Karadeniz Pet

bir günlük annesiz yavrumuz var yardım!!!

• Konbuyu başlatan ruyagibihayat
  • Başlangıç tarihi
Benimde sölemek istedğim bi kaç şey var..

1 günlük yavruya cici bebe gibi yemler verirseniz yavruyu kaybedersiniz..muhabbet kuşlarının tüyleri tamamlanmadan pankreasları çalışmaz..yavru 15 günden büyük olsaydı bu yemlerle besleyebilirdniz..içinde sindirim enzimleri olan elle besleme mamaları edinmelisniz..satıcıların stoklarına girdi..netten bakabilirsiniz..versele laga a21 veya a19 benim size tavsiyem türkiyede bulabileceğiniz..eğer alacak durumunuz yoksa ben yollarım sorun değil..

Ben üretici değilim yaklaşık bir yıldır elle besleme işiyle profesyonel olarak uğraşyrm..üretim yapmıyorum..yumurtadan yeni çıkmış yavru kuş satın alıyorum..

Hava olayına değinmek istiyorum..kuşunuz kursağındaki şeffaf sıvı annenin verdği kursak sütü..ilk günler tamamen kursak sütü daha sonralarda yarı sindirilmiş yemle karışık kursak sütü verir anneler yavrulara..sorun yok onda..yemi kuşunuza kuşunuza şırınga ile verin..HAVA BASMANIZ KUŞU ÖLDÜRMEZ HİÇ Bİ SORUN ÇIKARMAZ..sağlıklı kuş kursağındaki havayı anında atacaktir aynen bizim midemizdekini çıkardığımız gibi..kimse beni yanlış anlamasın bu bilgilerle elinizde kuş büyütmüş olabilirsniz saygım vardır ama biraz daha araştırma yapın..ben edindiğim tecrübelerle bunları yazyrm..kimse beni yanlış anlamasın..alttaki video da nasıl beslenildiğini gösteren videodur..videonun sonlarında çok ufak yavruya nasıl yem bastığıımı görebilirsiniz ve kursağındaki havanın nasıl boşaldığına da dikkat edebilirsnz..kanalımdaki diğer videoları izleyin yardımcı olacaktır..

http://www.youtube.com/watch?v=BaGZ-ZD9vJI

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 03:24 -->-> Daha önceki mesaj 03:19 --

kuşun yemek borusu sağ tarafındadır..yanlış bilgi edinmeyin..sol tarafında hava borusu vardır..sola basarsanız kuşu öldürürsünüz..sol elinize alın kuşu ve kuşun sağ tarafına doğru verin yemi..

yumurtadan yeni çıkmış yavruları alıp elle besleme amacınız nedir ? merak ettim?

yumurtadan yeni çıkmış yavruları alıp elle besleme amacınız nedir ? merak ettim?

Sizin erişkin kuş beslemenizle aynı amaç bilal bey..hobi..hem bilimsel yönden araştırma yapıp uygulamak hemde ufacık kuşu büyütüp uçtuğunu görmek..ayrıca hakkıyla yaptığımı düşünüyorum yoksa hiç girişimezdim bu işe..

Ne kadar hakkıyla yaparsanız yapın bi kuşu doğasından ayırmayla annesine muhtaç yavruyu annesinden ayırma aynı şey değil.

Ne kadar hakkıyla yaparsanız yapın bi kuşu doğasından ayırmayla annesine muhtaç yavruyu annesinden ayırma aynı şey değil.

ilknur hanım tepki göstermekte haklısınız..ama biraz bencil olduğunuzu düşünüyorum..çünkü mantıklı olarak düşünseydiniz böle bi cevap yazmazdınız..ve muhabbet kuşu beslemezdiniz..

Zaten en başta onları doğasından ayırıp kafeslere hapseden bizleriz..Öle değilmi?siz neden evinizde kafeste muhabbet kuşu besliyorsunuz?çünkü iyi baktığınızı,yaşatabildiğinizi biliyorsunuz o yüzden..amacım sadece hobi olarak sadece kendi çıkarlamız için besledğimiz hayvanlara yardımcı olabilmek..en başta işe girişme nedenim yavrsunu büyümeyen bi çift kuşumun yavrsunun büyüdüğünü görmeyi çok istememdi..bu kadar çabam bundandı yani..şu anda anneleri kadar güzel bakabildğimi düşündüğüm için hobi olarak yapmaktayım bu işi..herhangi bir kar amacım yok..piyasadaki onca kuş büyütüp satan hobici diye geçinen kuşdan anlamayanların aksine..sizce yaptığım bunca araştırma bunca hazırlık kuşlara eziyetmi..bildiklerimi paylaşmami onlara dolaylı yoldan yardımcı olmaya çalışmam eziyetmi?

Son düzenleme:
Açıkcası ben Semih beyi çok başarılı buldum, Bence hobi olayını biraz aşmış. ticari bir amacı olduğunu da sanmıyorum, (kullandığı teçhizatın, mamaların masrafını kurtarmaz)

ilknur hanım tepki göstermekte haklısınız..ama biraz bencil olduğunuzu düşünüyorum..çünkü mantıklı olarak düşünseydiniz böle bi cevap yazmazdınız..ve muhabbet kuşu beslemezdiniz..

Zaten en başta onları doğasından ayırıp kafeslere hapseden bizleriz..Öle değilmi?siz neden evinizde kafeste muhabbet kuşu besliyorsunuz?çünkü iyi baktığınızı,yaşatabildiğinizi biliyorsunuz o yüzden..amacım sadece hobi olarak sadece kendi çıkarlamız için besledğimiz hayvanlara yardımcı olabilmek..en başta işe girişme nedenim yavrsunu büyümeyen bi çift kuşumun yavrsunun büyüdüğünü görmeyi çok istememdi..bu kadar çabam bundandı yani..şu anda anneleri kadar güzel bakabildğimi düşündüğüm için hobi olarak yapmaktayım bu işi..herhangi bir kar amacım yok..piyasadaki onca kuş büyütüp satan hobici diye geçinen kuşdan anlamayanların aksine..sizce yaptığım bunca araştırma bunca hazırlık kuşlara eziyetmi..bildiklerimi paylaşmami onlara dolaylı yoldan yardımcı olmaya çalışmam eziyetmi?

Ben kuşu doğasından ayırmakla ben ve diğer tüm kuş besleyenlerin bencillik ettiğini düşünüyorum zaten. Ama ben kuşlarımı kafeste bakmıyorum. Onların kanatları olduğunun ve uçmak için yaratıldıklarının farkındayım ve benim kuşlarım sabah akşam kafes kapıları hep açık yaşıyorlar. Ama yine de doğadaki gibi değiller ben bunu kabul ediyorum. Ama siz nasıl kendinizi kuşun annesi yerine koyarak ona annesi kadar iyi baktığınızı söyleyebilirsiniz. Hiçbir süt anne sütünün yerine tutmaz. Hiçbir bebeğe annesinden iyi kimse bakamaz. Aynı şekilde de en mükemmel mama bile annesinin kustuğu besinlerin yerini tutmaz ve hiçbir yavruya annesinden iyi hiçbir insanoğlu bakamaz. Bunu söyleyerek sadece kendinizi avutuyorsunuz.

Elle beslediğiniz bebeğin uçtuğunu görmek nasıl bir duygudur emin olun sizden daha iyi bilirim. Ama kuşlarımın kaç tane yavrusu olursa olsun hiçbirisini de annesinden ayırmam. Beş dakika yavruları kontrol etmek için yuva kapağını açtığımda o annecik nasıl geliyor yuvaya da bana aşık olan kızım bana düşman kesiliyor. Ben asla o minik yavruları sırf kendi bencilliğimden ona en iyi şekilde bakacak annelerinin altından ayırmam.

Ilknur hanim kapilarini acik birakyrm diyerek bence sizde kendinizi avutuyorsunuz..iste bu yuzden samimi bulmadm sizin cevabinizi..birbrmiz kandryalm soledgm gbi hepmz kendi ckarlarmz icin beslyrz kuslari..

Anne kusu beslemedgi zaman napyorsnz?ben size solyum annenin altnda yavru öldugu zaman suclusu sizsiniz..anne siz anaclara ii bakamadgnz icn ölduruyor yavruyu..dogada bole bi durum yok..o zaman nasil hssedyorsnz kendnzi?

Ole bi durumda eger gonulden kuslari seviyorsanz bnm yaptgm arastrmalari yapmanz lazm iste..anlatabildimmi durumu?benim yaptgm arastrmalardan faydalanabilrsnz iste o yuzden paylastm bildklerimi..

Ilknur hanim kapilarini acik birakyrm diyerek bence sizde kendinizi avutuyorsunuz..iste bu yuzden samimi bulmadm sizin cevabinizi..birbrmiz kandryalm soledgm gbi hepmz kendi ckarlarmz icin beslyrz kuslari..

Anne kusu beslemedgi zaman napyorsnz?ben size solyum annenin altnda yavru öldugu zaman suclusu sizsiniz..anne siz anaclara ii bakamadgnz icn ölduruyor yavruyu..dogada bole bi durum yok..o zaman nasil hssedyorsnz kendnzi?

Ole bi durumda eger gonulden kuslari seviyorsanz bnm yaptgm arastrmalari yapmanz lazm iste..anlatabildimmi durumu?benim yaptgm arastrmalardan faydalanabilrsnz iste o yuzden paylastm bildklerimi..

Döndürüp dolaştırıp aynı şeyi söylüyorsunuz. Bin defa söyleyecek değilim ya kapılarını açık bırakıyor olsam da doğada yaşamadıklarının farkındayım. Bu cümlenin neyini anlayamadınız? Ben ne yaptığımın farkındayım ama bence siz değilsiniz. Üstelik siz benim üzerimden kendinizi avutmaya çalışıyorsunuz. Benim zaten farkında olduğum gerçeği siz farketmemi sağlamaya çalışıyorsunuz.
Siz beni mi araştırma yapmamakla suçluyorsunuz. Tabi siz beni tanımıyorsunuz. Herşeyden çok kuşlarla ilgili makaleler okuyorum. Basbayağı veterinerlerin okuduğu akedemik araştırmaları okuyorum. O nedenle şu an basbayağı benim komik bir cümle kullandınız. Annenin altındaki yavru ölürse suçlusu benmişim. Ne şartlarda ne yavruya baktığımı bilmeden de bu cümleyi kurdunuz ya bravo. Sanki ben annesi beslemiyorsa bırakın yavru ölsün mü dedim? Annesinin beslemediği yavrulara sahip çıkıp onları yaşatmayı kendinize görev edindiyseniz sizi alkışlarım. Ama kuşları doğadaan ayırmakla ben bir hata yapıyorsam siz annelerin zaten baktığı kuşları annelerinden ayırmakla 1000 hata yapıyorsunuz.

Herkesin yaptığı kendine.insanları tanımadan yargılamanın anlamı yok.bu sitenin amacı insanların birbirine bilgilerini aktarmasıdır.bu amaçta paylaşım yapan herkesin eline sağlık.konuyu gereksiz yere farklı yerlere çekmenin kimseye faydası olmaz.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

yavruyu kaybettik söylediklerinizi yaptım ama malesef 5 gün dayanabildi :(

Geçmiş olsun. Elle besleme bence zorunlu durumlarda yapılmalı. Yoksa bana da pek mantıklı gelmiyor. Kursak sütü denilen bir olay var yavru alanlar bilir. Ilk yavrular her zaman iri olur kursak sütünü bol aldığından dolayı ve daha sağlıklı olurlar. O yüzden zorunlu haller dışında elle beslenmiş bir yavruyu kümesime katmam ve hiç bir yavruyu elle beslemem. Sizi taktir ediyorum güzel bir tesisat kurmuşsunuz ama keşke sadece zorunda kaldığınız yavruları besleseniz.

Semih Bey sizi tebrik ediyorum. Ilknur Hanim siz de fazla korumacisiniz(belli ki annesiniz). Ama Semih Bey de kuslari oldurmuyor. Bu kadar abartmanizin anlami yok bence. Herkes burada birseyler paylasip,birseyler ogretmeye calisiyor. Benim nacisane tavsiyem bu kadar hunter olmamaniz. Herkese iyi aksamlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:08 -->-> Daha önceki mesaj 21:07 --

yavruyu kaybettik söylediklerinizi yaptım ama malesef 5 gün dayanabildi :(
Gecmis olsun. Siz elinizden geleni yaptiniz.

Geçmiş olsun. Elle besleme bence zorunlu durumlarda yapılmalı. Yoksa bana da pek mantıklı gelmiyor. Kursak sütü denilen bir olay var yavru alanlar bilir. Ilk yavrular her zaman iri olur kursak sütünü bol aldığından dolayı ve daha sağlıklı olurlar. O yüzden zorunlu haller dışında elle beslenmiş bir yavruyu kümesime katmam ve hiç bir yavruyu elle beslemem. Sizi taktir ediyorum güzel bir tesisat kurmuşsunuz ama keşke sadece zorunda kaldığınız yavruları besleseniz.

Öncelikle ilknur hanım geçmiş olsun..

Ercan beye bi kaç şey sormak istiyorum..

Kursak sütünün ne anlama geldiğini ne işe yaradığını ve neler ihtiva ettiğini ve muhabbet kuşları ve diğer yavrularını kusarak besleyen kuşlara allahın bunu nie bahşeddiğini açıklayabilirmisnz?

Yanlış anlamayın cevabınıza göre size yaptığım işi açıklamaya çalışacağım beni daha iyi anlayabilmeniz açısından..

Semih Bey sizi tebrik ediyorum. Ilknur Hanim siz de fazla korumacisiniz(belli ki annesiniz). Ama Semih Bey de kuslari oldurmuyor. Bu kadar abartmanizin anlami yok bence. Herkes burada birseyler paylasip,birseyler ogretmeye calisiyor. Benim nacisane tavsiyem bu kadar hunter olmamaniz. Herkese iyi aksamlar.
Gecmis olsun. Siz elinizden geleni yaptiniz.

İlla kuşları öldürmesi gerekmiyor Gökhan Bey. Yavru için de söylenecek bişey yok. Gittiği yerde çok mutlu olsun ne diyelim. Başınız sağolsun.

Son düzenleme:
Öncelikle ilknur hanım geçmiş olsun..

Ercan beye bi kaç şey sormak istiyorum..

Kursak sütünün ne anlama geldiğini ne işe yaradığını ve neler ihtiva ettiğini ve muhabbet kuşları ve diğer yavrularını kusarak besleyen kuşlara allahın bunu nie bahşeddiğini açıklayabilirmisnz?

Yanlış anlamayın cevabınıza göre size yaptığım işi açıklamaya çalışacağım beni daha iyi anlayabilmeniz açısından..

bilgi yarışmasımı yapıyoruz ?

Saolun cevabınız için...

tatmin mi olsun ben teşekkür ederim. yaptığın iş için bir şey demedim ama kuluçka makinası gibi kullanmak kuşları saçma ve kursak sütünün içeriğini bilemem laborant değilim sadece şunu çok iyi bilirim yavru aldığımda kursak sütü en çok alan ilk yavrular her zaman sağlıklı ve iri. tabi ki hiç şüphe yok allahın hikmetinden. ona ortak olmaya çalışmıyorum. sen tatmin oluyorsan gönlün ferahsa devam et.

Son düzenleme:
tatmin mi olsun ben teşekkür ederim. yaptığın iş için bir şey demedim ama kuluçka makinası gibi kullanmak kuşları saçma ve kursak sütünün içeriğini bilemem laborant değilim sadece şunu çok iyi bilirim yavru aldığımda kursak sütü en çok alan ilk yavrular her zaman sağlıklı ve iri. tabi ki hiç şüphe yok allahın hikmetinden. ona ortak olmaya çalışmıyorum. sen tatmin oluyorsan gönlün ferahsa devam et.

Yok bekledğim cevap buydu zaten:)cevabımı aldığım için teşekkür ettim..

Bilmek için laborant olmaya gerek yok..kuşlardan yavru alan birinin bu bilgileri bilmesi gerektiğini düşünüyorum..bu tepkilerin geleceğini bilmeme ragmen yinede paylaştım bildiklerimi..
Ben üretim yapmıyorumki kuluçka makinası olarak kullanayım..aynen sizin yaptığınız gibi kuş alıp yem vererek büyütüyorum..siz nasıl erişkin bir kuşun önüne mamalar kaliteli yemler koyarak iyi beslediğinizi düşünüyorsanız bende yavru kuşa öle yaptığımı ve hatta anneleri kadar iyi baktığımı düşünüyorum..
Eğer bununla ilgili topiğimi incelerseniz ve netten araştırma yaparsanız kullandığım yemin kursak sütü ile aynı besin değerlerine sahip olduğunu uzun araştırmalarım sonucunda bu yemi kullandığımı belirttim..
Kullandğım her yemdeki gelişimini tek tek normal yavrudakiyle karşılatırıp gün gün kayıt ederek bu işi yapıyorum..
6 ay içerisinde 60dan fazla,tek seferde küvezde 20 adet kuş baktım kayıpsız büyüttüm..

Umarım herkes beni anlamıştır cevabınızla..saygılar..

Son düzenleme:
Yok bekledğim cevap buydu zaten:)cevabımı aldığım için teşekkür ettim..

Bilmek için laborant olmaya gerek yok..kuşlardan yavru alan birinin bu bilgileri bilmesi gerektiğini düşünüyorum..bu tepkilerin geleceğini bilmeme ragmen yinede paylaştım bildiklerimi..
Ben üretim yapmıyorumki kuluçka makinası olarak kullanayım..aynen sizin yaptığınız gibi kuş alıp yem vererek büyütüyorum..siz nasıl erişkin bir kuşun önüne mamalar kaliteli yemler koyarak iyi beslediğinizi düşünüyorsanız bende yavru kuşa öle yaptığımı ve hatta anneleri kadar iyi baktığımı düşünüyorum..
Eğer bununla ilgili topiğimi incelerseniz ve netten araştırma yaparsanız kullandığım yemin kursak sütü ile aynı besin değerlerine sahip olduğunu uzun araştırmalarım sonucunda bu yemi kullandığımı belirttim..
Kullandğım her yemdeki gelişimini tek tek normal yavrudakiyle karşılatırıp gün gün kayıt ederek bu işi yapıyorum..
6 ay içerisinde 60dan fazla,tek seferde küvezde 20 adet kuş baktım kayıpsız büyüttüm..

Umarım herkes beni anlamıştır cevabınızla..saygılar..

Aynı besin değerine sahip mamayı verince ne oluyor yani? Annesi mi olmuş oluyorsunuz? Bütün bebek mamalarının üzerinde yazar en iyisi anne sütüdür diye. Kayıpsız büyütmek yaptığınız şeyi haklı çıkartmaz. Sizin neyin nesisiniz ki kuşmusunuz annesi kadar iyi bakacaksınız? Nasıl böyle bişeyi iddia edersiniz buna anca gülünür. Yapmnayın Allah aşkına. Yavruların yaşamasına annesi kadar iyi baktığınızı göstermez. Sadece onları bir şekilde yaşatmış olursunuz.

Geri