Karadeniz Pet

Bilişim Suçları

Erkan DEMİR

Meraklı Üye
Merabalar kafama takılan birkaç sorum vardı onları sormak istedim.
11.Sınıf Bilgisayar Programcılığı Veri Tabanı bölümünde okuyorum.
okuduğum dalda başarılıyım (diğer arkadaşlarımla kıyasladığımda). Benim kafamda Bilişim suçları okumak var, yani oranın çalışanı olmak. bunun için ne yapmam lazım, nasıl Bilişim suçları okuyabilirim. oraya girmek için istenen belirli özellikler varmı. konuya aşina olan arkadaşlardan yorum bekliyorum, veya bana önerebilceğiniz bilgisayar üzerine bir meslek varmı.
Tek sorunum şu, bilgisayar derslerim çok iyi fakat diğer derslere pek kafam basmıyor. Üniversite kazanamazsamda bilgisayar üzerine sağlam bi meslek yapabilirmiyim.
internet kafe açmak vs gibi olanlardan bahsetmiyorum :)
Şimdiden teşekkür ederim

bilgisayar derslerin çok iyiyse diğer derslere de kafanın basacağını düşünüyorum. Sadece ilgini o yöne vermelisin. Bilişim suçları bir ana dal değil malesef. Bu yüzden örneğin polis olup bu alana yönelebilirsin. veya akademik olarak bu alana yönelebilirsin. Konu hakkında internette istemediğin kadar makale var. Ama dediklerimin yüzde doksanı üniversite eğitiminden geçiyor.

evet bilgisayar derslerim iyi, kendi kendime evde kod yazıp program yapıyorum . 12 saatlik ana dersimin ortalaması 92,50.
internettende baktımda burdan daha samimi bilgiler alcağımı düşündüm. Polis olmakmı lazım yani, bugun okulda öğretmenim bana bilişim suçları üniversitesi var dedi ve cogu kişi bilmediğinden puanları düşük diyo. bende dedim madem bilen yok puanıda düşük ozaman gireyim.
taban puanları kaç bu işin peki
Abi şöyle bi saçmalık var bende. bizim bölüm ingilizce ve matematik bilmekten geçiyor. fakat 2 sini de bilmediığim halde başarılı oluyorum.
ama iş üniversite sınavına gelince orada ne yapcam bilmiyorum. güvenemiyorum kendime açıkcası

Bilişim suçlarında okumak istediğim bölüm ise :
YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

Son düzenleme:
evet bilgisayar derslerim iyi, kendi kendime evde kod yazıp program yapıyorum . 12 saatlik ana dersimin ortalaması 92,50.
internettende baktımda burdan daha samimi bilgiler alcağımı düşündüm. Polis olmakmı lazım yani, bugun okulda öğretmenim bana bilişim suçları üniversitesi var dedi ve cogu kişi bilmediğinden puanları düşük diyo. bende dedim madem bilen yok puanıda düşük ozaman gireyim.
taban puanları kaç bu işin peki
Abi şöyle bi saçmalık var bende. bizim bölüm ingilizce ve matematik bilmekten geçiyor. fakat 2 sini de bilmediığim halde başarılı oluyorum.
ama iş üniversite sınavına gelince orada ne yapcam bilmiyorum. güvenemiyorum kendime açıkcası

Bilişim suçlarında okumak istediğim bölüm ise :
YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

bilişim suçları tamamen farklı bir şey. Yönetim bilişim sistemleri ise -adına kısaca yönetişim deniyor- gelişime açık bir alan. Üniversite seviyesinde eğitim almayacaksan bu alanda çalışan yazılımcı olabilirsin. Ama yazılımcı sayısı her geçen gün artıyor. Yeni farklı ve fonksiyonel bir yazılımcı olman lazım. İmkansız değil ama gerçekten zor. Eğitim seviyeni artırdıkça ne kadar çok şeyi bilmediğini göreceksin. bilişim yönetimi ders notları olur internette onlar bir fikir verir muhtemelen.

bende internette okurken gördüm de alt dallarında geçiyomus o bölümde.
o alana nasıl geçiş yapabilirim peki önü açıkmı yani sonra sıkıntı yaratırmı bana. Zor aynen abi gerçektende, çevremde bu konuda bana yardımcı olacak kimse yok.

Benim bildiğim Bilişim Suçları diye bir bölüm yok. Bence de emniyet ve polislik ile ilgili bir dal. Yönetim ve bilişim sistemlerinin bununla bir alakası olmadığını düşünüyorum. Yine de öğretim programını incelemek lazım. 4 yıllık bir fakülte kazanamayacağınızı düşünüyosanız, en azından 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyun. Bu devirde Lise diploması ile bir yerlere gelmek çok zor. 2 yıllıklara meslek lisesindekiler sınavsız geçiş yapıyorlar, okul diploma puanı, meslek lisesi, teknilk lise, anadolu meslek vs sıralamada etkisi var, mezunuiyet yılınında sıralama da etkisi var. Şimdi Polis okulları da kapanıyor yeni statüyü bilmiyorum ama 2 yıllık programcılık okuduktan sonra polis olabiliyorsanız sanırım o zaman hedefinize daha kolay ulaşırsınız...

Bugün ogretmen söyledi banada yani tam hakim degilim konuya bende sizlere sormak istedim. Iki yıllık gecis var sınavsız aynen, okul puanim iyi 9 da 69, 10 da71, suan 84 . Simdi iki yıl programlamacilik okudukdan sonra polis olabiliyorum dimi ordan geçiş yapıcam bilişim suçlarınada. Inşallah ulaşirim çünkü ileride meslegim olmayacak diye cok korkuyorum

Bilişim Suçları derken tam olarak kafanda canlandırdığın nedir senin ? iş kavramı olarak ne canlandırıyorsun aklında ?

Bilişim Suçları Bilişim suçları - Vikipedi adresinde incele ve ne olduğunu anlamaya çalış. Bilişim Suçları demek Suç Nedir ve Suç Çeşitleri Nelerdir? - Ders notları aynı bu adreste yer alan diğer suç türleri gibi sadece devletin isimlendirmesidir. Yani bilgisayar kullanılarak ağ ortamında işlenen suçlara denir. Devlet nezdinde bu görevi icra eden kişiler avukatlar savcılar v.b. adli suç takibi yapan ve yasaları uygulayan kişilerdir. Ama sen Bilgisayar Programcılığı okuyosun.

Sen şimdi kafandaki iş tanımını yani işe başladığın zaman ne yapacağını düşünüyorsan bize anlat ki sana en doğru şekilde yardımcı olalım ve yönlendirelim. Yapmak istediğin ne ise ona göre yönlendirelim.

Yani açıkcasi bu bölüme beni hocam yönlendirdi, ben daha önce aşina değildim konuya, bende bazı yerlerden araştırma yaptım once polis olmak gerekiyomus ama açıkçasi bu fikirden biraz vazgeçtim.
Ben bilgisayar Programciligi okuyorum ve suanda SSQL server ogreniyorum yavaş veritabani kurmayi ogrenicem. Suan benim kafamda iş yok ama ben bilgisayar uzerine okumak istiyorum, bunun sebebide hem lisede ogrendigim ve bu bölümle haşır neşirim. Üniversitede hangi bölüm okuyarak garanti meslek edinebilirim. Bilgisayar mühendisliği diyor herkz nedir bu bilgisayar mühendisliği ne yapıyo bu adamlar :) bana bilgisayar uzerine yada puan olarak cok yuksek olmayan ve önü açık bi meslek lazım :)

Geri