Karadeniz Pet

Bu kuş nasıl düzelir

Bitteral tablet Antibiyotiktir. eğer bakteriyel bir hastalık olsa idi Baytiril çözerdi. Hastalık Mantar hastalığı ( Neredeyse kesin ) Küçük bir ihtimalle de Parazit Çünkü Antibiyotiğe cevap vermedi. Tedavide daldan dala atlamayın derim. Çünkü Antibiyotik denemiştiniz zaten. Antibiyotik ölümünü hızlandırır görüşündeyim. Tabi tercih sizin.

Son düzenleme:
Mantarın Çocuklara bulasma ihtimali yoktur değil mi ?

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuruma Sendromu kuşun bünyesini hızla düşüren, etini, kasını eritip göğsünü bir bıçak sırtı gibi kurutan ve nihayet kuşu öldüren bir sendrom. Kurumaya neden olan MEGABACTERY ASLEN BİR BAKTERİ DEĞİLDİR. Fungus türevi bir iç mantardır. Seneler önce ilk mikroskobik incelemelerde bakteri zannedilmiş ve diğer bakterilerden iri olduğu için adına megabactery denilmiştir. Dolayısı ile aslen bakteri olmadığı için hiçbir antibakteriyel tedavi etkin olamaz. Antibiyotik vermek aksine zaten bünyesi düşmüş olan kuşcağızı yormaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.
Kuruma yeni yakalanan kuşlarda stres nedeni ile daha çok görülmekle birlikte kafese alışkın kuşlarda da bilhassa strese giren kuşun bünyesindeki düşme nedeni ile vukuu bulur. İki tipi olan fungal bir illettir. Akut ve kronik kuruma. Akut olanda kuş birden kabarmaya ve kanat altı yapmaya başlar, bir iki gün içerisinde ölür. Kronik formunda ise kuş sahibi farketmeksizin günden güne erir, göğsünde et kalmaz. Besinlerden yararlanamayan vücudu son olarak kasları da besin olarak kullanır. Kronik formda bu zayıflama, kuş son ana kadar tepkisel hormon salgıları nedeni ile neşesini korumaya çalıştığı ve tüyleri nedeni ile farkedilmez. Kuş nihayetinde hazin bir şekilde ölür. Ölüsü ele alındığında göğsünün bıçak sırtı gibi yalnızca bir deri bir kemik kalmış olduğu farkedilir. Kuş son anlarında ızdırabını gizleyemez, vücut ısısını dengeleyemediği, kendisini sıcak tutacak izotik enerjisini tükettiği için üşür ve bu nedenle kabarır. Bir süre sonra kanat altı da yapmaya başlar.
Hasta olan kuşa yapılacak ilk işlem kuşu içerisine 25W bir soft ampul sarkıtılmış ve etrafı streçle çevrilmiş bir hasta kafesine almaktır. Kafesi sardığınızda Streçi hava sıcaklığına göre yaklaşık bir kafes kapısı ölçüsünde yalnız tek tarafından yırtarak açınız. Genel olarak verdiğim bu tarif yazın ya da kışın bulunan ortamın sıcaklığı vb. değişkenlerden dolayı değişecektir. Ancak baz alacağınız değer hasta kafesinin ısısı, kuşu tığ gibi yapacak ve gagasını hafif aralayacak sıcaklıkta olmalıdır. Kuş sıcaktan kafesin tabanına serilecek kadar havasız ve sıcak olmamalıdır. Hasta kafesinde tasarruflu ampul kullanmayınız; çünkü tasarruflu ampuller ısı vermeyecektir. Mümkünse soft mum ampul kullanılmalıdır ki, hem ısı vermesi bakımından hem de üzeri beyaz olup teli kuşun gözünü almayacağından tercih nedenidir. Kuşu bu şekilde hazırladığınız kafese alınca suluk takacağınız kısımdaki streci hafif yırtıp suluğu ampulden mümkün olan en uzak mesafeye takmalısınız. Kuruma sendromu fungal bir hastalık olduğu için ornisid içeren antifungal solisyonlar ile tedavi edilmelidir.
Sohbetimizde önerebileceğim biteral 250 mg tablet kullanmanızdır. Eczanelerde bulunan beşeri bir antifungaldır. Seneler önce internette paylaşmış olduğum konuyla ilgili makalem biterali yaygınlaştırsa da, iznim olmadan alınıp yarım yamalak kopyalanan ve alelade her yerde dolaşan biteral kullanımı yazım maalesef hep değiştirilmiştir. Gerçek kullanımı 250 mg olan tek bir tablet 6 eşit parçaya bölünür, her gün tek parçası normal ölçüde bir sulukta sıcak su kullanmadan eritilip karıştırılmak suretiyle kuşa verilir. Kuşun durumu ilerlemiş ise biteral hap bir kaşık yardımı ile başka bir kaşığa kazınarak yalnızca tek bir aspura tohumu ölçüsünde toz haline getirilir. Üzerine bir kaç damla klorsuz su damlatılıp, damlalığa çekilerek kuşa içirilir. Bu işlem yapılsa da yapılmasa da altıda bir hap hergün suyuna uygulanır. Bu tedavi 8 gün kadar uygulanır. Tedavinin doğru yapılması kuşu bir iki gün içerisinde canlandıracaktır; ancak sakın kuş düzeldi diye uygulamayı yarım bırakmayınız. Her halükarda floradaki maya tamamen yok edilmeden tedaviyi kesmiş olursunuz ki; daha sonra yeniden uygulasanız da biteralin etken maddesi olan ornicide bağışıklık kazanan fungus daha kuvvetli bir şekilde kuşu düşürür. Sekiz gün boyunca hergün yeniden verilen biteral uygulamasından sonra kesinlikle DYZM-E 256 uygulamalısınız. Daha sonra birkaç gün supervit ya da poliford tarzı bir vitamin vermeniz ile tedavi sonlanır.

Bu Makale Orkun Gören tarafından yazılmıştır
Başka birkaç konuda da bahsi geçiyor biteralin bilemedi fungostatin i araştırdım netten çok etkili olmadığı yazılı forum dahil uykum kaçıyor uyuyamıyorum

Kanın sebebi nedir sizce?

Bu konuda kuş besleyenler arasında bilgi kirliliği var malesef. Çünkü Birçok hastalığın son evresi aşırı zayıflama yani ''kurumadır''. ''Kuruma hastalığı'' derken kastedilen hastalık , Megabakterin sebep olduğu bir hatalıktır. İsminde bakter geçmesine rağmen aslında bir Mantar türüdür Parazitlede benzeştiği yönleri vardır. Megabakter kesinlikle Antibiyotikle tedavi edilmez.

Megabakterle benzeşen belirtileri olan bir bakteri hastalığı vardır. O da E Coli dir. E coli hastalığında da kusma İshal halsizlik ateş ve ileri aşamasında aşırı zayıflama sonucu jilet göğüs görülür. Jilet göğüsü gören direk Magabakter kaynaklı kuruma hastalığı teşhisi koyuveriyor. Halbu ki kuşu zayıflatan E coli de olabilir Mantar da olabilir Parazit de olabilir hatta birkaç hastalık daha var aşırı zayıflatıp jilet göğüse yol açan.

E coli hastalığı nedeniyle jilet göğüslü bir kuşu Bitteral ile tedavi eden biri her jilet göğüslü kuşa Tereddüt etmeden Bitteral öneriyor. Tabiki bunu iyi niyetle yapıyor ve kendince işe yaradığından emin oluyor. Ama malesef ki yanlış. Çünkü Megabakteriyi ve Mantarıasla Antibiyotik tedavi etmez.

Sizin kuşta ilk önce Bakteriyel bir hastalıktan şüphelendiğim için Baytiril önerdim. Eğer senin kuşun hastalığı E coli veya benzeri bir Bakteriyel bir hastalık olsaydı Baytril tedavi ederdi.Dolayısıyla Baytirilden sonra Bitteral tablet kullanmak çok anlamsız. Çünkü ikisi de Antibiyotiktir.

Kanın sebebine gelince ; Yüksek ihtimalle Kursakta aşırı enfeksiyona yol açan Mantarlar hayvanda kanamaya yol açıyor . Hatta boğaz kısmının şişmesi de % 98 ondan. Bir ihtimal de hayvanı parazitler istila etmiş. Ondan tüm bu yaşananlar.

Size şunu söyleyim. Bakteriyel bir hastalık olabilir deyip antibiyotik başlamıştık. Antibiyotiğe Cevap vermediğine göre Antibiyotikte ısrar etmenin anlamı yok.Boşa kürek çekmekten öteye gidemeyiz Kuşu daha da dirençsiz hale getirmiş oluruz. Siz Fungostatin ile devam edin hem sabah akşam 2 damla ağzına damlatın hem yarım suluğa 10 damla katın. çünkü Antibiyotikle devam edilirse kuşun en fazla iki günlük ömrü kalmış durumda .

Son düzenleme:
Kusun bu halini gördükce kahroluyorum zavalli tüy yumagim ya. :(

Salih Bey bence aksiyon denemeyin, bir kac yerden fikir falan alarak da kafanizi karistirip tedavi metodunu degistirmek gibi radikal kararlar almadan önce bir sorun. Selcuk Yüksek zaten isin piri olmus yazdiklari tamamen mantikli, dinleyin derim.

Ekli dosyalar

• 225ca9f969441bdae3e675c6d2526f6f.jpg
    225ca9f969441bdae3e675c6d2526f6f.jpg
    45.7 KB · Görüntüleme: 36
Kusun bu halini gördükce kahroluyorum zavalli tüy yumagim ya. :(

Salih Bey bence aksiyon denemeyin, bir kac yerden fikir falan alarak da kafanizi karistirip tedavi metodunu degistirmek gibi radikal kararlar almadan önce bir sorun. Selcuk Yüksek zaten isin piri olmus yazdiklari tamamen mantikli, dinleyin derim.
Estagfurullah işin piri falan değilim. Hala birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yıllar boyunca tonlarca makale okudum. Her hasta kuşum için yabancı dildeki makale çevirileri dahil 10 larca makale okudum. Ve hastalık nedeniyle bir çok kuş kaybettim bir çoğunu da tedavi ettim. Her bir canlı benim için çok değerlidir. Dolayısıyla başkasının kuşu da olsa hala araştırmaya devam ediyorum.

Estagfurullah işin piri falan değilim. Hala birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yıllar boyunca tonlarca makale okudum. Her hasta kuşum için yabancı dildeki makale çevirileri dahil 10 larca makale okudum. Ve hastalık nedeniyle bir çok kuş kaybettim bir çoğunu da tedavi ettim. Her bir canlı benim için çok değerlidir. Dolayısıyla başkasının kuşu da olsa hala araştırmaya devam ediyorum.

Bence sizin artik bir makale yazip örnek görsellerle vesaire genel hastaliklari ve tedavi yöntemlerini anlatma vaktiniz gelmis, iyi bir kilavuz olurdu. Zira anlasilabilir sartlardan dolayi insanlar mecburen kendileri tedaviye kalkisiyorlar ve yalan yanlis bilgilerle veya dogmatik fikirlerle canlilarin kurtulus sansi varsa da yok ediyorlar. Eger söyle bir yarim saatinizi falan ayirip konu hazirlasaydiniz bu bence oldukca hayirli bir is olurdu, tabii siz bilirsiniz.

Bence sizin artik bir makale yazip örnek görsellerle vesaire genel hastaliklari ve tedavi yöntemlerini anlatma vaktiniz gelmis, iyi bir kilavuz olurdu. Zira anlasilabilir sartlardan dolayi insanlar mecburen kendileri tedaviye kalkisiyorlar ve yalan yanlis bilgilerle veya dogmatik fikirlerle canlilarin kurtulus sansi varsa da yok ediyorlar. Eger söyle bir yarim saatinizi falan ayirip konu hazirlasaydiniz bu bence oldukca hayirli bir is olurdu, tabii siz bilirsiniz.
Tabiki ki yapmak isterim ancak yarım saat işi değil sayfalarca yazmam gerekir. Aslında fırsat bulup başka sitelerde yazdıklarımı bir araya toplayabilirsem işe yarar gibi.

Sanki artık çok geç saat 2.30gibi kalp çarpıntısıyla yattım az önce aynı çarpıntıyla uyandım kuş göğsü üstü yerde ayakları kanatları yana açılmış nefes almaya çalışıyor gazeteyi ısırıyor kendi üzüntü mü falan geçtim çocuklara ne derim onu bilemiyorum
Bu kuş sabahı görmez görmesine de o o. Çocuğu petshopcunun hiçbir hayvanı da görmesin diyesim geliyor hayvanlara aciyorum.Allahindan bulsun

Ve bitti....

Halbuki kurtulacağına o kadar inandım ki sabah gitmişken bir daha gitmeyeyim diye iç parazit ilacları da almıştım iyileşir bir iki hafta sonra uygularım diye

Bu konu altında yardımcı olmaya çalışan benimle dertlenen herkese çok teşekkür ederim

Lütfen bana haklarınızı helal edin zira benim için çabaladınız ve benimle üzüldünüz...

Son sözüm;

40 gün kadar süren masum günahsız ömrünü 4-5 saat can vererek tamamladı

Merak ediyorum daha doğru dürüst yem bile kıramazken üstelik hasta haliyle üç kuruş için satıp hem hayvanların canlarıyla hem de küçük çocukların kalpleriyle oynayan göz yaşlarını akıtan satıcı ve yetiştiriciler nasıl can vermeyi planliyorlar...

Çok üzüldüm bende kuşumu 2 ay önce petshopdan aldım kuş hastaydı aşırı zayıfladı ancak şanslıymış ki zamanla kendini topladı ve şuan sağlıklı 3 kuruş kazanmak için hasta bir canlıyı bana verdiler 2 hafta boyunca o eczane sizin bu petshop benm dolaştım neyse ki çabama deydi . Bana satıcının dediği laf şuydu yeni yavrular yeni evlerinde strese girerler ve kendi kendilerine hasta olur demişti. Eğer gönlünüz varsa üreticiden güzel sağlıklı bir yavru alıp tekrar beslemeyi düşünebilirsiniz evinize gelecek kuş çok şanslı sizin gibi ilgili birisiyle yaşar. kendinizi üzmeyin

Son sözüm;

40 gün kadar süren masum günahsız ömrünü 4-5 saat can vererek tamamladı

Merak ediyorum daha doğru dürüst yem bile kıramazken üstelik hasta haliyle üç kuruş için satıp hem hayvanların canlarıyla hem de küçük çocukların kalpleriyle oynayan göz yaşlarını akıtan satıcı ve yetiştiriciler nasıl can vermeyi planliyorlar...

Offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff simdi görüyorum of ya ne diyeyim siz elinizden geleni yaptiniz bu minik can icin cok sagolun. :'(

Bu ürün suda çözülmüyor benim size tavsiye ettiğim ürün hem suda hem mama da kullanılır. Aldınız bu ürünü yemine- kumuna- mamasına karıştırarak verebilirsiniz. Piyasanın en alt sınıf probiyotikidir. Haftada 1 kere yem ine ve mama verdiniz de her mama ya katabilirsiniz. 100gr a 1gr ölçüsüdür.

Geri