Karadeniz Pet

Bir hafta önce çiftleşiyorlardı şimdi kavga ediyorlar

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
Yavruları dövdüğü için yaklaşık 15 gün dişiyi ayırdığım çiftimi geçen hafta birleştirmiştim. Yuvalık takılı olmadığı halde çiftleşmişlerdi. Hatta yuvalık olmadan çiftleşme olur mu diye konu da açmıştım. Son zamanlarda sabahları kavga sesleri oluyor. En sonunda kuşları dışarı bırakıyorum, öyle duruyorlar. Yuvalık olmadığı için böyle oluyor diye düşündüm. Dün yuvalık alıp taktım, birbirlerini kaşıdılar, yem kustular. Sabah yine acayip kavga ettiler. Dişi erkeğin üzerine üzerine atlıyor. Erkek tüye girdi son bir haftadır. Neden böyle oluyor, ne yapmalıyım?

Yuvalık takılı dursun, kuşları salma yavru almak istiyorsan.
B vitamini, iç yulaf, mama takviyesi ile tüyden kolayca çıkar. Sonra gelsin yumurtalar..
Levent abi, benim kuşlar dışarda da çiftleşiyorlar. Bir hafta önce gördüğümde de dışarıda çiftleşmişlerdi. Normalde salmıyorum bu aralar ama sabahları sürekli kavga sesleri var. Bugün baktığımda dişi erkeği kovalıyordu. Erkek kovalasa, tamam diyeceğim de. Anları anlarını tutmuyor, benimle alakası olabilir mi? Kafesin üzerine bir yavrunun olduğu ufak bir kafes koymuştum, onun etkisi var mıdır? Erkek beni çok seviyor, bugün kafese yaklaşınca tellere atladı, hemen arkasından da dişi erkeğin üzerine atladı, kavga ettiler yine. Ben bu kafese yanaşamayacak mıyım?

Levent abi, benim kuşlar dışarda da çiftleşiyorlar. Bir hafta önce gördüğümde de dışarıda çiftleşmişlerdi. Normalde salmıyorum bu aralar ama sabahları sürekli kavga sesleri var. Bugün baktığımda dişi erkeği kovalıyordu. Erkek kovalasa, tamam diyeceğim de. Anları anlarını tutmuyor, benimle alakası olabilir mi? Kafesin üzerine bir yavrunun olduğu ufak bir kafes koymuştum, onun etkisi var mıdır? Erkek beni çok seviyor, bugün kafese yaklaşınca tellere atladı, hemen arkasından da dişi erkeğin üzerine atladı, kavga ettiler yine. Ben bu kafese yanaşamayacak mıyım?

Zamanla düzelir elbet.. Dişiler bazen piskopata bağlıyorlar.

Dişi üst üste kuluçka geçirmişse 2 veya 3 kuluçkadan fazla bu dişide strese yol açıp eşini veya yavrularına zarar verebilir.. çiftleşmek için yuvalık illa şart değil yani erkek arzu ettiği zaman dişide hazır ise her ortamda çiftleşir.. erkek kuşunuz tüyde ise tüyden çıktıktan sonra eşe atın.. bu arada da dişi dinlenmiş olur

Ah bu dişiler benim bir Dişi önce öpüşme vs vardı,şimdi erkeği yanına yaklaştırmıyor Kafayı yiycem tüyde falan değil yani

Dişi üst üste kuluçka geçirmişse 2 veya 3 kuluçkadan fazla bu dişide strese yol açıp eşini veya yavrularına zarar verebilir.. çiftleşmek için yuvalık illa şart değil yani erkek arzu ettiği zaman dişide hazır ise her ortamda çiftleşir.. erkek kuşunuz tüyde ise tüyden çıktıktan sonra eşe atın.. bu arada da dişi dinlenmiş olur

Ah bu dişiler benim bir Dişi önce öpüşme vs vardı,şimdi erkeği yanına yaklaştırmıyor Kafayı yiycem tüyde falan değil yani
Dişinin ilk kuluçkasında yumurtalar boş çıktı. Sonrasında iki hafta dinlendirdim. Yeni yumurta da iki hafta sonra geldi, yani bir ay dinlenmiş oldu. Sonraki kuluçkada yavruları dövdüğü için ilk yavrunun 15. gününde ayırdım dişiyi. Bunda da 20-25 gün dinlenmiş oldu. Yuva takıp takmamakta kararsızdım, dişi yavruları dövdüğü için ama, yuvalık yokken çiftleşince, yumurta da var gibi düşündüğümden yuvalığı taktım. Dişinin stres olmasını gerektirecek bir durum yok ama, erkek dayak yediği için strese girip tüy dökkmüş olabilir. Ama dişide yumurta varsa yuvalık şart sanırım...

yapacağın en son şey dişi kuşu değiştirmen olacak yavrulara ve eşine sürekli zarar veren bir dişi hem bakıcı degil hemde elindeki erkeğide öldürme durumu var bundan sonrası sana kalmış artık..

yapacağın en son şey dişi kuşu değiştirmen olacak yavrulara ve eşine sürekli zarar veren bir dişi hem bakıcı degil hemde elindeki erkeğide öldürme durumu var bundan sonrası sana kalmış artık..

Bu kuluçkada da benzer problemler yaşarsam önerir misiniz değiştirmemi? Benim kararsız kaldığım bu dişiyi ne yapacağım. Evde tek besleyemem, satsam eşe atılmak üzere satamam, tek beslemek için de kimse yetişkin bir dişi istemez. Ne yapacağımı şaşırdım. Siz olsanız ne yapardınız?

Geri