Karadeniz Pet

Birden duruyor

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhaba tekrar ben geldim. 2 çiftimde bu sorunla sürekli karşılaşıyorum. Artık bu çiftler bende asla değiştirmem ya da satmam bunu belirtmek isterim. Bir çiftim 4 yumurta yaptıktan sonra kafesin tabanında otururken gördüm ilk başlarda. Ayakları tutmuyordu. Yumurtlayacağını düşündüm. Ki doğru düşunmüşüm yumurta sıkışması tedavisi uyguladım. O tamam yumurta geldi dedim sorun buymuş demek ki. Yumurtalar soğuduğu için çöpe attım kontrol ettim dolular ölmüş boşları yaşayanları başkasına koydum ama onlarda çıkmadı zaten soğudukları için. Ikincisinde gene 4 yumurtladı aynı şekilde kafesin tabanında yatarken gördüm yumurtaları başkasına koydum. Kuş kendi kendine gene toparladı bu sefer yoktu yumurta sıkışması. Şimdi 1 haftadır kuş yuvadan bile çıkamadı. Tek ayak tutmuyor. Aldığımdada çok hantaldı. Hiç bir istediği yere gidemiyordu. Ayaklarında o zaman bir problem yoktu ama. Simdi 1 ayagı tutmuyor yana dusuyor. Esiyle ayirmadim besledigi icin. Durduk yere sürekli bu şekilde yapıyor. Bu sefer de yumurta sıkışmasi yok kontrol ettim. 1 hafta geçti toparlamadı. Bende endise etmeye basladım. Strese girse yumurtalari atar kirar yer ya da hic yumurtlamaz neden hep 4 yumurtadan sonra. Ozellikle kontrol ettim. Bir baska ciftimi daha bu sekilde gordum ama onu 1 kulucka gordum 1 aydir bende olmasi lazim. 5 yumurtayi birakmos tabanda uyuyor. Kipirdayamiyor. Ayni sekilde ayaklar tutulmus yuruyemiyor. Onun da kontrolunu yaptim. Yumurtasi yoktu. O ama cok kotuydu durumu ölecek sandım ama ölmedi. Tekrar yumurtalari var suan tekrar ayni seyi yaparsa bu durumu yasayan varsa beni aydinlatsin. Ayaklarinda ya da her hangi bi yerde yara da yok. Ya da canliligida var sadece kalkamiyor

Kırık veya incinme durumu olabilir.Resmini atar mısınız?

beslediğiniz kuşların genetiğinde yumurta sıkışması var demekki. daha önceki ebeveynlerinden geçmiştir. 1 hafta ile 15 gün kadar geçici felç geçirebiliyorlar. gerekli bakımlarını yaptığınızı biliyoruz her ihtimale karşı siz gözlemlemeye devam edin. Dediğim gibi yumurta sıkışması ve sonrasında geçici felç olayı oluyor ve bunlar genetiktir.

Eve gidince atarım ama ben baktıgımda hiçbir sorun göremedim. Şişlik morluk kanama yoktu. Her şey gayet güzel hoşta yumurtalar hep çöpe gidiyor. Ona da tamam. Kuş hep böyle olur bir şekilde yumurtalarını baskalarina koyuyorum ama kuş hic kendi yavrusuna bakamadi. Yuvadan cikmasada yatmiyor ki. Bazilarini secerken gercekten hic dikkatli davranmamisim. Sorunlari cok oldu ne yazik ki. Kusa kiyamiyorum da. Bide fakulteye gittim gecen gun. Muhabbet kuslariyla urasmak istemiyorlar. Bi konuda yazmistim. Ben simdiye kadar hangi hastaligi varsa hayvanlarimin kendim iyilestirdim. 1 kere veterinere sorayim dedim. Amelyat dedi. Emanet ettim. Kiriktan oldu hayvan. Kendimi oyle bir sucladim ki. Sokakta yarali hayvan bulurlarsa bana getirirler. 2 arka ayagi tutmayan kediyi bile bakimla iyi ettim. Kendi kedimi gittim baskasina emanet ettim. O yuzden tekrar boyle bir sey yasamak istemiyorum. Neden veterinere goturmuyorsun diyen olursa

Arkadaşlar fotoğrafını çekemedim. Savunmasız olunca çok titriyor. Eşide panik yapıp korumaya çalışıyor. Ayağını basmaya başladı. Gene düzeldi. Dediğiniz gibi geçici felç yaşıyor galiba bu hep böyle devam edecek. Tünekte durabiliyor. Her zaman ki gibi gene hantal ama. Yinede iyi olmasına sevindim. Ek bir şey sormam gerekiyor yeni konu açmayım. Veterinere götürmekten yana değilim. Erkek kuşum 1 aydır tek ayağı yukarda geziyor. Bir kaç kez gördüm diğer kuşlarda incinmiştir geçer dedim. Sonra baya bi kanama gördüm. Bi yere iyi bi sıkıştırmış. Ilk yara yoktu sonra yara oldu. Tüneğe az da olsa tutunduğunu gördüm bir ara. Gene iyileşir dedim. Baktım olmuyor açma kapama hareketlerine başladım yara merhemiyle beraber. Biraz masaj yaptıktan sonra. Baktım şişlik diğer ayaktan farklı bir görüntüsü yok. Acaba bu hareketlerle düzelebilir mi. Yoksa sarmalı mıyım.

Konuyla ilgisi yok fakat karşılaştığınız sorunların sayısına bakınca merak ettim
Uretime başlarken kuşları başka üreticilerden mi aldınız?

Geri