Karadeniz Pet

Bitkisel karışım

Cansu Türkyolu

Meraklı Üye
Kişniş, civanperçemi, karahindiba, kekik, kuşburnu

Bunları karıştırıp kumuna koyabilir miyim? Bir sitede okudum zararı olmaz diye isterseniz sitenin adını da yazabilirim. zararı olmaz değil mi?

Bir de haftada bir mama yapmayı düşünüyorum içine ceviz veya fındık koysam zararı olur mu içerisindeki yağ nedeniyle?

ilk defa duyuyorum ama kumununa nıye mamaya katın yada demleme seklınde yapıp suluguna konması daha mantıklı
tek mı cıft mı kuş beslıyorsunuz?

ilk defa duyuyorum ama kumununa nıye mamaya katın yada demleme seklınde yapıp suluguna konması daha mantıklı
tek mı cıft mı kuş beslıyorsunuz?

Tek kuş besliyorum, henüz 2 buçuk haftadır bende. Okuduğum yerde "bu karışım dursun onlar içgüdüsel olarak hangisine ihtiyaç duyarsa onlardan alır zamanla" demişlerd. Sürekli bulundurulacak bir karışım olarak paylaşılmış.
Hiç mama yemedi simdiye kadar ben de biraz tecrübesizim aslında bundan önceki kuşumda sadece yapay vitamin kullanıyodum. Bu muhabbet kuşu evlatçığımda doğal vitaminler vermem gerektigini ögrendim. :)
o yüzden oldukça basit bir mama yapmayı düşünüyordum kekik hanıma zarar vermemek adına.

Bu durumda siz ne önerirsiniz?

Kavrulmuş fındık ve cevizi rondodan geçirip kuşların mamasına atıyoruz.. bir zararı olmaz.. ancak daha cok ciftlestirilmek istenen kuşlarda Doğal E vitamini vermesinden dolayı tercih ediyoruz. illa ki faydası olacaktır, siz verebilirsiniz bunları..

Kavrulmuş fındık ve cevizi rondodan geçirip kuşların mamasına atıyoruz.. bir zararı olmaz.. ancak daha cok ciftlestirilmek istenen kuşlarda Doğal E vitamini vermesinden dolayı tercih ediyoruz. illa ki faydası olacaktır, siz verebilirsiniz bunları..

Teşekkür ederim, bitkisel karışım icin de geçerli mi bu söylediginiz? :)

Teşekkür ederim, bitkisel karışım icin de geçerli mi bu söylediginiz? :)

Dediğiniz şekilde birşey kullanmadım hiç.. denk gelir ya hani.. kuslardan birine ters bir etki falan gösterir falan.. o yüzden vebal almak istemem bilmedigim birsey icin.. kullanıp kullanmamak size kalmış.. ben fındıklı cevizli mama hazırladıgım zaman, salmada bekleyen yavrulara da veriyorum.. büyüdüklerinde mamaya alısık olsunlar diye.. bir zararını görmedim.. ama bitkisel takviyeler icin birsey diyemem,

Dediğiniz şekilde birşey kullanmadım hiç.. denk gelir ya hani.. kuslardan birine ters bir etki falan gösterir falan.. o yüzden vebal almak istemem bilmedigim birsey icin.. kullanıp kullanmamak size kalmış.. ben fındıklı cevizli mama hazırladıgım zaman, salmada bekleyen yavrulara da veriyorum.. büyüdüklerinde mamaya alısık olsunlar diye.. bir zararını görmedim.. ama bitkisel takviyeler icin birsey diyemem,

Allah korusun, ben de bilemedim sizlere sorayım dedim ama kullanmamak en iyisi sanırım.
Peki son bir şey rica etsem mama tarifinizi verebilir misiniz en azından denenmis ve sorun cıkarmayan bi tarif yapıyım kızıma :)

Benimkisi biraz zengin bir tarif.. mutlaka koymanı önerdiklerimin yanına * işareti koyayım.. diğerleri elinin altında varsa koyarsın..

1- Bebe bisküvisi 12 vitaminli muzlu olanlardan *
2- Buğday nişastası
3- Keçi boynuzu tozu
4- Nijer tohumu
5- Mısır unu
6- Kurutulmuş meyveler ( portakal, muz, kivi vs.. aktarlarda satılıyor.. rondodan geçirip karıştırılıyor.. kokusu güzel oluyor.. )
7- Havuç rendesi*
8- Haşlanmış yumurta çatalla iyice ezilip toz haline getirilmiş.. *
9- Kavrulmuş fındık cevizin rondodan geçirilmiş tozu.. ( fındık cevizin kabugunun kalmadıgından emin olun)
10- Diazyme 256, bazen de birdvit vitamin tozu..

Bunların hepsini kullanıyormusun diye sorarsanız.. Elimde o an ne varsa onları koyuyorum.. kimi zaman hepsi oluyor, kimi zamansa 4-5 malzeme koyup mamayı hazırlıyorum.. oranlarını vs yazmadım.. benim göz kararı yapmaya elim alıştı.. sen azar azar atarsın..

Benimkisi biraz zengin bir tarif.. mutlaka koymanı önerdiklerimin yanına * işareti koyayım.. diğerleri elinin altında varsa koyarsın..

1- Bebe bisküvisi 12 vitaminli muzlu olanlardan *
2- Buğday nişastası
3- Keçi boynuzu tozu
4- Nijer tohumu
5- Mısır unu
6- Kurutulmuş meyveler ( portakal, muz, kivi vs.. aktarlarda satılıyor.. rondodan geçirip karıştırılıyor.. kokusu güzel oluyor.. )
7- Havuç rendesi*
8- Haşlanmış yumurta çatalla iyice ezilip toz haline getirilmiş.. *
9- Kavrulmuş fındık cevizin rondodan geçirilmiş tozu.. ( fındık cevizin kabugunun kalmadıgından emin olun)
10- Diazyme 256, bazen de birdvit vitamin tozu..

Bunların hepsini kullanıyormusun diye sorarsanız.. Elimde o an ne varsa onları koyuyorum.. kimi zaman hepsi oluyor, kimi zamansa 4-5 malzeme koyup mamayı hazırlıyorum.. oranlarını vs yazmadım.. benim göz kararı yapmaya elim alıştı.. sen azar azar atarsın..

Çok çok teşekkür ederim:) sabah koyup akşam mı alıyosunuz yani merak ettiğim mama ne kadar kafeste durmalı?

Çok çok teşekkür ederim:) sabah koyup akşam mı alıyosunuz yani merak ettiğim mama ne kadar kafeste durmalı?

Yazın 4-5 saat tutup almak gerekiyor.. yumurta havuc gibi çabuk bozulan şeylerden dolayı.. kışın 7-8 saate kadar kalabilir.. zaten kuşlar ilk 1-2 saatte yiyecegi kadarını yiyorlar..

Yazın 4-5 saat tutup almak gerekiyor.. yumurta havuc gibi çabuk bozulan şeylerden dolayı.. kışın 7-8 saate kadar kalabilir.. zaten kuşlar ilk 1-2 saatte yiyecegi kadarını yiyorlar..

Anladım :) Veterinerimiz probiyotik verdi yemine karıştırıp kullanıyorum da, yine de dizayme 256 kullanmam gerekir mi?

Anladım :) Veterinerimiz probiyotik verdi yemine karıştırıp kullanıyorum da, yine de dizayme 256 kullanmam gerekir mi?

probiyotik verdilerse, ayrıca diazyme 256 temin etmenize hic gerek yok, üzerinde yazdığı ölcekte mamaya veya suyuna ilave edebilirsiniz..

hiç denemedim ilk tefa duydum istersen yapma vitamin al en kesin çözüm :)

hiç denemedim ilk tefa duydum istersen yapma vitamin al en kesin çözüm :)

Vitaminimiz var da hem veterinerimiz hem de Ceren hanım devamlı kullanma dedi. Veterinerimiz 3 gün kullan 10 gün kullanma alısmasın barsakları dedi. Kullanmadığım dönemde de artık onun için zararlı olmayan meyve sebzeleri vericem. Ben de vazgeçtim yapmaktan ama işte doğal yollardan alsın dedim vitaminini ama artık meyve sebzelerle halledicez :)

Geri