Karadeniz Pet

Bugün aldığım kuş ayağının üzerine basmıyor!!!

• Konbuyu başlatan Kirmaci
  • Başlangıç tarihi
Teşekkürler arkadaşlar bugün daha iyiydi ve 3. Günde ilk kafe dışı deneyimini de yaşadık gayet iyi uçmasında filan sıkıntı yok Allah'tan, ayrıca kafesinde ve dışarıda ufaktan ötmeye de başladı. Kafesteki ızgarayı ilkmolara çıkartmıştım hatta tünelleri bile iptal ettim ilk etapta ama bu seferde tek ayağına bakmadan telde durmaya çalıştı ben de 1 gün ayakkabı kutusunda besledim sonra acıyıp hayvana kafese aldım. Ilk başta dediğim gibi ben kuşun sakat olduğunu alırken farkettim ama ben almasam da kimse bakmadı hayvana. Hem iyileştirdiğin bir kuşa bakmak daha anlamlı olur diye düşünüyorum. Şimdilik kendime alıştırmaya çalışıyorum, alışmaz yabancı bir kuş olursa da eş alırım yavrularını alıştırırım kendime.

30 yaşından sonra tekrar kuş beslemek 70 yaşından sonra baba olmak gibi galiba daha panik oluyo insan.

Artık aklıma takılan herşeyi size soracam ne yapalım idare edin...

aynı durumu ben de yaşıyorum :) 3 sene çok severek baktığım ikisi de evcil olan bir çiftim vardı. önce dişi felç geçirip öldü, 6 ay sonra da erkeği. sonra da bütün çiftlerimi ve malzemeleri ücretsiz dağıttım. Ankara'ya taşınıp yalnız yaşamaya başlayınca evde ses olsun diye Haydar'ı aldım. Karakterli bir psikopat çıktı kendisi :D hiç sıkmıyor beni, kafesten kendisi çıkıyor, sonra canı sıkılınca geri giriyor :) dün de kendisine bir eş seçtirdim. şimdi eşinin yanından ayrılmak istemiyor ve kafesten salınca hemen geri dönüyor. 30uma yaklaştığım şu zamanlarda cidden buldumcuk oldum yine :D
3-4 ay sonra 6 haftalık bir dişi alırsanız dişiyi de kendinize alıştırabilirsiniz, evcil bir çift gerçekten çok eğlenceli olabiliyor ki yavru verimine de etki ediyor bu durum :)

iyi akşamlar dilerim

aynı durumu ben de yaşıyorum :) 3 sene çok severek baktığım ikisi de evcil olan bir çiftim vardı. önce dişi felç geçirip öldü, 6 ay sonra da erkeği. sonra da bütün çiftlerimi ve malzemeleri ücretsiz dağıttım. Ankara'ya taşınıp yalnız yaşamaya başlayınca evde ses olsun diye Haydar'ı aldım. Karakterli bir psikopat çıktı kendisi :D hiç sıkmıyor beni, kafesten kendisi çıkıyor, sonra canı sıkılınca geri giriyor :) dün de kendisine bir eş seçtirdim. şimdi eşinin yanından ayrılmak istemiyor ve kafesten salınca hemen geri dönüyor. 30uma yaklaştığım şu zamanlarda cidden buldumcuk oldum yine :D
3-4 ay sonra 6 haftalık bir dişi alırsanız dişiyi de kendinize alıştırabilirsiniz, evcil bir çift gerçekten çok eğlenceli olabiliyor ki yavru verimine de etki ediyor bu durum :)

iyi akşamlar dilerim

Evcil çift yavrularının kalitesi konusunda haklı olduğunuzu düşünüyorum. Hatta selection yöntemiyle bir kaç evcil nesil sonra elde edilecek yavruların insanlara çok daha yakın çok daha evcilleştirilebilir olduğunu düşünüyorum. Tabi bu işlem bir kaç yılımızı bu işe ayırmanızı gerektirebilir.

Veya forumdaki üretici arkadaşlar hobicilerin evcil kuşlarını çiftleştirip yavrularını evcilleştirmrsi için tekrar hobicilerin verebilir. Sonra iyi evcilleştiriem ikinci nesil içinde aynı işlem uygulanabilir. :)

Iyi akşamlar

Evcil çift yavrularının kalitesi konusunda haklı olduğunuzu düşünüyorum. Hatta selection yöntemiyle bir kaç evcil nesil sonra elde edilecek yavruların insanlara çok daha yakın çok daha evcilleştirilebilir olduğunu düşünüyorum. Tabi bu işlem bir kaç yılımızı bu işe ayırmanızı gerektirebilir.

Veya forumdaki üretici arkadaşlar hobicilerin evcil kuşlarını çiftleştirip yavrularını evcilleştirmrsi için tekrar hobicilerin verebilir. Sonra iyi evcilleştiriem ikinci nesil içinde aynı işlem uygulanabilir. :)

Iyi akşamlar

ben bu teorinizi 3 nesilde (yk 2 yıl) denedim :) bazı istisnalar dışında gerçekten daha uysal oluyor geneli. ancak yavrular hep insan ortamında bulunursa bu işe yarıyor. kendi başlarına salmada bırakılırsa durum eskiye dönüyor. şu anda benim favori çiftim ( nazlı-boncuk) un belki de 8. kuşak torunları var İstanbul'daki arkadaşlarımda :) insandan kesinlikle korkmuyorlar. nazlı ve boncuk'un ilk yavruları yumurtadan çıktıkları andan, ben onları dağıtana kadar hep benimle temas halindeydi. uçamadıkları dönemde bile masada onlar için kurduğum oyun parkının zemininde gezinirlerdi ben çalışırken. sonra ilk batından yavru olan şaziye'yi - jumbo kırması olan mahmutla başgöz edip bir sürü iri yarı yavru olan batınlar aldım. ondan da gülbeyaz'ı tuttum. bir süre yanına kuş yanaştırmadı küçük hanım ama insanlara karşı ise son derece sıcaktı. 6 aylık olduktan sonra eş tuttu ve şimdi Trabzon'da yeni yavrular yapıyor. Arkadaşlarıma dağıttığım kuşların bir kısmı da aynı şekilde. daha uçmayı öğrenmeden insana alıştıkları için son derece evciller. onlardan doğan yavrular daha da evcil oldu.

işi hobi olarak yapanlar deneyebilirlerse ve yeterli zamanı ayırabilirse aynı sonucu alacaktır. gerçekten çok eğlenceli oluyor sırnaşık muhabbet kuşları :D

iyi akşamlar dilerim

Merhaba arkadaşlar

1 haftalık yoğun bakım vitamin takviyesi sayesinde kuşum düzeldi ve şu anda çok mutlu görünüyor konuya yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Aynı sorun benim kuşumdada var :( topallıyor tüneği tam kavramıyor

Geri