petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Bitmeyen tüy değişimi.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Emir KECECI tarafından 28 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Emir KECECI

Emir KECECI New Member

Beğenileri:
    0
    Kuşum 4 aylıkken tüye girdi önce kafasındaki çizgiler açıldı sonra göğüsünteki tüyleri, ardından kuyruğunu ve şuanda uzun kanat tüylerini değiştirmede sona yaklaştı diyebilirim. 2 ayı bulan bu süreçten sonra kuş 6-7 aylık civarı oldu ve tüy değişimi bitmeden tekrar kafasında ve boynunda kapsüller belirdi kanadının üzeri ve sırt kısmındaki tüylerini değiştirmeye başladı bu normalmi diye sizlere danışmak istedim.

Not:kuşumun cinsi jumbo. önceden sadece haftada 1 vitamin veriyordum mamayı sevdiğini görünce bu hafta mama yaptım artık haftada birde mama vereceğim.

Resim ilk kafadaki tüy değişimi bittikten sonra çekilmiştir.

#1 Emir KECECI, 28 Kasım 2014
    Son düzenleme: 28 Kasım 2014
  2. Fevzi ÖZYAYLA

Fevzi ÖZYAYLA New Member

Beğenileri:
    0
    Kuslarda tüğ değişimi mevsimseldir.
    Fakat bulundujları ortamda hayvanları tüğ değişimine ite bilir yanı bulundukları ortam gereğinden sıcak veya soguksa buda tug degısımını tetikler.Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.
    Tavsiye olarak kusunuzun yemıne soyulmus yulaf ılave edınız tuğ değişinde kusa yardımcı olacaktır saygılarımla.

3. Azra BARBAROS

Azra BARBAROS New Member

Beğenileri:
    0
    Insallah problem çözülür fakat ben bir sey sorucam kuşun ayağında bir problemmi var yoksa siz cekerken mi öyle denk geldi? Merakimdan soruyorum

4. Emir KECECI

Emir KECECI New Member

Beğenileri:
    0
    ilk geldiğinden beri öyle tırmanmasına yürümesine koşmasına pek engel teşkil etmediği için önemsemedim ama resimde baya içe basmış normalde okadar değil.

#4 Emir KECECI, 28 Kasım 2014
    Son düzenleme: 28 Kasım 2014
  5. Azra BARBAROS

Azra BARBAROS New Member

Beğenileri:
    0
    Anladim basklari olsa sirf boyle diye istemez kusu tebrik ederim sizi:)

6. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    268
    B vitamini takviyesi tüy dökümünden çıkmasına yardımcı olur

7. emine uyumaz

birşey soracam benim kuşumun yanağındaki siyah benekleri yok Bi tane var sadece kendisi 3-4 aylık acaba tut değiştirdikten sonra çıkacak mı dersiniz

8. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Jumbolarda tüy değişimi uzun sürer, ayrıca kuşa normalden fazla Nijer, mama veya protein verilirse kuş sürekli tüye girer veya tüyden çıkamaz...

9. Emir KECECI

Emir KECECI New Member

Beğenileri:
    0
    önceden varsa çıkar. Eskisine göre daha büyük benek ve daha parlak siyah olarak.

10. Celil ALPAY

Celil ALPAY New Member

Beğenileri:
    0
    Tüye girince mama takviyesi tavsiye ediyorlar. Sizde tam tersini söylüyorsunuz?

Mobilden gönderildi.

11. Emir KECECI

Emir KECECI New Member

Beğenileri:
    0
    Yemde nijerr oranı sıfır daha önceden hiç mama vermiyordum ileride üretmek istersem alıştiriyim dedim ilk defa bu pazartesi verdim yedi yemem demedi :D bundan sonra haftada bir mama verme kararı aldım. Haftada bir normal bir ölçüdür heralde Benim garibime giden ilk tüy değişimi bitmeden ikinciye başladı sanırım. Heralde dediğiniz gibi ırkından dolayı.

12. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Normalden fazlası tüye sokabilir, aşırı protein ve aşırı Nijer kuşu tekrar tüye girdirebilir...

13. Yavuz GEREKLİOĞLU

Yavuz GEREKLİOĞLU Active Member

Beğenileri:
    0
    Merhaba Kaan Bey ,ben kuşların yemine birer çay kaşığı buğday ,karabuğday,aspur,yulaf,keten tohumu karıştırıyorum.Tüy dökümüne neden olur mu?

14. emine uyumaz

önceden varmıydı bilmiyorum aldığım daha bir ay olmadı

Sayfayı Paylaş