Karadeniz Pet

Boncukla Sorunlarımız

• Konbuyu başlatan Eren Temiz
  • Başlangıç tarihi
E

Eren Temiz

Guest
Merhaba arkadaşlar, kuşum boncuğu 21 Mayısta 1,5 aylık olarak aldım. Şimdi sorunlarıma gelelim;
- Boncuğu ne zaman görsem ya kaşınıyor yada gagasıyla tüylerinin arasını karıştırıyor. En çokta bunu yapıyor gagasıyla tüylerinin arasını karıştırıyor. Kafes aksesuarlarına boynunu orasını burasına sürtüyor.Bitlendi mi ne oldu. ?
- Tırnakları acayip uzadı bazen günün yarısını tırnaklarını kesmeye çalışıyor ama beceremiyor onu biz kesebilir miyiz. Çünkü rahatsız olduğu belli tünekte dururken bağırıyor tırnaklarını kesmeye çalışarak.
ve birde Pıss Pıss diye hapşırıyor bazen.

- Gaga taşını çok kemiriyor gagası tahriş oldu ne bulursa kemirip ısırıyor. Gagasının üstü bir tuhaf oldu.
Birde arkadaşlar Ankara-Keçiören de Belediye bir veteriner açmış onun yerini tam olarak söylerseniz çok memnun olurum

Kuşun tüy dökme döneminde olduğundan kaşınıyordur. bizimkide şu anda böyle . tırnaklarını elbet bir gün keseceksin ama güvenini kazanman gerekiyor. her gün boş zamanlarında parmağını yavaşça uzat . biraz konuş. hapşırması hakkında bir fikrim yok ama üşütmüş olabilir gagasını bilmem ama sen bulduğun en yakın veterinere götür derim ben sana ..

Kuşun tüy dökme döneminde olduğundan kaşınıyordur. bizimkide şu anda böyle . tırnaklarını elbet bir gün keseceksin ama güvenini kazanman gerekiyor. her gün boş zamanlarında parmağını yavaşça uzat . biraz konuş. hapşırması hakkında bir fikrim yok ama üşütmüş olabilir gagasını bilmem ama sen bulduğun en yakın veterinere götür derim ben sana ..

Sağolun, Önceden kaşınma sorunu yoktu böle sanırım tüy dökümüne giriyor. Daha tecrübeli arkadaşlar da cevap yazarsa sevinirim.
Üşütmesi olamaz çünkü üşütmemesi için elimden geleni yapıyorum. Odam tozlu olabilir ondan mı hapşırıyor ki ?
Birde gagası tahriş derken üstünde yavru iken siyah bi gagası vardı o iz geçti gagası tam bir yetişkin gagası gibi değil. Biraz izler var.

kuşun konuşuyormu ? belki hapşırığını taklit ediyordur :)

kuşun konuşuyormu ? belki hapşırığını taklit ediyordur :)

Konuşmuyor ama biz konuşurken onun yanında değişik bir şeyler diyor aynı konuşur gibi. Omzumuzdan inmeyen bir kuş bazen omzuma konar saatlerce tv seyrederiz birlikte beni kaşıyor bazen :) Ben bahar ayına alerjim ve sürekli hapşırıyorum hiç aklıma gelmedi ama. :D

Biraz kuduruk veya kurtlu kuşlar böyle çılgınlıklar yapabiliyor yanii :) :) :)

Biraz kuduruk veya kurtlu kuşlar böyle çılgınlıklar yapabiliyor yanii :) :) :)

Çok şımarık bir kuş aklınıza gelmeyecek şeyler yapıyor. Ailecek seviyoruz ve hastalanmasından çok korkuyoruz. Sağlığı yerin de bir kuş iştahlı yem yiyor suyunu felan düzenli içiyor. Ama bu gagasıyla tüylerini çekiştirir gibi bir şeyler yapması beni tedirgin etti. Bide kuş biti insana bulaşmaz herhalde demi :D

Merhaba arkadaşlar, kuşum boncuğu 21 Mayısta 1,5 aylık olarak aldım. Şimdi sorunlarıma gelelim;
- Boncuğu ne zaman görsem ya kaşınıyor yada gagasıyla tüylerinin arasını karıştırıyor. En çokta bunu yapıyor gagasıyla tüylerinin arasını karıştırıyor. Kafes aksesuarlarına boynunu orasını burasına sürtüyor.Bitlendi mi ne oldu. ?
- Tırnakları acayip uzadı bazen günün yarısını tırnaklarını kesmeye çalışıyor ama beceremiyor onu biz kesebilir miyiz. Çünkü rahatsız olduğu belli tünekte dururken bağırıyor tırnaklarını kesmeye çalışarak.
ve birde Pıss Pıss diye hapşırıyor bazen.

- Gaga taşını çok kemiriyor gagası tahriş oldu ne bulursa kemirip ısırıyor. Gagasının üstü bir tuhaf oldu.
Birde arkadaşlar Ankara-Keçiören de Belediye bir veteriner açmış onun yerini tam olarak söylerseniz çok memnun olurum
Bit olucağını zannetmiyorum ama istersen gönlüm ferah kafam rahat dersen bit ilacı al 5-10 tl arası Tırnaklarını kesebilirsin ışığa tut damarları gözükücektir damalarını kesme ama 2.5 aylık kuşun tırnakları çok uzun olmaz herhalde :) Benim kuşlarda hapişırıyor bir çözüm bulamadım :) Kalsiyuma ihtiyacı vardır gaga taşı yerine kuş kumu verseniz ?

Bit olucağını zannetmiyorum ama istersen gönlüm ferah kafam rahat dersen bit ilacı al 5-10 tl arası Tırnaklarını kesebilirsin ışığa tut damarları gözükücektir damalarını kesme ama 2.5 aylık kuşun tırnakları çok uzun olmaz herhalde :) Benim kuşlarda hapişırıyor bir çözüm bulamadım :) Kalsiyuma ihtiyacı vardır gaga taşı yerine kuş kumu verseniz ?
Cevabın için çok teşekkür ederim. Tırnaklar cidden çok uzun şuan uyuyor fotoğraf çekemiyorum. Gaga taşı, kalamar kemiği, kuş kumu hepsi var. Kafesinde her şeyi kullanıyor. :D Peki bu tüylerini gagasıyla çekiştirmesi tüy dökümüne mi giriyor mu demek ?

sen bir gün tırnağını kes.. eğer atabilirsen kuşun fotosunu atarmısın ?

Çekiştirme derken tüylerini düzeltmek içinde yapabilir koparıyormu tüylerini düzeltiyormu ?

sen bir gün tırnağını kes.. eğer atabilirsen kuşun fotosunu atarmısın ?

Şuan uyuyor yanına gittim ve resmen bağırdı cıyyak diye ödüm koptu :D eski resimlerden bir tane buldum, ve fotoğrafı kesip ayağını göstermeye çalıştım tırnağının uzunluğuna bakın; 2 aylık oldu 21 Haziranda 2,5 aylık felan olacak.
Çekoslavak kırması iri bir kuş.

nxy37.jpg

Çekiştirme derken tüylerini düzeltmek içinde yapabilir koparıyormu tüylerini düzeltiyormu ?

Düzeltiyor. Gagası ile ama çok düzeltiyor. Tüylerini birlikte oynarken bozluyor bazen acaba ondan mı ? Çünkü kendini okşatmayı çok seviyor. Ve oyun oynuyoruz evde bazen t-shirt ümün içine giriyor manyak gibi tüyleri bozuluyor. :D

aa daha çok küçükmüş bizimki 1 yaşında biz 8 aylıken kestik tırnakları.. daha okadar uzun değilse kesme küçücük oyyy :)

aa daha çok küçükmüş bizimki 1 yaşında biz 8 aylıken kestik tırnakları.. daha okadar uzun değilse kesme küçücük oyyy :)

Vallahi tırnaklarının uzunluğunu kendi bilir. Çünkü sürekli kesme çabasında kendisi de, Kendisinin yanlış kesmesinden korkuyorum. :(

eğer şüpheliysen veterinerde kestir . ama aynı bizimkinin küçüklüğü hop demiş burnundan düşmüş :) :) :) :) :) :)

Çiykiin şeyy :)) aynı bizim çıtçıt . onu andım. şu anda kabarıp uyuyor kendisi.. :)

Boncuk kaşıma huyunu bıraktı sayılır led ışık altın da tüylerini inceledik bit yok. Ama sanırım tüy dökücek yavruyken aldım ve hiç tüy dökmedi şuan kafesin de bir kaç tüy gözüküyor. Rengi açılıyor gibi, siyah gagasından kurtuldu cereside tamamen belli oldu. Tek sorunumuz hapşurması ve tırnak uzunluğu aslında bazı arkadaşlar daha yavru kesme diyolar da boncuk kendisi kesmeye çalışıyor, yanlış kesmesinden korkuyorum. Yarın veterinere gidecez veterinere giderken üşütmemesi için kafesi poşetin içine mi koyayım napıyım ? Veteriner hekime tırnaklarını kestirip kontrol ettireceğim. Başka nelerine baktırıyım hazır gitmişken ? Aklım da bir sürü şey var. Başkalarının fikrini almak istiyorum şimdiden herkese teşekkürler.
Not: Boncuk 2 aylık çekoslavak kırması iri bir kuş.

Geri