bir sürü soru, cevap bekliyorum arkadaşlar??

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve eda1624 tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. eda1624
  Çevrimdışı

  eda1624 Süper Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2013
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  BURSA
  arkadaşlar ilk sorum şu: kafes değişikliği yapmam gerekiyor, yavrular bugün itibariyle yuvadan atladılar bir şeyler yiyorlar ama doyup doymadıklarını bilmiyorum. yeni kafese aktarsam anne baba sıkıntı yaratırmı yavruları besleme konusunda?

  lklnci sorum: çiftin ikinci yavruları bunlar ve bu yavrularda dişi erkek kuşa çok fazla asabiyet gösteriyor sebebi ne olabilir? ilk yavrularda yapmamıştı böyle gerginlikler..

  üçüncü sorum: bu yavrular çok hareketli ve çok büyükler, ilk iki yumurtadan çıkanlar anne ve babanın nerdeyse iki katı kadar..Bu normal mi?

  dördüncü sorum: Kafes değişikliği yeniden yumurtlamayı etkilermi? çünkü dişi yuvayı hazırlamaya başladı bile..

  beşinci sorum: ilk yavrular 3 aylık oluyorlar bir kaç gün sonra ve hala yerden yem yemek istiyorlar hatta her sabah yemlikleri kafesin içine düşmüş buluyorum bunu kasıtlı olarak yaptıklarını düşünüyorum artık.. Bunları nasıl alıştırıcam yemliğe?
  sorularım bu kadar arkadaşlar bilgilere ihtiyacım var..
   
 2. Elif AKDOĞANOĞLU
  Çevrimdışı


  kuş üretimi hakkında çok detaylı çok fazla bilgi ve tecrübem yok. 21 yıldır hobici olarak muhabbet kuşu besliyorum, en fazla 4 kuşağa kadar üretim yapabildim. ama elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım

  1. yavrular tokken kursakları şiş olur. kafes değişikliğini denemedim, bilemiyorum. yeni kafese alışma süreci de kuştan kuşa değişebilir diye düşünüyorum.

  2. ne yazık ki bu davranışın nedenini bilemedim.

  3. bunun iki sebebi olabilir bence. birincisi anne-baba yavru büyütmekte tecrübe kazandı ve ikinci yavruları çok güzel beslediler. ikincisi anne-baba üst üste yavru büyüttükleri dönemde yorulup kilo kaybedebilir ve göze olduklarından daha zayıf-küçük görünebilirler. bu söylediklerimin biri de her ikisi de geçerli olabilir.

  4. kafes değişikliği genelde kuşları birkaç güne kadar etkileyebilir. kuşlarınız size alışıksa ve bulundukları ortama güvenleri varsa çok kısa sürede alışabilirler. dün arkadaşımın kuşunu daha büyük bir kafese aktardık 1-2 saatte yeni kafese alıştı. ama çiftlerde yumurtlama durumunu nasıl etkiler bilmiyorum.

  5. ben düşüremeyecekleri tarzda yemlikler arayıp bulmuştum, güçleri yetmeyince düşürmeye çalışmaktan vazgeçip yemliğe tüneyerek yemeye başladılar. alternatif olarak anne-babayı görebilecekleri bir yere koyarsınız, yavrular görerek yem yemeyi öğrenebilir. ya da yemliği elinize alıp kuşu da yemliğe tüneterek yemesi yönünde güdüleyebilirsiniz.

  konu hakkında daha fazla bilgisi olan arkadaşlar da bilgilerini paylaşırlar. kuşlarınızla size bol sağlıklı günler...
   

Sayfayı Paylaş