Karadeniz Pet

Bir akıl verin.

Belinay Aksoy

Meraklı Üye
2012 kışında kendime bir çift kuş aldım. Ne yazık ki bu çiftin erkek olanı kuruma sebebiyle öldü. Dişi olan biraz agresiftir. Kendine bile tahammül edemeyen bir hayvan. Yine de yalnız kalmasın diye yanına bir erkek almak istedim. İddia ediyorum gelmiş geçmiş en oyuncu erkek mubişi aldım yanında da başka bir çift. Ne yazık ki bizim dişi bu yakışıklıyı kabul etmedi. Gel zaman git zaman 2 kuş daha aldım ve hemen akabinde 2 kuş daha. Böylece 4 çiftim oldu. İlk yavrularımı Aralık 2012 de aldım. Hatta ilk kuluçkanın son yumurtası yeni yıla sayılı dakikalar kala çıktı kabuğundan. Diğer çiftiminde yavruları oldu böylece evdeki nüfus arttı.

Çek çiftimin 1 sene içinde 30 yavrusu oldu. Irkını bilmeden aldığım pakistanlılarımında 17 Nüfus arttıkça arttı. Şikayetçi miyim elbette hayır. Pişman mıyım ona da hayır. Pakistanlılar küçüktür yavrusu olmaz dediler oldu. Cüsseleri küçüktür dediler çimlenmiş buğday ve soya ile besledim hiç de küçük olmadılar. Hatta başka kuşlarımdan olanlarla eş bile tuttular.

Ama hiç beklemediğim bir anda tayinim çıktı şark görevine. Ocak'ta gitmem gerekiyor. Bana kalsa yanımda götürürüm ama hem kar kıyamet hem de tek göz lojman.

Elden çıkar diyeceksiniz o da petshopların durumu malum. Hele olmadı değiştiririz durumu yok mu çileden çıkıyorum. Aylardır gözüm gibi bakıyorum. Nöbet aralarında bir koşu eve gelip yemeklerini mamalarını vermişliğim çoktur. Hastalandıklarında sabahlara kadar başlarında beklerim. Yavrular sağlıklı büyüsün diye olmadık besinler icat ederim. Sözün özü çok emek verdim kıyamıyorum. Yakın mesafe olsa ne yapar eder yanımda götürürüm. Tek istediğim onları sevecek birilerinin yanına gitmeleri. Akıl akıldan üstündür ne tavsiye edersiniz?

isiniz zor gercekten. Elden cikartmak bir yana, bu kadar emekten sonra ayrilmak koyar insana. Bence etrafinizda tanidiginiz ve hayvan sevgisi olan kisilere birer es halinde hediye edin. Hem sevindirin hemde iciniz rahat etsin.

resimlerini koyup sitemizde satışa koyabilirsiniz veya onlara yeni aileler edindirebilirsiniz

ermo5 çevremde hayvan sevgisi olanlar var elbet ama kuş değil kedi köpek sevgisi var onlarda. Olsun buna da şükür. Ya hiç sevmeselerdi.

Okan Bey işte orada tereddüt yaşıyorum. Satmak ya da sahiplendirmekten ziyade ya bakamazlarsa diye düşünüyorum. Geçen gün üye arkadaşlardan biri balkona atılmış kuşları kurtarmıştı ya da ben rengini beğenmedim veya eş tutmadı gidip değiştireyim diyenlerden birine denk gelirse kendimi hiç affetmem.

Belinay Hanım, Okan Abi çok doğru söylüyor. Sitede sizin kuşlarınıza çok iyi bakabilecek insanlar vardır mutlaka. Birer fotoğraflarını çekip satışa koyarsanız, hem sizin için, hem de kuşlarınız için çok iyi olur. Vaktiniz varken ilan koymanızı tavsiye ederim. Aksi halde apar topar elinizden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Hangi şehirdesiniz şu an? Eğer Ankara'daysanız bir çift satın alabilirim, gözüm gibi de bakarım aklınız kalmasın :)

ermo5 çevremde hayvan sevgisi olanlar var elbet ama kuş değil kedi köpek sevgisi var onlarda. Olsun buna da şükür. Ya hiç sevmeselerdi.

Okan Bey işte orada tereddüt yaşıyorum. Satmak ya da sahiplendirmekten ziyade ya bakamazlarsa diye düşünüyorum. Geçen gün üye arkadaşlardan biri balkona atılmış kuşları kurtarmıştı ya da ben rengini beğenmedim veya eş tutmadı gidip değiştireyim diyenlerden birine denk gelirse kendimi hiç affetmem.

vicent arkadaşın dediği gibi şimdiden başlamanız lazım.işi apar topara bıraktığınızda,belkide hiç tanımadığınız veya kuştan hiç anlamayan insanlara gidecek kuşlarınız ve doğal olarak sizde bundan rahatsızlık duyacaksınız.mesela banada şu anda bir çift veya tek dişi lazım

Cok zor bir durum. Nerede yasiyorsunuz ve tayin nereye cikti?

İlginiz için çok teşekkür ederim. Hafta sonu resimlerini çekip koyarım.
Ankara'dayım ben ama Doğubeyazıt'a gidiyorum. Orası da vatan toprağı şikayetçi değilim.
vicente pakistanlılarım çift hatta altında yumurtası var yeşilli sarılı, ama maviler kardeş bu yüzden çift olarak mümkün değil. Ama hepsi kızışmış durumda. Bu arada hepsi ele alışkındır kuluçkaları sırasında mümkün olduğunca kendime alıştırmaya çalışmıştım. Delice gelebilir ama kafes kılıfı bile diktim onlara.

Son düzenleme:
uzakta olmasaydınız bende bi çift alırdım hele ki bide yavruları varmış altında :( çok isterdim benim çikomla bakardım arada resim çeker siteye koyardım bakardınız. Ama ankara bana çok uzak gelemem bide kargoyla olmaz hayvancıklara yazık olur. :(

Geri