Karadeniz Pet

Bu Kuşlara Ne Oluyor?

ersin kuscu

Yeni Üye
Arkadaşlar dün sabah aşağıdaki resimdeki kuşum çok iyiydi ve hiçbir sorunu yoktu. yani kabarma, durgunlaşma vb. yoktu sapasağlamdı. Bir gün içinde nasıl bu hale geliyor anlamıyorum. Sabah evden çıktım nöbete gittim ve bu sabah eve geldiğimde kafesin içinde bu halde can çekişirken buldum ve bu videodan yaklaşık 10 dakika sonra öldü. 2 hafta kadar önce de aynı şekilde birdenbire bu kuşun eşi ölmüştü. Ondan da yaklaşık 1 ay önce başka bir kuşum daha aynı şekilde bir anda can çekişerek öldü. Bu kuşların hastalığı nedir bilen veya daha önce karşılaşan var mı? Son bir çift kuşum kaldı onları da kaybetmek istemiyorum lütfen yardımcı olun.

[YOUTUBE]e6B4mlF5xLc[/YOUTUBE]

Arkadaşlar dün sabah aşağıdaki resimdeki kuşum çok iyiydi ve hiçbir sorunu yoktu. yani kabarma, durgunlaşma vb. yoktu sapasağlamdı. Bir gün içinde nasıl bu hale geliyor anlamıyorum. Sabah evden çıktım nöbete gittim ve bu sabah eve geldiğimde kafesin içinde bu halde can çekişirken buldum ve bu videodan yaklaşık 10 dakika sonra öldü. 2 hafta kadar önce de aynı şekilde birdenbire bu kuşun eşi ölmüştü. Ondan da yaklaşık 1 ay önce başka bir kuşum daha aynı şekilde bir anda can çekişerek öldü. Bu kuşların hastalığı nedir bilen veya daha önce karşılaşan var mı? Son bir çift kuşum kaldı onları da kaybetmek istemiyorum lütfen yardımcı olun.

[YOUTUBE]e6B4mlF5xLc[/YOUTUBE]
Kuslar uzun suredir sende mi? Yoksa kuslari pet shop gibi yerden mi aldin kisa sure once? Eger oyleyse belki satan pet shop un kuslarinda bir problem olabilir. Ic parazit olabilir. Yani garip aslinda 3 kusunda ayni sekilde olmesi. Uzuldum gecmis olsun.

geçmiş olsun çok üzüldüm veteriner veya tahlil için imkanınız oldu mu kesin sebep bence o şekilde anlaşılır

geçmiş olsun çok üzüldüm veteriner veya tahlil için imkanınız oldu mu kesin sebep bence o şekilde anlaşılır
Dostum biz istanbul da canli kusumuzla ilgilenen veteriner bulamiyoruz. Sence Agri da dirisiyle degil de olusuyle ilginecek bir veteriner var midir?

bu durum daha önce benimde basıma geldi. kafese elimi soktum birden sağa sola atladı elime aldım sonra bayılır gibi oldu koltuğa koydum öldü...

Ben aşırı strese soktum ondan öldü dedim ama bilmiyorum. şuan çok üzüldüm...

Yorumlar için teşekkürler, ben de çok üzüldüm ama elimden hiçbirşey gelmemesi daha da acı bir durum. Nasıl oluyor anlamıyorum, son çiftimi de kaybedersem çıldıracağım.Veteriner imkanı bulunduğum ilçede hatta ilde bile yok. Komşu illerde de kuştan anlayan veteriner olduğunu hiç zannetmiyorum. Kuşlar 5 aydır bendeydi hiçbir sorunları yoktu. Pet Shop tan almadım, üreticiden aldım ve gayet sağlıklılardı 5 aydır. Ama son 2 aydır böyle bir sorun oluştu.

Yorumlar için teşekkürler, ben de çok üzüldüm ama elimden hiçbirşey gelmemesi daha da acı bir durum. Nasıl oluyor anlamıyorum, son çiftimi de kaybedersem çıldıracağım.Veteriner imkanı bulunduğum ilçede hatta ilde bile yok. Komşu illerde de kuştan anlayan veteriner olduğunu hiç zannetmiyorum. Kuşlar 5 aydır bendeydi hiçbir sorunları yoktu. Pet Shop tan almadım, üreticiden aldım ve gayet sağlıklılardı 5 aydır. Ama son 2 aydır böyle bir sorun oluştu.
Dostum bulunduklari ortamda onlari etkileyen birsey olabilir. Odayi degistir derim. Aklima inan baska da birsey gelmiyor. Insallah son ciftin iyi olur ve sorun olmaz. Tekrar gecmis olsun. Keske elimizden daha baska birsey gelse

Dostum bulunduklari ortamda onlari etkileyen birsey olabilir. Odayi degistir derim. Aklima inan baska da birsey gelmiyor. Insallah son ciftin iyi olur ve sorun olmaz. Tekrar gecmis olsun. Keske elimizden daha baska birsey gelse

Allah razı olsun, teşekkürler. Başka odalar soğuk o yüzden bu odada durmaları gerekiyor mecburen.

Allah razı olsun, teşekkürler. Başka odalar soğuk o yüzden bu odada durmaları gerekiyor mecburen.
Senden de Allah razi olsun. Ne yaptik ki. Keske daha fazlasi gelse elimizden. Bir de sunu yapabilirsin. Arada bir kuslar yokken ortami havalandir. Belki solunumlarini etkileyen bir parazit olabilir.

büyük ihtimal bakteriyel olabilir veya verdiğiniz yem de bir bozukluk olabilir son iki aydır diyorsunuz yemi ne zaman değişltirdiniz

Geçmiş olsun kuşun anüs kısmında koyu yeşil dıçkı gördüm büyük ihtimalle iç parazit kaynaklı mikrobik ishalden olan bir durum.. ani yer değişikliğinde aniden ortaya çıkabilen 2 3 gün içinde ölümcül olan bir durum.. kuşlar yer değişikliğinde bağışıklık olmayan en ufak mikroya bile duyarlıdırlar aniden bulaşıp ölümne neden olabilir.. dışarıdan almış oldugunuz kuş sağlam gibi görünsede en az 5 gün karantinaya almak en iyisi. tekrar kuş alacak olursanız eger kafesi yemlik suluk tünek bütün aksesuarları dezenfekte ediniz.. bunu 15 günde bir kesin yapınızz..

o zaman bencede bakteriyel bir hastalık poposunda dışkı vardı ishaldi galiba bu bakteri hava yoluyla bile bulaşıyo galiba diğer çiftinizi başka odaya alın derim ve kafes ve aksesuarları güzelce bir yıkayın derim

Yazik ya cok uzuldum benimde bi kusum can cekiserek öldü cok uzulmustum :(

Geçmiş olsun kuşun anüs kısmında koyu yeşil dıçkı gördüm büyük ihtimalle iç parazit kaynaklı mikrobik ishalden olan bir durum.. ani yer değişikliğinde aniden ortaya çıkabilen 2 3 gün içinde ölümcül olan bir durum.. kuşlar yer değişikliğinde bağışıklık olmayan en ufak mikroya bile duyarlıdırlar aniden bulaşıp ölümne neden olabilir.. dışarıdan almış oldugunuz kuş sağlam gibi görünsede en az 5 gün karantinaya almak en iyisi. tekrar kuş alacak olursanız eger kafesi yemlik suluk tünek bütün aksesuarları dezenfekte ediniz.. bunu 15 günde bir kesin yapınızz..

Ani yer değişikliği olmadı aylardır aynı yerdeler. Dışkısındaki koyuluk benim de çok dikkatimi çekti, dediğiniz gibi iç parazit olabilir. Ama diğer 2 kuşumda koyu dışkı yoktu :confused:

o zaman bencede bakteriyel bir hastalık poposunda dışkı vardı ishaldi galiba bu bakteri hava yoluyla bile bulaşıyo galiba diğer çiftinizi başka odaya alın derim ve kafes ve aksesuarları güzelce bir yıkayın derim

Başka odaya alma ihtimalim yok malesef. tek sıcak oda bu. diğer odalar yeterli sıcaklığa ulaşmıyor bu aralar hava çok soğuk burada. İnşallah son çiftime birşey olmaz.

Yazik ya cok uzuldum benimde bi kusum can cekiserek öldü cok uzulmustum :(

Size de geçmiş olsun zor bir durum.

Ani yer değişikliği olmadı aylardır aynı yerdeler. Dışkısındaki koyuluk benim de çok dikkatimi çekti, dediğiniz gibi iç parazit olabilir. Ama diğer 2 kuşumda koyu dışkı yoktu :confused:

Başka odaya alma ihtimalim yok malesef. tek sıcak oda bu. diğer odalar yeterli sıcaklığa ulaşmıyor bu aralar hava çok soğuk burada. İnşallah son çiftime birşey olmaz.

Size de geçmiş olsun zor bir durum.

mikrobik olması taşıyıcılığıda beraberinde getirir bir salgın gibi bütün kuş ve kümes hayvanlarını oldugu yerde telef eder.. gözle görülemediği için kuşlara düzenli vitamin suları daima taze ve yemleri temiz olmalıı

Çok üzüldüm başınız sağolsun, acısını yaşayan bilir... Allah diğer kuşlarınıza sağlık versin inşallah

Ben çift kuşumun kafes temizliğini 2-3 günde bir yapıyorum. Genel temizliğini 2 haftada bir yapıyorum. Yemden şüphelenirsem hemen çöpe atıp değiştiriyorum. Suyunu maksimum 2 günde bir değiştiyorum. Ayda bir kafesi komple bit parazit spreyim ile spreylerim kuşlarımda 2 ayda bir spreyden geçiririm. 1 yılı yeni geçti. Bu sistemle devam ediyorum. Hassas canlılar olduğu için mutlak Özen gerektiriyor. Bunları belki eksik birşey yapmışsınızdır dikkat çekmek Amaçlı anlattım. Umarım kalan kuşlarınız. Sağlıklı yaşarlar. Birde geçenlerde bu konu ile alakalı Tartışılan bir konu vardı. Vatandaşın biri parazit çözümüne tamdolu bir suluğa 1 - 2 damla çamaşır suyu eklemiş parazitleri geçirmişti. İçindeki etken maddelerden biri bu hastalığa iyi geliyormuş. Konu içerisinde bu durumu kimse tasvip etmiyordu. Ama bu durumda ölmesindense bu konuyu bir araştırın. Uygulanabilirliği varsa deneyin. Tekrar çok geçmiş olsun.

Kars'taki üniversitenin veterinerlik fakültesiyle bir iletişime geçseniz. Orası tedavi ediyor diye biliyorum. Videoyu tam izleyemedim içim elvermedi ama felç de olabilir. Ne olursa olsun bir mikrop kaptıkları kesin. Derhal bütün kafesi suluğuna kadar çamaşır suyuyla yıkayın. Sirke falan bu durumda işe yaramaz en iyi çamaşır suyu öldürüyor. 20 cc çamaşır suyuna 500 cc su ekleyin. Kafesi fıfıslayın. İKİ SAAT beklesin. Sonnra durulayın. Mikropları anca bu şekilde öldürebilirsiniz. Kuşların odasındaki heryeri de çamaşır suyuyla silin.

nolmuş bu kuşlara böyle ya
bence yaşayan kuşu veterinere götürün onda da bu tür bi hastalık var mı baksınlar
başka birşey gelmiyo aklıma hiç böyle birşey görmemiştim

Geri