Karadeniz Pet

Boncuk ve Anormal Büyük Dışkısı

Onur KARA

Yeni Üye
Merhaba,

Boncuk dünden beri çok durgun, hiç sesi çıkmıyor. Dün gece bu saatlerde kaka yapamadığını fark ettim. Elime geldiğinde ıkınıyor, hatta ıkınırken az az kanat çırpıyor ama bir türlü kaka yapamıyordu. 1 saat takip ettikten sonra sıvı bir dışkılama yaptı. Şimdi ise kakası normale göre çok çok büyük. Dışkıda koku, yem vs başka bir anormal durum yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Küçük olan 2 dışkı diğer kuşuma ait. Büyük olanı diğerlerinin 4 katı kadar var.

Birde kuşun resmini atabilirmisiniz? İshal olduğu için durgun ve halsizdir. Dışkının büyük olması genellikle dişi kuşlarda yumurtlama döneminde görülür.

Son düzenleme:
Boncuk disi mi acaba

Boncuk sarı olan, ikiside dişi. Küçük dışkılara yem kabukları sonradan yapışmış. Durum hala değişmedi. Normal haline göre sessiz hala boncuk :(

Çok güzel kuşlarınız var neden iki dişi varki belki de yumurtası vardır kızgınlık kafeste kum var mı

Ayrı bir yemlikte kum veriyorum evet. Yumurtası olduğunu nasıl anlayabilirim ya da ne yapmam gerekir acaba ? Yıllar önce yine dişi bir kuşumuz vardı, yalnız başına bir sürü yumurta yapmıştı acaba aynı durum olabilir mi ?

İki dişi konusunun tesadüf bir hikayesi var. Boncuk 30 günlükken benimleydi, 3 yıldır birlikteyiz. Maviş geçtiğimiz ramazan, iftar esnasında balkona geldi ve çok kötü ötüyordu. Kapıya çıktığımda can havliyle başıma kondu, sağ ayağında çok büyük bir yara vardı ve kanıyordu. Hemen onu alıp veterinere koştum. Muhtemelen kaçmış veya salınmıştı ve büyük bir kuşun saldırısından kendini zor kurtarmıştı. Ayağı iyileşti ama malesef parmaklarını kullanamıyor. Tünek ve kafeste bir şekilde açtırıyor parmaklarını tutunuyor ama halıda yürürken parmakları arkaya katlı şekilde bileğinin üzerinde topallıyor ve canı acıyor olacak ki sürekli ayağıyla oynuyor. Birbirlerine o kadar alıştılar ki ayrı kafeslerde tutmaya çalışsam ikiside tellerin arasından dışarı çıkmaya çalışıyor asla ayrılmıyorlar. İlk zamanlar bakacak birini bulmaya çalıştım ama kimse istemedi. İyi ki de vermemişim öyle iyi dost oldular ki. Bende bu haliyle kıyamıyorum ona zaten, sanki bir hediye gibi geldi :)

Güzel davranışınızdan dolayı tebrik ederim sizi. pop kısmında açıklık var ise kanatları düşükse ve dışkı böyle büyükse yumurta belirtisidir

Sanırım haklısınız yumurta geliyor. Belirtileri kontrol edince daha iyi anladım. Peki şimdi ne yapmam lazım, nereye yumurtlar, kafeste nasıl bir değişiklik yapmalıyım ?

Geri