim, ben de internetten araştırdığım kadarıyla söylüyorum.
    Bu arada diğer kuşlara nazaran iriliği yavruluğu konusunda bilgi vermez. Bir aylık kuşlar nice yetişkinlerden iri olabilir. O iş de ırkına bağlı:)

Duhan bunu beğendi.
  6. KerkenezZ

KerkenezZ New Member

Beğenileri:
    7
    kuş dişi , yerli , eğitleecek yaşı geçmiş , en fazla 50 günlük bir kuş almanız daha uygun olacaktır.
    bu kuş artık damızlığa doğru yol alıyor :D yanına eş al yavrulasın yavrularını eğitin daha iyi olur.

Duhan bunu beğendi.
  7. Eylulgunesli

Eylulgunesli Active Member

Beğenileri:
    53
    Ben eğitilecek yası gecmiş kısmına katılmıyorum. Evet kuşlarında karakterlerine gore değişiyor ama yeterince ilgi ve sevgi gösterirseniz her şekilde eğitiliyorlar. Ben kuşumu 5 aylıkken almıştım. Bana alıştıktan sonraki yaklaşık 1 ay içinde komut almayı öğrendi yemle ödüllendirerek 4-5 numara yaptırıyordum. Konuşması da dahil..

Duhan bunu beğendi.
  8. Duhan

Duhan New Member

Beğenileri:
    3
    Cevap veren herkese çok teşekkürler. Sizlerden daha ayrıntılı bilgi almak için resimleri ekliyorum :)
    20160620_224518.jpg20160620_224629.jpg20160620_224641.jpg20160620_224646.jpg20160620_224649.jpg20160620_224806.jpg20160620_224818.jpg20160620_224829.jpg

9. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Yeni fotoğraflarla berber ben erkek diyorum:) Gözde gri iris oluşmuş. O yüzden 6 aylık vardır diyorum ayrıca.
    Ama ustaların yorumunu da merak ettim:)
    Not: Parçalı erkek muhabbet kuşlarının cereleri böyle iki renk oluyor. Yine yabancı kaynakların yabancısıyım. Hatta benim kuşumun ki de benzer şekilde.

Duhan bunu beğendi.
  10. Duhan

Duhan New Member

Beğenileri:
    3
    Kuyruk yapısı ve ırk hakkında yorum yapmadın. ben özellikle senin için geniş açıdan çekmiştim :)

11. zeynep

zeynep New Member

Beğenileri:
    0
    IMG_20160621_181346.jpg Meraba arkadaşlar bn yeni kayıt oldum iki hafta önce muhabbet kuşu aldım ele geliyo fazla durmuyo uçuyo gidiyo kafesten çıkarıyom biraz bakınıp kafese girip uyuyo ne yapmalıyım iyi mi bu durumu??

#11 zeynep, 21 Haziran 2016
    Son düzenleme: 21 Haziran 2016
  12. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Kuyruğu yerlilere göre uzun görünüyor. O yüzden Çek olabilir diye düşünüyorum. Ama açıkçası emin değilim, o yüzden o konuda yorum yapmak istemedim. Fotoğrafını koyduğun iyi oldu, burada emin olan kesin birileri çıkar:)

Duhan bunu beğendi.
  13. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Hoş geldiniz. Kuş doğal olarak kendini güvende hissettiği yere geri dönmeye çalışıyor. Genelde ilk tepkileri kafesin tepesine bakıp etrafı araştırmak oluyor. Zamanla etrafı tanıdıkça dışarıda kaldığı süre artacaktır.

14. Duhan

Duhan New Member

Beğenileri:
    3
    keşke kendi başlığını açsaydın :)

15. Duhan

Duhan New Member

Beğenileri:
    3
    Eyvallah kardeşim sağol. Bekleyip göreceğiz, bakalım tecrübeli arkadaşlar ne diyecek. :)

aztec bunu beğendi.
  16. zeynep

zeynep New Member

Beğenileri:
    0
    Teşekkür ederim ☺ pki onu hangi yiyeceklerle mesela neden dolayı ödüllendirmeliyim pki?

17. zeynep

zeynep New Member

Beğenileri:
    0
    Yeni olduğum için bilmiyorum ondan burdan yazmak zorunda kaldım ☺

18. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Rica ederim. Ben ödüllendirmeyi dal darı ile yapıyorum. Siz onun sevdiği herhangi bir şeyle de yapabilirsiniz, meyve gibi mesela.
    Bu arada, başlığı açan arkadaşın konusunun dağılmaması adına başka kendi konunuzu açabilmeniz için ilgili anlatım linkini ekliyorum.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/yeni-konu-nasil-acilir.50598/

19. Yüksel BULUT

Yüksel BULUT Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    44
    Kuşunuz yerli ve çek karışımı biz çek kırması diyoruz.Yaş aralığı 6-8 ay.Parçalı erkek.

Duhan bunu beğendi.
  20. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Kuş damızlık yerli parçalı erken yavru alınabilecek çağ da eğitim biraz daha zor Güle güle besleyin

Duhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş