Karadeniz Pet

Bilgi Eksikliklerini Gidermek

Fatih Sultan Mehmet

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhaba. Ben 4 muhabbet kuşu besleyen bir hobiciyim. Yaşım henüz genç. İleride üretici olmak gibi bir düşüncem var. Adeta bu minik canlılara hastayım. Düşüncem o ki şimdiden bilgi sahibi olursam gün geçtikçe daha donanımlı bir üretici olurum. Sürekli forumda vakit geçirerek her türlü bilgiyi öğrenmek istiyorum.

Sorum şu. Forumun dışında muhabbet kuşları hakkında her türlü bilgiyi edinebileceğim ( özellikle renk, desen, kanat renkleri, mutasyonlar, ırklar, boylar, double factorlük gibi ) kitap, kanal, forum, makale vs. bilgi kaynaklarına nerden ve nasıl ulaşabilirim. Tabiki bunları yaşayarak görerek öğrenmek en güzelidir en doğrusudur ama bu bilgi eksikliklerimi nasıl giderebilirim? Önerebileceğiniz bir kaynak var mı? Şimdiden herkese teşekkürler. İyi forumlar.

Fatih bey yaklaşık kırk çiftle ufak çaplı üretim yapıyorum. Renk faktörleri 2. Planda kalsın bence önce sağlıkla ilgili durumları araştırın bence. Ve renk faktörünü siz seçemiyorsunuz malesef. Salma kafesin içinde kuşlar var. Dişi erkek karışık. Orda kendileri tutuyor eşleri. Ve iki yeşil çiftten renk renk yavrular çıkıyor yada iki mavi eşten. Misal kuş yeşildir atası sarıdır ata genletrinide taşıdığı için farklı renkler çıkıyor. Keyifli hobiler

Fatih bey yaklaşık kırk çiftle ufak çaplı üretim yapıyorum. Renk faktörleri 2. Planda kalsın bence önce sağlıkla ilgili durumları araştırın bence. Ve renk faktörünü siz seçemiyorsunuz malesef. Salma kafesin içinde kuşlar var. Dişi erkek karışık. Orda kendileri tutuyor eşleri. Ve iki yeşil çiftten renk renk yavrular çıkıyor yada iki mavi eşten. Misal kuş yeşildir atası sarıdır ata genletrinide taşıdığı için farklı renkler çıkıyor. Keyifli hobiler

Cengiz bey çok sağolun haklısınız. Ancak benim öğrenmek istediğim şu renkle şu eş tutarsa bu olur tarzı bir bilgi öğrenmek değil :) Bir kuşa baktığımda onun nadirliği hakkında, rengi deseni ırkı hakkında yorum yapabilmek istiyorum. Hastalık ve beslenme konularında çoğu yerde bilgilere ulaşabiliyorum sürekli okuyorum öğrenmeye çalışıyorum. Ancak bahsettiğim konu hakkında detaylı bilgilendirici kaynaklar bulamadım. Biraz daha açayım soruyu. Öğrenmek istediğim şeyler ; tarçın kanat, opal , temiz kanat, double factor, kırıklar, kanlar gibi kavramları ve bunları birbirinden ayırmayı öğrenmek istiyorum. Ustalar bunları nasıl öğrendi nerelerden bilgi edindiler merak ediyorum. Maşallah 40 çift güzel bi sayı Allah nice güzel, rengarenk yavrular nasip etsin.

Anladım. Spangle ravinbow df lutino albino Teksas vs. Renklere göre sınıflarınımı öğrenmek iştiyorsunuz

Site ismi vermemek adına google a muhabbet kuşu renk mutasyonları diye aratırsanız çeşitli sitelerde resimli anlatımlara ulaşabilirsiniz

Anladım. Spangle ravinbow df lutino albino Teksas vs. Renklere göre sınıflarınımı öğrenmek iştiyorsunuz

Evet cengiz bey.

Site ismi vermemek adına google a muhabbet kuşu renk mutasyonları diye aratırsanız çeşitli sitelerde resimli anlatımlara ulaşabilirsiniz

Çok sağolun yusuf bey bir de böyle deneyeyim bakalım ulaşabilecek miyim detaylı bilgilere.