Karadeniz Pet

Bilgi Almak İstiyorum

Duhan

Yeni Üye
Merhabalar.
Çok profesyonel olmamakla birlikte çocukluğumda muhabbet kuşu beslemişliğim var.
Oğlum ve kızımın aşırı isteğine dayanamayarak en sonunda bir kuş aldık.
Bu kuş hakkında bilgi almak istiyorum siz değerli dostlardan. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle aldım.
Kaç aylıktır? Cinsi nedir? Bu tarz ne biliyorsanız öğrenmek isterim.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler :)

13407314_1027352564015086_8572477765896476447_n.jpg

Güzel kuş maşallah. Ceresini tam göremedim ama dişi gibi görünüyor. Önden çekebilirseniz tam emin olabiliriz.
Yaşı büyük değil ama çok yavru da değil. Bana kalırsa 5-6 aylık civarı.

Teşekkür ederim. Bana söylendiğine göre 4 aylık. Ne kadar doğru bilemem. Diğer kuşların yanında bildiğiniz yavru gibi kalıyor :)
Resim istedim evden, gelince yükleyeceğim hemen. Cinsi konusunda bilginiz var mı ? Renklerden dolayı yani.

Teşekkür ederim. Bana söylendiğine göre 4 aylık. Ne kadar doğru bilemem. Diğer kuşların yanında bildiğiniz yavru gibi kalıyor :)
Resim istedim evden, gelince yükleyeceğim hemen. Cinsi konusunda bilginiz var mı ? Renklerden dolayı yani.
Rica ederim.
Cinsten kasıt ırksa, daha çok yerliye benziyor. Ama daha fotoğrafı geniş alabilirseniz Çek mi diye bir de kuyruk yapısına bakmak gerekiyor sanırım.
Desen olarak da yabancı kaynaklarda Pied Single Factor diye geçiyor. Ben kendi kuşumu araştırırken öğrenmiştim. Bizde de baskın parçalı diye geçiyor diye düşünüyorum. Ama tabi uzmanı değilim, ben de internetten araştırdığım kadarıyla söylüyorum.
Bu arada diğer kuşlara nazaran iriliği yavruluğu konusunda bilgi vermez. Bir aylık kuşlar nice yetişkinlerden iri olabilir. O iş de ırkına bağlı:)

kuş dişi , yerli , eğitleecek yaşı geçmiş , en fazla 50 günlük bir kuş almanız daha uygun olacaktır.
bu kuş artık damızlığa doğru yol alıyor :D yanına eş al yavrulasın yavrularını eğitin daha iyi olur.

Ben eğitilecek yası gecmiş kısmına katılmıyorum. Evet kuşlarında karakterlerine gore değişiyor ama yeterince ilgi ve sevgi gösterirseniz her şekilde eğitiliyorlar. Ben kuşumu 5 aylıkken almıştım. Bana alıştıktan sonraki yaklaşık 1 ay içinde komut almayı öğrendi yemle ödüllendirerek 4-5 numara yaptırıyordum. Konuşması da dahil..

Cevap veren herkese çok teşekkürler. Sizlerden daha ayrıntılı bilgi almak için resimleri ekliyorum :)
20160620_224518.jpg
20160620_224629.jpg
20160620_224641.jpg
20160620_224646.jpg
20160620_224649.jpg
20160620_224806.jpg
20160620_224818.jpg
20160620_224829.jpg

Yeni fotoğraflarla berber ben erkek diyorum:) Gözde gri iris oluşmuş. O yüzden 6 aylık vardır diyorum ayrıca.
Ama ustaların yorumunu da merak ettim:)
Not: Parçalı erkek muhabbet kuşlarının cereleri böyle iki renk oluyor. Yine yabancı kaynakların yabancısıyım. Hatta benim kuşumun ki de benzer şekilde.

Yeni fotoğraflarla berber ben erkek diyorum:) Gözde gri iris oluşmuş. O yüzden 6 aylık vardır diyorum ayrıca.
Ama ustaların yorumunu da merak ettim:)
Not: Parçalı erkek muhabbet kuşlarının cereleri böyle iki renk oluyor. Yine yabancı kaynakların yabancısıyım. Hatta benim kuşumun ki de benzer şekilde.

Kuyruk yapısı ve ırk hakkında yorum yapmadın. ben özellikle senin için geniş açıdan çekmiştim :)

IMG_20160621_181346.jpg Meraba arkadaşlar bn yeni kayıt oldum iki hafta önce muhabbet kuşu aldım ele geliyo fazla durmuyo uçuyo gidiyo kafesten çıkarıyom biraz bakınıp kafese girip uyuyo ne yapmalıyım iyi mi bu durumu??

Son düzenleme:
Kuyruk yapısı ve ırk hakkında yorum yapmadın. ben özellikle senin için geniş açıdan çekmiştim :)
Kuyruğu yerlilere göre uzun görünüyor. O yüzden Çek olabilir diye düşünüyorum. Ama açıkçası emin değilim, o yüzden o konuda yorum yapmak istemedim. Fotoğrafını koyduğun iyi oldu, burada emin olan kesin birileri çıkar:)

Meraba arkadaşlar bn yeni kayıt oldum iki hafta önce muhabbet kuşu aldım ele geliyo fazla durmuyo uçuyo gidiyo kafesten çıkarıyom biraz bakınıp kafese girip uyuyo ne yapmalıyım iyi mi bu durumu??
Hoş geldiniz. Kuş doğal olarak kendini güvende hissettiği yere geri dönmeye çalışıyor. Genelde ilk tepkileri kafesin tepesine bakıp etrafı araştırmak oluyor. Zamanla etrafı tanıdıkça dışarıda kaldığı süre artacaktır.

Kuyruğu yerlilere göre uzun görünüyor. O yüzden Çek olabilir diye düşünüyorum. Ama açıkçası emin değilim, o yüzden o konuda yorum yapmak istemedim. Fotoğrafını koyduğun iyi oldu, burada emin olan kesin birileri çıkar:)

Eyvallah kardeşim sağol. Bekleyip göreceğiz, bakalım tecrübeli arkadaşlar ne diyecek. :)

Teşekkür ederim ☺ pki onu hangi yiyeceklerle mesela neden dolayı ödüllendirmeliyim pki?

Kuş damızlık yerli parçalı erken yavru alınabilecek çağ da eğitim biraz daha zor Güle güle besleyin

Geri