Karadeniz Pet

Bit(Acil)

• Konbuyu başlatan Erdi Betis
  • Başlangıç tarihi
E

Erdi Betis

Guest
1 tane eş bir tane tek erkek kuşum var yuvalarında bit gördüm provit sprey kullanmaya başladım dişi kuşum kanat altına baktırmıyor çok fazla bağırıyor sizce ona nasıl bir tedavi uygulamalıyım ve bitlerden en kısa sürede nasıl kurtulabilirim birde bu bitler insana geçer mi

İnsanlara geçmez, okonuda için rahat olsun. Vilmectin diye bir ilaç var, enseye 1 damla damlatıyorsun hem iç hem dış parazitlerden koruyor. kafes temizliğini de düzenli yaparsan sorun kalmaz. Yuvalık varsa toz pudra gibi satılan ilaçlar var onlardan serp şimdilik.

bu forumda bir konuda banyoluğa 1-2 damla sirke dökmenin bitleri temizleyeceği yazarken yine başka bir konuda zararlı olduğunu yazıyor benim kafam bu konuda karışık :confused: şimdiye kadar karşılamadım böyle bir durumla ama gelecek cevapları 4 gözle bekliyorum bir yere not almakta fayda var :)

bu forumda bir konuda banyoluğa 1-2 damla sirke dökmenin bitleri temizleyeceği yazarken yine başka bir konuda zararlı olduğunu yazıyor benim kafam bu konuda karışık :confused: şimdiye kadar karşılamadım böyle bir durumla ama gelecek cevapları 4 gözle bekliyorum bir yere not almakta fayda var :)

O konu çok muallak :D Elma sirkesini suluğa 1-2 damla damlatan ve yıllardır kullanıyorum diyenler de var ama yararlı parazitleri de yok ettiği gerçek. Banyo suyunu soruyorsanız bence banyo suyuna 1-2 damla koymaktan bir zarar gelmez diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun.
Vilmectin güzel bir ilaç 10-12TL civarında. Enseye tüyleri aralayıp deriye sadece 1 damla yetetrli olacatır. Aynı anda tüm kuşlara uygulayın.
Yuvalığı ve kafesi çok iyi temizleyin. Yuvalıkta folluk varsa altına biodust pudra şeklinde koruyucu toz serpmek iyidir.
Ayrıca elma sirkesi hijyenik temizlikte kullanılabilir. Banyo suyuna 2 damla atılırsa iyi olur.

1 tane eş bir tane tek erkek kuşum var yuvalarında bit gördüm provit sprey kullanmaya başladım dişi kuşum kanat altına baktırmıyor çok fazla bağırıyor sizce ona nasıl bir tedavi uygulamalıyım ve bitlerden en kısa sürede nasıl kurtulabilirim birde bu bitler insana geçer mi

3 gün önce bende ayni dertten yakiniyodum hemde bitde deil pireydi siradan bi bit ilaci fayda etmexi sonra avisprey aldim simdi hic bisey yok

Eğer bit varsa Bit sorununu sadece sprey kullanarak çözemezsiniz. Ciddi bakım gerektirir. Benim muhabbet kuşumun da parazit sorunu vardı ben avidust kullanmıştım. Tüylerine iyicene yedirdiğiniz bi toz ilaç. Vilmectini sizin almanıza gerek yok. Güvediğiniz bi kuşçudan veya veterinerden bi kereye mahsus ensesine vilmectin damlattırın. Falzası kuşa ağır gelir. Parazitler yumurtalarını kuşun uçtuğu heryere salar ve aynı ortamda 1 aya kadar muhafaza eder. Kuşunuz yumurtanın olduğu yere konduğu anda tekrar kuşunuza geçer. O nedenle etrafı iyice dezenfekte ediyodum sürekli. Speryden de sıkıyordum kuşumun dolaştığı yerlere sürekli yumurtaları öldürsün diye. Kafesi 3 günde bir sirkeli suyola yıkayın yine spreyi sıkın kafese. Banyo da çok önemli 3-4 günde bir sirkeli suyla banyo yaptırın kuşunuzu.

Bir de çay ağacı yağı duydum snrada. Prize takılan sineksavarların içini boşaltıp yağı içine dökmeliymişsiniz. Bitleri ortamdan uzaklaştıran en etkili çözümmüş. Ama sonradan duyduğum için ben denemedim.

Geri