Karadeniz Pet

bu eğitme yöntemi denenebilir mi?

• Konbuyu başlatan waffletown
  • Başlangıç tarihi
W

waffletown

Guest
Arkadaşlar ben 1 buçuk hafta önce bir kuş aldım adı caniko. Son günlerde salmaya başladım ve bu 1 buçuk hafta gayet durgun geçti. Sevmeye çalışsam bazen sevebiliyorum bazen kaçıyor. Ele gelme olayı desen göbeğini biraz yukarı kaldırmaya çalışsam elime ayaklarını ya atıp başka bir yere zıplıyor ya da atmayıp. Sadece saldığımda yem uzattığımda elime kondu yedi. Ben bu kuşa kafesteyken tüneklerini çıkartsam elime atlarsa alışabilirmi? Çok uzattım kusura bakmayın iyi forumlar... (kuşum 4 aylık bu arada)

en pratik yöntem biraz aç bırakıp. sonra tünekleri alıp. elden yem yedirmek.

eline alıştırmak istiyorsan aç bırakmak gibi yollara başvurma hayvanı öldürürsün . kafesin dışından elma havuç falan uzat gelip yer zamanla sana güven duyar. kuşun güvenini kazanınca bu sefer kafesin içinde elma falan yedir eline çıkar. Elinden korkup korkmadığını anlamak için kafesin içinde hafifçe göğsünü işaret parmağınla okşa kaçmıyorsa kabullenmiş demektir ve mutlaka eline çıkacaktır. Ama biraz zaman istiyor...

eline alıştırmak istiyorsan aç bırakmak gibi yollara başvurma hayvanı öldürürsün . kafesin dışından elma havuç falan uzat gelip yer zamanla sana güven duyar. kuşun güvenini kazanınca bu sefer kafesin içinde elma falan yedir eline çıkar. Elinden korkup korkmadığını anlamak için kafesin içinde hafifçe göğsünü işaret parmağınla okşa kaçmıyorsa kabullenmiş demektir ve mutlaka eline çıkacaktır. Ama biraz zaman istiyor...
Yavaş hareketlerle de olsa sevebiliyorum zaten ama bazen de kaçıyor.
Benim anlamadığım sevebilmeme rağmen elimde çıkmaktan korkuyor ve bazen de kaçıyor. Bir iki kere çıkardım dışarı tam alışmadan hata ettim galiba çünkü bütün gün deliriyor çıkmak için. Çıktığı zaman da kaçıyor zaten. Ne yapacağımı bilemiyorum tam. Elimle yedirirken de bir ayağını atıyor sonra biraz daha zorlasam hemen çekip ayağını yemiyor.

Geri