Karadeniz Pet

Buğday çimlendirme

Ercan YAŞAR

Onursal Üye
Uzun süre sonra bişey sorayım dedim. Eskiden ızmirli bir bayan vardı buğday çimlendirmeyi çok iyi anlatmıştı konuyu bulamadım :) az buçuk aklımda ama tariflerinizi yazarsanız hem ben hemde forum da ki bir çok kişi bilgilenmiş olur ;)

buğdayla çalışan bir araştırmacı olarak belirtmeliyim. Arkadaşlar ekmeklik buğdayı steril etmek çok zor. girintili yapısı nedeniyle çok fazla mikroorganizmaya ev sahipliği yapıyor. biz laboratuvarda çeşitli kimyasa muamelelere rağmen %100 temizlik sağlayamıyoruz. Buğday vermenizi pek önermem. bizim kültür ortamlarımızda fazlaca küf ve mantar üremesine neden oluyor. doğadaki hayvanlar tamam ama evde yetişen, immün sistemi zayıf hayvanlar için risk taşıyabilir.

buğdayla çalışan bir araştırmacı olarak belirtmeliyim. Arkadaşlar ekmeklik buğdayı steril etmek çok zor. girintili yapısı nedeniyle çok fazla mikroorganizmaya ev sahipliği yapıyor. biz laboratuvarda çeşitli kimyasa muamelelere rağmen %100 temizlik sağlayamıyoruz. Buğday vermenizi pek önermem. bizim kültür ortamlarımızda fazlaca küf ve mantar üremesine neden oluyor. doğadaki hayvanlar tamam ama evde yetişen, immün sistemi zayıf hayvanlar için risk taşıyabilir.

Buğday yerine ne önerirsiniz peki?

parlak yüzeyli oldukları için temizliği çok kolay olan normal kuş yemlerini de bu şekilde çimlendirebilir, verebilirsiniz.

Temizliği çok kolay derken Nilgün hanımın yaptığı gibi, iki üç kere çimlenmesi için koyduğumuz kabın suyunu döksek, en sonunda da sirke ile dezenfekte etsek yeterli olur mu?