Karadeniz Pet

Bir gecede bu kadar tüy döktü :( neden?

rock

Meraklı Üye
Kuşum yaklaşık 10 aylık. Ele alışık. Bir gecede bu kadar tüyü neden döker nasıl döker ne yapmalıyım? Şimdi de yanımda ama normale göre çok durgun...

Tüye girmiş dökebilir biraz fazla ama vitamin takviyesi yap yeter.

Ya hiç mi çıkmaz tüy dökümünden. Nadiren dökmüyo sonra yine oluyo. Ama hiç bu kadar bi arada bi gecede dökmemişdi :(

Benim bir kuşumda bu derece döküyor. Merak etmeyin korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Kuşunuza banyo vermenizi öneririm ve rüzgarda bırakmamak üşütmemek koşuluyla. Maşaallah kuşunuza

Banyosunu da sık yapar hem de severek. Havalar soğumadan haftada 1-2 yapardı. Kafesin üstüne 1 kasede su koyarım kendisi girer yıkanır... :) Bu aralar pek koymuyorum...

bu aralar havalar soğumaya başladı koymayın yıkanmasın en iyisini yapıyorsunuz vitamin takviyesi yapın kış tüyleri çıkıyordur

Sadece tüğ dökme dönemine girmiş. Vitamin al suyuna 1-2 damla damlat. Bu dönemde kuşu temiz tutmalısın. Yıkayabilirsin. Ama yıkarsan bu havada hasta olur, hatta ölebilirler. Bunun olmaması için yıkamanı önermem. Sprey al. Tüğlerini temizleyen spreyler oluyor. 5-7 tl arası falan.

bu aralar havalar soğumaya başladı koymayın yıkanmasın en iyisini yapıyorsunuz vitamin takviyesi yapın kış tüyleri çıkıyordur

Sadece tüğ dökme dönemine girmiş. Vitamin al suyuna 1-2 damla damlat. Bu dönemde kuşu temiz tutmalısın. Yıkayabilirsin. Ama yıkarsan bu havada hasta olur, hatta ölebilirler. Bunun olmaması için yıkamanı önermem. Sprey al. Tüğlerini temizleyen spreyler oluyor. 5-7 tl arası falan.

Kuşlar her mevsim yıknmalı. Tüylerinin neme ihtiyacı var. Ama yıkandıktan sonra odanın sıcaklığı düşük olmamalı ve ceryanda kalmamalı sadece. Hatta ben yazın banyodan dolayı üşütmeyi daha çok duyuyorum. Çünkü hava sıcak bişey olmaz deniyor kuş açık camın önünde üşütüyor.

Teşekkür ederim arkadaşlar içim rahatladı. Ama özellikle kafa tüyleri hep yenileri patlıyor. Bir de ceresinin sol üstündeki tüyler hiç tamamen dolmadı biraz seyrek sanki diğer tarafına göre. Çıkanlar da biraz daha yan diğer tarafa göre çok düzenli deyil. O kısmı genetik sanırım. Neyse önemli bişey yokmuş. O kadar tüyü görünce korktum...

Arkadaşlar çözüm bulamadım :( Tüylerini tap tamamlıyor, tepesinde patlayan tüyler açılıyor, ufak dökülmeler duruyor derkeeen tekrar başlıyo. Yani anlayacağınız kısır ddöngüde. Aylardır hatta yavruluğundan beri böyle. Stres yok, küçük çocuk vs kovalayan yok, Ev çok sıcak değil soğuk değil, yediğimiz meyvelerden o da yiyor, hep versele laga yem, suyu değişir, kafesi devamlı temizlenir. Tüy değişimi başladığı ağır olduğu dönem hariç neşesi konuşması da yerinde. Artık genetik bi sorun olduğunu düşünüyorum :( Avivit toz kullanıyorum. Acaba o mu dokunuyo dedim nerdeyse 1 aydır vermedim yine değişen yok. Başka bi vitamin tavsiyesi ya da bu tüy dökümüyle ilgili tavsiyesi olan var mı?

Bu arada eşi yok kızgınlıkdan olabilir mi?

Son düzenleme:
Kızgınlık tan olabilir diyeceğim ama yavruluk tan beri varmış siz her şeyi yapmışsınız başka ne yapılır ki

Bu aralar bendeki dişide aynı durumda tüy dökümüne girdi arada bi suluktaki su ile yıkanıyor. Besin takviyesini kesmeyin sizce bir sıkıntı olmaz inşallah hiçbirine.

Bende Kafayı yiycem benim çifthane içerisi de Bayağı sizinkinden biraz büyükçe hep tüy ve Köklü gibi mamayı mı?azaltsam acaba diye düşündüm,hafta da 3 veya maksimum 4 defa veriyorum

Geri