petshop

                   

Bit(Acil)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Erdi Betis tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdi Betis
  Gizli

  1 tane eş bir tane tek erkek kuşum var yuvalarında bit gördüm provit sprey kullanmaya başladım dişi kuşum kanat altına baktırmıyor çok fazla bağırıyor sizce ona nasıl bir tedavi uygulamalıyım ve bitlerden en kısa sürede nasıl kurtulabilirim birde bu bitler insana geçer mi
   
 2. Erman ARSLAN
  Çevrimdışı

  Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  389
  Beğenileri:
  0
  İnsanlara geçmez, okonuda için rahat olsun. Vilmectin diye bir ilaç var, enseye 1 damla damlatıyorsun hem iç hem dış parazitlerden koruyor. kafes temizliğini de düzenli yaparsan sorun kalmaz. Yuvalık varsa toz pudra gibi satılan ilaçlar var onlardan serp şimdilik.
   
 3. sparox
  Çevrimdışı

  sparox Member
  Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  180
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Lüleburgaz
  bu forumda bir konuda banyoluğa 1-2 damla sirke dökmenin bitleri temizleyeceği yazarken yine başka bir konuda zararlı olduğunu yazıyor benim kafam bu konuda karışık :confused: şimdiye kadar karşılamadım böyle bir durumla ama gelecek cevapları 4 gözle bekliyorum bir yere not almakta fayda var :)
   
 4. Erman ARSLAN
  Çevrimdışı

  Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  389
  Beğenileri:
  0
  O konu çok muallak :D Elma sirkesini suluğa 1-2 damla damlatan ve yıllardır kullanıyorum diyenler de var ama yararlı parazitleri de yok ettiği gerçek. Banyo suyunu soruyorsanız bence banyo suyuna 1-2 damla koymaktan bir zarar gelmez diye düşünüyorum.
   
 5. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Well-Known Member
  Platin Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.094
  Beğenileri:
  174
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Geçmiş olsun.
  Vilmectin güzel bir ilaç 10-12TL civarında. Enseye tüyleri aralayıp deriye sadece 1 damla yetetrli olacatır. Aynı anda tüm kuşlara uygulayın.
  Yuvalığı ve kafesi çok iyi temizleyin. Yuvalıkta folluk varsa altına biodust pudra şeklinde koruyucu toz serpmek iyidir.
  Ayrıca elma sirkesi hijyenik temizlikte kullanılabilir. Banyo suyuna 2 damla atılırsa iyi olur.
   
 6. serkan burcu
  Çevrimdışı

  Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2014
  Mesajlar:
  242
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  ankara
  3 gün önce bende ayni dertten yakiniyodum hemde bitde deil pireydi siradan bi bit ilaci fayda etmexi sonra avisprey aldim simdi hic bisey yok
   
 7. iss
  Çevrimdışı

  iss Active Member
  Altın Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.234
  Beğenileri:
  1
  Eğer bit varsa Bit sorununu sadece sprey kullanarak çözemezsiniz. Ciddi bakım gerektirir. Benim muhabbet kuşumun da parazit sorunu vardı ben avidust kullanmıştım. Tüylerine iyicene yedirdiğiniz bi toz ilaç. Vilmectini sizin almanıza gerek yok. Güvediğiniz bi kuşçudan veya veterinerden bi kereye mahsus ensesine vilmectin damlattırın. Falzası kuşa ağır gelir. Parazitler yumurtalarını kuşun uçtuğu heryere salar ve aynı ortamda 1 aya kadar muhafaza eder. Kuşunuz yumurtanın olduğu yere konduğu anda tekrar kuşunuza geçer. O nedenle etrafı iyice dezenfekte ediyodum sürekli. Speryden de sıkıyordum kuşumun dolaştığı yerlere sürekli yumurtaları öldürsün diye. Kafesi 3 günde bir sirkeli suyola yıkayın yine spreyi sıkın kafese. Banyo da çok önemli 3-4 günde bir sirkeli suyla banyo yaptırın kuşunuzu.

  Bir de çay ağacı yağı duydum snrada. Prize takılan sineksavarların içini boşaltıp yağı içine dökmeliymişsiniz. Bitleri ortamdan uzaklaştıran en etkili çözümmüş. Ama sonradan duyduğum için ben denemedim.
   

Sayfayı Paylaş