Boş yumurtalar

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Emre TURAN tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Herkese selamlar.
  Hiç uzatmayım, hemen konuya gireyim :) Uzun bir süredir evimde değildim. Yaklaşık 2 haftadır. Bu yüzden evdeki çift ile ilgilenme fırsatım da olmadı. Dişi kuluçkadaydı, normal yatıyordu yani. İlk yumurta 27 Aralık 2013 tarihinde geldi, son yumurta 6 Ocak 2014. Bir tanesi kırıldı. 5 yumurta kalmıştı. Fakat hala hiçbiri çatlamadı. Bunun nedenini sormak istiyorum öncelikle. Bir de çok zor da olsa yumurtalardan bir tanesini almayı başardım. Çünkü dişi çok saldırgan, aşırı anaç bir kuş, kesinlikle yaklaştırmıyor yuvaya kimseyi. Aldığım yumurta ise delikti, sanırım kırıp içmiş, içi de kuruydu. Diğer bir yumurtanın dışında ise nemlenmiş gibi izler var. Geri kalan 3 yumurta normal duruyor fakat emin değilim kontrol edemiyorum. Bütün yumurtaların aynı şekilde boş olması mümkün mü sizce? Eğer öyleyse boş yere yatmasının hiçbir anlamı yok artık. Çok zayıflamış hayvan, sürekli yatıyor. Yumurtaları başka türlü kontrol etmemin bir yolu var mıdır? Asla elime alamıyorum yumurtaları, yuvayı 1 sn bile boş bırakmıyor çünkü.
  Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:22 -->-> Daha önceki mesaj 23:13 --

  Bir fikri olan yok mu? :)
   
 2. Tevfik AKTUNÇ
  Çevrimdışı

  Emre bey, elinize sağlam bir el feneri alıp yumurtaları inceleyebilirsiniz. Işık gücü fazla olan bir el feneri ile yapabilirsiniz bunu, boş olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Kuşlarınıza her gün mama takviyesinde bulunun hiç boş geçirmeyin.
   
 3. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Tevfik Bey kuru mama her daim mevcut kafeste. Yumurtayı ayrıca veriyorum düzenli olarak. Dişi çok kızgın, yuvaya dahi yanaştırmıyor, yapıştı kaldı neredeyse yumurtalara. Mecburen kafes değişikliği yaptım mesela bugün, ona rağmen yine de yumurtalardan kalkmadı.
   
 4. Murat KARAYILAN
  Çevrimdışı

  Murat KARAYILAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.048
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ankara/Dikmen
  Dolu yumurta
  [​IMG]

  boş yumurta
  [​IMG]

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:02 -->-> Daha önceki mesaj 02:01 --

  Dişi kuşunuz sağlam dişiymiş o zaman maşallah :D
   
 5. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Bütün yumurtalar boş çıktı. 5 tane yumurta vardı, zaten ikisini delip içmiş, Yalnızca 1 tanesinin içinde yavru oluşmaya başlamış fakat o da ölmüş, ufacık bir parçaydı, kurumuştu. Çatlama süreleri çoktan geçti. Neden böyle oluyor anlamıyorum :(
   

Sayfayı Paylaş