Karadeniz Pet

Boş yumurtalar

• Konbuyu başlatan Emre TURAN
  • Başlangıç tarihi
E

Emre TURAN

Guest
Herkese selamlar.
Hiç uzatmayım, hemen konuya gireyim :) Uzun bir süredir evimde değildim. Yaklaşık 2 haftadır. Bu yüzden evdeki çift ile ilgilenme fırsatım da olmadı. Dişi kuluçkadaydı, normal yatıyordu yani. İlk yumurta 27 Aralık 2013 tarihinde geldi, son yumurta 6 Ocak 2014. Bir tanesi kırıldı. 5 yumurta kalmıştı. Fakat hala hiçbiri çatlamadı. Bunun nedenini sormak istiyorum öncelikle. Bir de çok zor da olsa yumurtalardan bir tanesini almayı başardım. Çünkü dişi çok saldırgan, aşırı anaç bir kuş, kesinlikle yaklaştırmıyor yuvaya kimseyi. Aldığım yumurta ise delikti, sanırım kırıp içmiş, içi de kuruydu. Diğer bir yumurtanın dışında ise nemlenmiş gibi izler var. Geri kalan 3 yumurta normal duruyor fakat emin değilim kontrol edemiyorum. Bütün yumurtaların aynı şekilde boş olması mümkün mü sizce? Eğer öyleyse boş yere yatmasının hiçbir anlamı yok artık. Çok zayıflamış hayvan, sürekli yatıyor. Yumurtaları başka türlü kontrol etmemin bir yolu var mıdır? Asla elime alamıyorum yumurtaları, yuvayı 1 sn bile boş bırakmıyor çünkü.
Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:22 -->-> Daha önceki mesaj 23:13 --

Bir fikri olan yok mu? :)

Emre bey, elinize sağlam bir el feneri alıp yumurtaları inceleyebilirsiniz. Işık gücü fazla olan bir el feneri ile yapabilirsiniz bunu, boş olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Kuşlarınıza her gün mama takviyesinde bulunun hiç boş geçirmeyin.

Tevfik Bey kuru mama her daim mevcut kafeste. Yumurtayı ayrıca veriyorum düzenli olarak. Dişi çok kızgın, yuvaya dahi yanaştırmıyor, yapıştı kaldı neredeyse yumurtalara. Mecburen kafes değişikliği yaptım mesela bugün, ona rağmen yine de yumurtalardan kalkmadı.

Dolu yumurta

boş yumurta

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:02 -->-> Daha önceki mesaj 02:01 --

Tevfik Bey kuru mama her daim mevcut kafeste. Yumurtayı ayrıca veriyorum düzenli olarak. Dişi çok kızgın, yuvaya dahi yanaştırmıyor, yapıştı kaldı neredeyse yumurtalara. Mecburen kafes değişikliği yaptım mesela bugün, ona rağmen yine de yumurtalardan kalkmadı.

Dişi kuşunuz sağlam dişiymiş o zaman maşallah :D

Bütün yumurtalar boş çıktı. 5 tane yumurta vardı, zaten ikisini delip içmiş, Yalnızca 1 tanesinin içinde yavru oluşmaya başlamış fakat o da ölmüş, ufacık bir parçaydı, kurumuştu. Çatlama süreleri çoktan geçti. Neden böyle oluyor anlamıyorum :(

Geri