Karadeniz Pet

Boncukla Sorunlarımız

• Konbuyu başlatan Eren Temiz
  • Başlangıç tarihi
biz ne baharlar yaşadık çıtçıt'ımla :) o her bahar benim hapşırmam onun kaşınması ile geçti .. :)

Aradığım cevap bu değil defne hanım, daha bilgili abiler ve ablalar ve arkadaşlar 2. sayfada ki sorularıma bir bakarmısınız.

ben öylesine söyledim.. bu arada daha kuşun küçük tırnaklarını kesme..

Kuş küçuk ama siz görseniz kendi kesmeye çalışıyor. Kendisi yanlış kesip damarını kopartmasından korkuyorum ve tırnağıda uzun. Diğer yazılarımda da belirttim kendisi kesmeye çalışıyor diye yoksa onu rahatsız etmiyorsa beni de etmez. Ama hayvan rahatsız oluyor. Ve lütfen öylesine cevaplar atmayalım konum kirleniyor insanlar ne yazdığımı ne sorduğumu göremiyor.

Veteriner tam belediye binasının arkasında.Uğur(eski adıyla seviye)dershanesinin o aradaki sokakdan girin az ilerde solda.

Biliyorum gittik geldik bile. Gine de saolun. Orası genelde kedi köpeğe bakıyor.

Merhaba arkadaşlar, kuşum boncuğu 21 Mayısta 1,5 aylık olarak aldım. Şimdi sorunlarıma gelelim;
- Boncuğu ne zaman görsem ya kaşınıyor yada gagasıyla tüylerinin arasını karıştırıyor. En çokta bunu yapıyor gagasıyla tüylerinin arasını karıştırıyor. Kafes aksesuarlarına boynunu orasını burasına sürtüyor.Bitlendi mi ne oldu. ?
- Tırnakları acayip uzadı bazen günün yarısını tırnaklarını kesmeye çalışıyor ama beceremiyor onu biz kesebilir miyiz. Çünkü rahatsız olduğu belli tünekte dururken bağırıyor tırnaklarını kesmeye çalışarak.
ve birde Pıss Pıss diye hapşırıyor bazen.

- Gaga taşını çok kemiriyor gagası tahriş oldu ne bulursa kemirip ısırıyor. Gagasının üstü bir tuhaf oldu.
Birde arkadaşlar Ankara-Keçiören de Belediye bir veteriner açmış onun yerini tam olarak söylerseniz çok memnun olurum

Tüy dökümü dönemleri bu zamanlar kuşlar için.Hiç bir problem yok bu davranışında.Tüylerini karıştırır,düzeltir normal şeyler bunlar.

2 aylık kuş diyorsunuz,zarar verecek şekilde uzun değildir.Kendisi kesmez merak etmeyin.Şuanda 20'yi geçik kuş var elimde hiç birinde tırnak sorunu yok.Normal tahta tünek,gaga taşı bu işleri rahatça görür.Tırnak kesme işlemini illada yapma düşünceniz varsa kesinlikle daha önce bu işi yapmış bir kuşçu'ya götürün,veteriner değil.Ülkemizde ne yazık ki kanatlılardan anlayan veteriner bulmak çölde su bulmakla aynı şeye geliyor.Allah muhafaza tırnaktaki damara denk getirdiğiniz an kuşu kaybedebilirsiniz.Kan kaybından.

Bu pıs pıs hapşırma işine inanın çok kafa yordum zamanında.Bendeki bazı akıllı kuşlar su içmesini bilmediği için burnuna kaçırıyor suları ve otomatik hapşırmaya başlıyor.Ama durduğu yerde sebepsiz bunu yapıyorsa üşütmüştür.Gerekli bakımı yapın...

Tüy dökümü dönemleri bu zamanlar kuşlar için.Hiç bir problem yok bu davranışında.Tüylerini karıştırır,düzeltir normal şeyler bunlar.

2 aylık kuş diyorsunuz,zarar verecek şekilde uzun değildir.Kendisi kesmez merak etmeyin.Şuanda 20'yi geçik kuş var elimde hiç birinde tırnak sorunu yok.Normal tahta tünek,gaga taşı bu işleri rahatça görür.Tırnak kesme işlemini illada yapma düşünceniz varsa kesinlikle daha önce bu işi yapmış bir kuşçu'ya götürün,veteriner değil.Ülkemizde ne yazık ki kanatlılardan anlayan veteriner bulmak çölde su bulmakla aynı şeye geliyor.Allah muhafaza tırnaktaki damara denk getirdiğiniz an kuşu kaybedebilirsiniz.Kan kaybından.

Bu pıs pıs hapşırma işine inanın çok kafa yordum zamanında.Bendeki bazı akıllı kuşlar su içmesini bilmediği için burnuna kaçırıyor suları ve otomatik hapşırmaya başlıyor.Ama durduğu yerde sebepsiz bunu yapıyorsa üşütmüştür.Gerekli bakımı yapın...
Yani şu konu için de en belirgin cevap bu oldu çok teşekkür ederim. :) Evet su içerken hapşırıyor resmen su içtikten otomatiğe bağlıyor pıss pıss :D Tüy karıştırma konusun da haklısınız biti yok yavruyken aldım daha hiç tüy dökmedi her halde tüylerini dökmeye hazırlanıyor. Veteriner konusun da size katlıyorum. Çoğu veteriner bu forum sitesinde ki en az bilen kadar bilgileri var.

Geri