Karadeniz Pet

Bizim Hikayemiz

lorne21

Yeni Üye
Merhaba Muhabbet Kuşu Forum Ailesi,

Arkadaşlar bundan çokkk uzun yıllar evvel pek çok muhabbet kuşu besledim. Çoğaldılar, rengarenktiler, her rengini gördüm fakat o zamanlar küçüktüm ve sorumluluk annemdeydi. Annem de o kadar çok kuşun bakımını yapamayınca eşe dosta dağıtmaya başladı, Sonra hep ölüm haberleri almaya başlayınca, eşe dosta vermekten vazgeçtik. Yine çoğaldılar ve sonunda annen bir dişi bir erkek yavru dışında geri kalan hepsini eniştemin arkadaşı olan, muhabbet kuşlarıyla ilgilenen ve besleyen birisine verdi. Kalanlardan erkek olanı dışarıdayken babamın balkon kapısını açmasıyla uçup gitti, peşine düştük ama yakalayamadık. Dişi ise güzeller güzeli bir albinoydu. Maalesef eşinin kaçtıktan sonra defalarca kafesin tellerinin arasına kafasını soktu ve defalarca kurtardık fakat çok değil eşi kaçtıktan bir hafta sonra yemden kesildi, veteriner hasta olmadığını söyledi sanırım eşinin üzüntüsünden oldu ve onu da kaybettik. Uzun bir müddet uzak durdum kuşlardan fakat bundan beş sene evvel evini kaybeden bir sultan papağanıyla karşılaşana kadar. Neyse orası ayrı hikaye merak edenlere 2 sultanım var. 3 sene evvel ise ablam muhabbetlerine bakamadığı için bana getirdi. Erkek Boncuk, 10 yaşını aşkın ve dişi Şeker 3 yaşında. Eniştem Boncuğa arkadaş olsun diye şekeri almış. Şeker bana geldiğinde 3 aylıktı. Dolayısıyla boncukla eş olamasalar da arkadaş oldular. Boncuk geçtiğimiz günlerde hastalandı, veteriner baytril tedavisi verdi fakat bir türlü kendisini toparlayamadı. Boncuğu kaybettik, Şeker yalnız kaldı. bu durumla ilgili ayrı bir konu açacağım. Şeker çok hareketli, uçmaktan ziyade tırmanmayı, elimle kavga etmeyi seven bir kuş. Elime geliyor fakat çok ısırıyor, bir gün ondan da vazgeçeceğine eminim. Bizim hikayemiz böyleydi. Size Boncuğunda bir fotoğrafını ekleyeceğim. Herkese selamlar ve saygılar.

Not: Fotoğraf ekle bölümünden fotoğraf eklemeye çalıştım fakat boyutu çok büyük hatası aldım. O yüzden farklı bir yol denedim. Umarım sorun olmaz. Varsa bir çözümü bilgilendirirseniz sevinirim.

Şeker

http://hizliresim.com/2ZLGE0
http://i.hizliresim.com/2ZLGE0.jpg
Boncuk

16024_10204042954689544_5204088689124695147_n.jpg

böyle doğal renk sahibi kuşları sağlık açısından ben çok dayanıklı üreme açısından da verimli buluyorum.çok tatlı maşallah

böyle doğal renk sahibi kuşları sağlık açısından ben çok dayanıklı üreme açısından da verimli buluyorum.çok tatlı maşallah
Çok teşekkür ederiz. Dediğiniz gibi doğada bulunun halleri mutasyonlara göre daha avantajlı oluyor. Benim önce ki mübişlerimde de dişi yeşildi. Pek çok yavrusu olmuştu ve çok akıllı bir kuştu ve dişilerde nadir durumdur ama konuşmuştu. 6 sene bizimle birlikte kaldı. Sonra elim bir kaza sonucu kaçtı.

benimde mavi yavrulayan dişim çok akıllıydı çok da fenaydı.eşi ölünce bi daha hiçbir kuşla eş tutmadı vermek zorunda kaldık

yeşil muhabbet kuşlarının atasıdır orjinal rengidir. diğer farklı renklerin tamamı mutasyon gelmiş genleri ile oynanmış kuşlardır maalesef. konuşması, üremesi, alışması her konuda çok daha avantajlıdır o yüzden. maşallah çok güzel gözüküyorlar tüyleri kadar ömürleri olur inş.

yeşil muhabbet kuşlarının atasıdır orjinal rengidir. diğer farklı renklerin tamamı mutasyon gelmiş genleri ile oynanmış kuşlardır maalesef. konuşması, üremesi, alışması her konuda çok daha avantajlıdır o yüzden. maşallah çok güzel gözüküyorlar tüyleri kadar ömürleri olur inş.
Çok teşekkür ederiz. Ancak erkek olanı geçtiğimiz günlerde kaybettik. Şimdilik şeker yalnız. İlanlara baktım fakat şekere uygun bir eş bulamadım. Gerekirse ilan bölümüne de konu açacağım.