petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Bir tarif

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Ceren Çağlayan tarafından 13 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Ceren Çağlayan

Merhaba,
    Bir sure once bir sitede gormustum bunu ve ardindan ben de denedim. Simdi her hafta mutlaka yapiyorum, aranizda belki bilenleriniz vardir.
    Fotograflar alintidir.

Gerekli malzemeler:
    Muhabbet kusu yemi(hangisi oldugu farketmez, sirf tohum olmali, icinde ekmek karisimi olmamali)
    Suzgec
    Keramik ya da metal bir tas ve ustunu kapatmak icin tabak ya da fincan alti

Yemi suzgece dokuyoruz

Ardindan suyla islatiyoruz

Tasi suzgecteki yemlere ulasacak kadar suyla dolduruyoruz

Ardindan 8 ila 10 saat arasi bu sekilde bekletiyoruz

Sonuc:

Eger birkac gun daha bekletirseniz, sekiz saatte bir yeniden islatmak ve yikamak sartiyla, yoksa kuf tutabiliyor.
    Boyle oluyor:

Benim kuslarim cok seviyor, eminim sizinkiler de sevecektir. Haftada bir yapiyorum ben :p

Ayrica forumda gordugum yumurtali yem tarifi icin de kuru yem yerine sekiz saat beklettigim yemleri kullandim, kuslarima hayir diyemeyecekleri bir teklif yaptim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:00 -->-> Daha önceki mesaj 19:49 --

Ayrica kapagi cikarilmis su kabina konuldugunda balkon saksisi gibi guzel duruyor :)

2. Sinan ÇELİK

Güzel paylaşım size de tezi oluşturana da teşekkürler

3. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Sarılar buğday da yeşiller nedir anlamadım ben.
    Mamalık özel mi? Yedikçe uzuyor mu nedir?

4. abdulkerim demir

Beğenileri:
    0
    valla çok güzel duruyor bende yapacam inşaallah

5. Ceren Çağlayan

O da bugday, baska resimler de var ben konuyu uzatmak istemedim o kadar :)

Mamalik ozel degil, sulugun ustunu cikarinca boyle yapabilirsiniz siz de.
    Uzamiyor maalesef, yeniden yapmaniz gerekiyor, hem kuslariniz uzayacak bir sey birakmazlar kapta :):)

6. Hürkan YILMAZ

Bişi sorucam bu çimi neyapıyor kum banyosu filanmı yoksa yeşillik diyemi yiyor anlamadım.Ama iyi bir paylaşım şimdi deniyecem teşekkürederim

7. Ceren Çağlayan

Yiyor evet. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:33 -->-> Daha önceki mesaj 20:23 --

Kendi kesfettigim bir puf noktasi soyliyeyim. Kabin icine herhangi bir agactan kopardiginiz dali bu sekilde koydugunuzda daha hizli oluyor gibi :)

8. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Bu son fotoğraftaki kabın içindekiler buğday değil sanırım.
    Nereden buluyorsun bu fotoğrafları ?

9. Ceren Çağlayan

Bu son fotograf bana ait. Onceki fotograflari baska bir siteden aldim (turkce degil) orada verilen bilgiye gore kuslarin yiyebilecegi her tohumdan yapilabilir, kus yemi de dahil. Ben kus yemi kullaniyorum.

10. Duygu GÖKCEN

Duygu GÖKCEN New Member

Beğenileri:
    1
    Bildiğimiz normal kuş yemlerini balkon saksılarıma ekmiştim,şimdi onlar filizlendi ve hatta yeşil yeşil tohumlandılar. Ben uzun süredir saksıdan koparıp tohumlu dalları koyuyorum kafese ve şiddetle tavsiye ediyorum,bayılmak ne kelime akılları gidiyor kerataların:)

Ayrıca forumda yanlış hatırlamıyorsam tohum filizlendirme ile ilgili bilgiler mevcuttu,bu konuda güzel olmuş. Filizlendirmeyi bende tavsiye ediyorum mamanın içinde. Daha cazip hale geliyor.

11. engindokur

kardelşim madem o koyduğun kuş yemi değilde buğdaydı o zaman neden ekmeksiz kuş yemi yazdın.ben ona aldanıp kuş yemi koydum hala aynı şekilde duruyor :(

12. Duygu GÖKCEN

Duygu GÖKCEN New Member

Beğenileri:
    1
    Endişelenme,bazı yemler diğer yemlere göre daha geç filizleniyor.
    Sen filizlenme başlayana kadar 8 yahut 9 saatte bir yıkayıp süzgeçten geçirip aynı işlemleri tekrarla. Ennihayetinde yeşerir. Sadece sabret

13. Ömer Macit

Ömer Macit Active Member

Beğenileri:
    1
    her tohum çimlenmez ithal tohumlar engellenir çimlenmesi yeniden tohum satabilmek amacıyla

14. Seda Kurşunlu Çal

Harika teşekkürler. ben bile yerim bu filizleri :))

15. CEM CANER

CEM CANER Active Member

Beğenileri:
    12
    gayet iyimiş deneyeceğim mutlaka :)

16. Ceren Çağlayan

Dun suladigim yemleri bugun tekrar suladim ve simdi verdim yiyorlar. Bir yerde hata yapiyor olabilirsiniz :) Su kirecliyse o yuzden de olmuyordu sanirim, musluktan dolduruyorsaniz sicak suyla deneyin bir de.
    Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş