Karadeniz Pet

Bu Minik Prensesi ''Acilen'' Kurtarmama Yardımcı Olabilir Misiniz Lütfen?

• Konbuyu başlatan Can Günay
  • Başlangıç tarihi
C

Can Günay

Guest
Merhaba değerli dostlar. Bu siteyi nasıl bu kadar geç fark ettiğimi gerçekten bilmiyorum ama şuan da bulduğum için o kadar mutluyum ki, tarifi yok yani. Şuanda beslediğim 35'e yakın muhabbet kuşu bulunmaktadır. 5 yıl evvel bir yavru kuş almıştım. Kuşçuya girdiğimde, ayrı bir kafes içerisinde onu görmüş ve ilk görüşte aşk derler ya hani; işte aynen onu yaşamıştım diyebilirdim. Sapsarı bir kuş, kıpkırmızı da gözlere sahipti. Muhteşem bir muhabbet kuşu derler ya hani, aynen o tabir; benim bitanecik sarışınım için geçerliydi...

2 hafta önce maalesef onu kaybettik. İlk 1.5 yıl mükemmel zaman geçirmiştik kendisiyle, evin ayrı bir ferdiydi diyebilirim hatta. Beraber yemek yiyor, şarkı söylüyor, dans ediyorduk :rolleyes: Beni nerede görse, anında omzuma uçar; yanağımın yanına kadar gelir, dudaklarımı yakalamaya çalışırdı öpmek için. Canım benim ya... Dişi kuş olduğu için, boş yumurtalar yapmaya başladı bir süre süre ve mecburen çiftleştirdik kendisini. O kadar asil bir kuş çıktı ki, 3.5 yılda kaç tane yumurta yaptığını sayamadım diyebilirim. Torunlarını dahi gördü, en azından onu düşünmek mutlu ediyor beni.

En son 2 hafta önce, poposundaki yumurtayı bir türlü çıkartamayıp bitkin düştü (onca müdahaleye rağmen başaramadık) ve kucağımda öldü diyebilirim. Bu şekilde neden giriş yaptım bilmiyorum, biraz anlatma ihtiyacı duydum kendimde sanırım. Aynı zamanda da şuan ki kuşu ona benzetiyorum. Ve o da ölecekmiş gibi duruyor maalesef...

Bana ciddi anlamda yardımcı olmanızı istiyorum değerli dostlar. Şuan fotoğraflarını atacağım şirin kuş, 4-5 haftalık diyebilirim. Tam olarak vaktini bilmiyorum, annem normalde hepsini tek tek yazar ama ilk defa unutkanlık yapmış maalesef. Geçen hafta bu güzel bebeği, ailesinden ayırmak zorunda kaldım çünkü sürekli onun ağlama ve çığlık seslerine geliyorduk. Annesi yemek yemeği bırakın, artık sürekli onu dövmeye başlamıştı. O kadar da güzel bir kuş ki, tek bir tepki ve karşılık bile vermiyordu tabi annesine; veremezdi de zaten.

O annenin yaptığı 5-6 yumurtadan sadece 2 tanesi tuttu ve yuvadan hiç çıkmayan diğer kuş; geçen hafta ne yazık ki öldü. Pek de duygusal durumum yoktu onunla ama bu gerçekten çok farklı. Her gün kucağımızda uyuyor, aşırı tatlı ve sakin. Geçen gün annemle onu beraber uyurken buldum. İnanın ki öldü sandım, o derece rahattı yani. Saçını çekiyordum ama yine tepki vermiyordu, en sonunda zorla kaldırdım da öyle gözlerini açıp bana baktı :rolleyes:

Neyse asıl konuya geleyim ve yardımlarınızı o şekilde alayım değerli dostlar. Annesi sürekli odaya girmemle yuvaya kaçıyordu, tabi ben anlıyordum o anda bizimkini dövdüğünü. Neden dövüyordu bilmiyorum ama son 2 kavga da bizim bebeğin burun yani gaga kısmı bayağı bir zedelenince; daha fazla dayanamayıp, diğer kafese aldık onu. Diğer kafes dediğim, hep yaşıtlarının olduğu ya da 2-3 hafta daha büyüklerinin) bölümüne yani. 5-6 kişi olmuşlardı orada ve bir türlü yemek yiyemediğini fark ettim. Ona özel yere bile yemek kapı koydum ama yemeklerle sürekli oynuyor gibiydi, hiç anlayamadım. Sürekli her yerde uyuyor, yemek kabının içinde uyuyor falan; en son diğer yaşıtlarının kendisine yemek yedirdiğini gördüm. Resmen anne-babası gibi, ona yemek yedirmeye çalışıyorlardı. Ama özellikle bugün, ciddi anlamda kötüleştiğini fark ettim. Artık sol ayağı doğru düzgün tutmuyor bile, ciddi anlamda güç kaybettiğini belirtebilirim. Kanatlarıyla kendini yönlendiriyor, sürekli elime gelip uyumak istiyor. Kesinlikle ölmesini istemiyoruz, ne gerekiyorsa da yapabilirim diyebilirim. Lütfen bu konuda bana fikirler verin arkadaşlar; hemen aşağıda az önce çektiğim fotoğraflarını ekleyeceğim. Az biraz fikir sahibi olabilirsiniz o şekilde.

Bu arada bugün sürekli hapşırmaya da başladı, az önce yine kucağımdaydı ve yüzüme sırf ıslaklık geldi kendisinden. Bir ayağı da tutmuyor gibi ama her zaman ki tipinde diyebilirim. Ayrıca evde 7-8 kafes olduğunu ve her kuşun annem için çocukları kadar değerli olduğunu belirtebilirim. Her gün yemekleri ve su kapları değişiyor, 2 günde bir de sularına vitamin dökülüp; kafesleri dezenfekte ediliyor. Annem fazlasıyla da titizdir yani. Kuşlara da gözüyle bakıyor gerçekten, satmayı geçin; en yakınlarına bile vermeye çekiniyor.

Neyse daha fazla uzatmadan, bana yardımcı olabilecek arkadaşlara gerçekten şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

kuş aç olmasın ? kursak dolu mu kontrol et

kuş aç olmasın ? kursak dolu mu kontrol et

Aç olma ihtimali yüksek. Kendi başına yemek yediğine şahit olmadım, anca oynuyor yemlerle. Kafesteki yaşıtları yedirmezse yemiyor gibi, kendi anne babası da cani çıktı zaten; burnunu çıkartıyorlardı az daha. Ne yapacağımı şaşırdım. Nasıl yemek yedirebilirim? Bugün, yarın ölebileceğini düşünüyorum ve gerçekten çok korkuyorum :(

kuşu bir şekilde doyurun aç olduğu için bu şekild olabilir çok geçmiş olsun inşallah en yakın zamanda iyileşir bu güzel varlık

2 tane cicibebeyi kaşıkla ez su ile krema gibi yap akışkan olsun şırıngayla besle kuşu şırınga yoksa çay kasıgı ile vermeye çalış yazını okudum bu kuş büyük ihtimal aç kuşu besledikten sonra yavruların kafesine tekrar koy onlar beslerler yinede gözün üstünde olsun beslemezlerse aynı işlemi uygula

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:04 -->-> Daha önceki mesaj 00:02 --

Yavru muhabbet kuşu elle besleme 2 - Muhabbetkusum.com - YouTube video izle gösteriyor nasıl besleneceği

Yazdıklarınızı okudum güzel bir yazı olmuş ...
sorununuza gelecek olursak bende sizin durumunuzda olsaydim ne yapardim bilmiyordum ama
En mantıklısı bir petshop'a gidip henüz yavrularını besleme aşamasinda olan bir dişi erkeğin yanına koyardım tabi bulmasıda epey zor olurdu ama ben böyle denerdim şansımı

yada kabuksuz yem alıp ağzına teker teker elinizle koyabilirsiniz ..

kuşu bir şekilde doyurun aç olduğu için bu şekild olabilir çok geçmiş olsun inşallah en yakın zamanda iyileşir bu güzel varlık

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Her ölen yavru kuşun ardından, annemin günlerce gözyaşı dökmesine de dayanamıyorum artık. Dağıtmama da izin vermiyor, üniversite durumum olduğu için. Tek başına kalacağını düşünüp, bayağı bir bağlandı onlara. Babam da aynı durumda diyebilirim, ortamı siz düşünün artık...

2 tane cicibebeyi kaşıkla ez su ile krema gibi yap akışkan olsun şırıngayla besle kuşu şırınga yoksa çay kasıgı ile vermeye çalış yazını okudum bu kuş büyük ihtimal aç kuşu besledikten sonra yavruların kafesine tekrar koy onlar beslerler yinede gözün üstünde olsun beslemezlerse aynı işlemi uygula

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:04 -->-> Daha önceki mesaj 00:02 --

Yavru muhabbet kuşu elle besleme 2 - Muhabbetkusum.com - YouTube video izle gösteriyor nasıl besleneceği

Çok teşekkür ederim değerli dostum. Bu bilgilerin gerçekten işime yarayacağını düşünüyorum. Şuan hapşırma durumu da var ama soğuk algınlığı için ilaçlarım mevcut, yeter ki şu üstündeki bitkinliği alabileyim. Kesinlikle sizin de dediğiniz gibi, yemek yemediği için bu halde. Şırınga ile denerim, hatta her şekilde denerim ama cidden çok üşengeç bir kuş yani. Videoyu da izleyeceğim şimdi iyice, tam anlamıyla öğrenip öyle yaparım her şeyi. Besleme esnasında boğulma ya da ne bileyim o tarzda tehlikeler yoktur değil mi? Kendimi asla affedemem sonra :(

Yazdıklarınızı okudum güzel bir yazı olmuş ...
sorununuza gelecek olursak bende sizin durumunuzda olsaydim ne yapardim bilmiyordum ama
En mantıklısı bir petshop'a gidip henüz yavrularını besleme aşamasinda olan bir dişi erkeğin yanına koyardım tabi bulmasıda epey zor olurdu ama ben böyle denerdim şansımı

yada kabuksuz yem alıp ağzına teker teker elinizle koyabilirsiniz ..

Çok teşekkür ederim, kısa kesmeye çalıştım da aslında; sizleri sıkmamak adına. Gerçekten ne gerekiyorsa yapabilirim şuan, o derece gergin ve telaşlıyım. Bizimkilerde şuan buradan gelen bilgilere göre hareket etmekteler hatta. Bu arada Petshop'a gerek yok aslında çünkü şuan 5 farklı kafeste dişi ve erkek çift bulunmakta (yavrularını besleme aşamasında olan). Ama başka bir kuş olduğu için, kendilerine ait olmadığını hemen anlıyor ve saldırıyorlar diğer kuşlara. Yani o da büyük bir risk. Benim diğer dişilerde bayağı bir kızgın yani, öyle bir girişimimde; direk saldırabilirler minik kuşa. Sanırım tamamıyla elle besleme yoluna gideceğim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
mamayı verirken dikkat et ağzının sağ tarafından vereceksin sol taraftan verme sakın hatta sen kaşıkla tut mamayı yiyeceği varsa kendisi yer zaten

inşallah biran önce kendine getirirsin bebişi..

mamayı verirken dikkat et ağzının sağ tarafından vereceksin sol taraftan verme sakın hatta sen kaşıkla tut mamayı yiyeceği varsa kendisi yer zaten

Fazlasıyla dikkat ederim tabi ama her duruma karşı, dediğiniz gibi kaşıkla tutayım ben mamayı. Ama umarım yer ya, yemezse ne yaparım ben; gerçekten birini daha kaybetmek istemiyorum. Hem de bu kadar tatlı, şirin ve çaresiz olan bir miniği :( Eğer yememe durumu olursa ya da yanaşmazsa, yarın bir veterinere falan götüreyim mi? Ne dersiniz...

inşallah biran önce kendine getirirsin bebişi..

Tek temennim diyebilirim, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim..

Kuşun kendi babası ile boş bir kafese koyun baba besler onu bende de aynı durum olmuştu anne bakmassa bile baba bakıyor boş bir kafese baba ve yavruyu koyun tabi ayrı odada olsunlar yine beslemesse arkadaşların dediği gibi şırınga..

Sony Xperia P cihazımdan gönderildi.

Kuşun kendi babası ile boş bir kafese koyun baba besler onu bende de aynı durum olmuştu anne bakmassa bile baba bakıyor boş bir kafese baba ve yavruyu koyun tabi ayrı odada olsunlar yine beslemesse arkadaşların dediği gibi şırınga..

Babası şuan yeni yavrular için kuluçkaya yatmış olan dişiye bakmakta ama. O bayağı bir sorun yaratabilir. Dişinin altında 5-6 tane yumurta var şuan ve hiç yuvadan da çıkmıyor. Daha önce bizim bu minik oradayken, sırf miniği dövmek için çıkıyor sonra da hemen geri dönüyordu. Yine de öneriniz için çok teşekkür ederim değerli olsun. Önceki önerilerle başladım işe ve şırıngayla olmasa da küçük bir kaşık ile güzel bir mama yapıp; zorla ağzını açarak o mamayı ona yedirdim. İlk başta bayağı bir kavga etti bizimle ama sonra lıkır lıkır aldı mideye maşallah. Sonlara doğru yine çirkinleşince, onu bir güzel temizleyip; kucağımıza sardık. Şuan annemin kucağında, yediklerini sindirip uyuma aşamasına geldi :) Günde 3-4 kere yapmayı planlıyoruz bunu, inşallah 1 haftaya kadar kendine gelebilir; izleyip göreceğiz artık...

Babası şuan yeni yavrular için kuluçkaya yatmış olan dişiye bakmakta ama. O bayağı bir sorun yaratabilir. Dişinin altında 5-6 tane yumurta var şuan ve hiç yuvadan da çıkmıyor. Daha önce bizim bu minik oradayken, sırf miniği dövmek için çıkıyor sonra da hemen geri dönüyordu. Yine de öneriniz için çok teşekkür ederim değerli olsun. Önceki önerilerle başladım işe ve şırıngayla olmasa da küçük bir kaşık ile güzel bir mama yapıp; zorla ağzını açarak o mamayı ona yedirdim. İlk başta bayağı bir kavga etti bizimle ama sonra lıkır lıkır aldı mideye maşallah. Sonlara doğru yine çirkinleşince, onu bir güzel temizleyip; kucağımıza sardık. Şuan annemin kucağında, yediklerini sindirip uyuma aşamasına geldi :) Günde 3-4 kere yapmayı planlıyoruz bunu, inşallah 1 haftaya kadar kendine gelebilir; izleyip göreceğiz artık...

Dişi 5-6 yumurtaya çok rahat kendi bakar merak etmeyin eğer yavruda düzelme olmaz ise babayı alın dediğim gibi yavrucak emin ellerde belli :) mamasına 1-2 damla vitamin damlatırsanız daha kolay toparlar kerata :)

Dişi 5-6 yumurtaya çok rahat kendi bakar merak etmeyin eğer yavruda düzelme olmaz ise babayı alın dediğim gibi yavrucak emin ellerde belli :) mamasına 1-2 damla vitamin damlatırsanız daha kolay toparlar kerata :)

Aaa inanın ben onu bilmiyordum. Yumurtaları sıralamaya başladıktan sonra, tamamıyla erkeğe bağlı diye düşünmekteydim :) Bu şekilde sayenizde yeni yeni bilgiler de edinmiş oldum, gerçekten hepinize çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, düzelme olmadığı takdirde; direk babayla kendisini ayrı bir kafese alıp gözlemlemeyi deneyeceğim. Artık elimizden ne geliyorsa da yapacağız, başka çare yok. Kendine gelirse inşallah, tüm kardeşlerini hatta tüm populasyonu çekip; burada sizlerle paylaşmayı planlıyorum :rolleyes:

Aaa inanın ben onu bilmiyordum. Yumurtaları sıralamaya başladıktan sonra, tamamıyla erkeğe bağlı diye düşünmekteydim :) Bu şekilde sayenizde yeni yeni bilgiler de edinmiş oldum, gerçekten hepinize çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, düzelme olmadığı takdirde; direk babayla kendisini ayrı bir kafese alıp gözlemlemeyi deneyeceğim. Artık elimizden ne geliyorsa da yapacağız, başka çare yok. Kendine gelirse inşallah, tüm kardeşlerini hatta tüm populasyonu çekip; burada sizlerle paylaşmayı planlıyorum :rolleyes:

Çok iyi olur bekliyoruz :)

Kusunuz hayatta kalacak.merak etmeyin ..

GT-I9001 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

bende arkadaşlarıma katılıyorum yem yemeyi ögrenememiş olabilir ama ögrenmesi içinde kafesin dibine biraz yem dökün oynaya onaya ögrenecektir daha iyisi abi ve ablalarının yanına koyun onlar onu besler ve onlardan görüp yem yemeyide ögrenir

Kusunuz hayatta kalacak.merak etmeyin ..

GT-I9001 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, umarım öyle olur.. :eek:

bende arkadaşlarıma katılıyorum yem yemeyi ögrenememiş olabilir ama ögrenmesi içinde kafesin dibine biraz yem dökün oynaya onaya ögrenecektir daha iyisi abi ve ablalarının yanına koyun onlar onu besler ve onlardan görüp yem yemeyide ögrenir

İnanın, fazlasıyla yeme sahip. Her bir köşede yem var, hatta bazıları öyle geniş ki; yatak olarak kullanıyor üçkağıtçı :) Ben yemek yemeği bildiğini düşünüyorum ama gerçekten aşırı üşengeç bir yapısı var. Her şeye karşı çok ilgisiz, sadece bizim onunla ilgilenmemizi seviyor ve istiyor. Elimi koyduğum an da atlıyor elime ve elimi yalıyor sırf; elimden de inmek istemiyor. Çok değişik bir kuş. Abi ve ablaları da ona yediriyor zaten, çokça şahit oldum ama kendisi yeseydi çok daha mutlu olabilirdim. Elle besliyoruz şuan için, inşallah düzelir yakın zamanda; ne diyelim değerli dostum...

Geri