Karadeniz Pet

Büyük bir hata sizde düşmeyin

Onur Demir

Meraklı Üye
Arkadaşlar havalar soğuk malum bende çift olan kuşumu Petek’in önüne koydum sıcaklık vursun üşümesinler diye ama dişi kuşum hastalandı hareketliliğini pek kaybetmedi yemde yiyor yuva hazırlığındaydı çifleşmeye de çalışıyorlardı ama hasta olduktan sonra dişi istemiyor akşam uyurken inleme sesi veriyor kuyruk atıyor hafif basende kabarık duruyor dışkı bazen sıvımsı bazen normal

Arkadaşlar havalar soğuk malum bende çift olan kuşumu Petek’in önüne koydum sıcaklık vursun üşümesinler diye ama dişi kuşum hastalandı hareketliliğini pek kaybetmedi yemde yiyor yuva hazırlığındaydı çifleşmeye de çalışıyorlardı ama hasta olduktan sonra dişi istemiyor akşam uyurken inleme sesi veriyor kuyruk atıyor hafif basende kabarık duruyor dışkı bazen sıvımsı bazen normal
Direk peteğin önüne koyulması taraftarı değilim ben. Zira insanlara bile peteğin geriye verdiği sıcaklıkla havayı kurutup nefes darlığı yapıp astıma neden oluyor. O yüzden doktorlar peteklerin üzerlerine su bırakılmasını ve havayı yumuşatılmasını söylüyor. Kuşları sıcak tutmak için kafesin üzerine yün içerikli şal yada örtü (polar da olur) örtebilir ve kafesin 4 de 1 ini kapatarak sadece bir yerini açarak da sıcak tutabilirsiniz. Zira ben öyle yapıyorum Maşallah gayette iyi durumda kuşlarım. Hatta çifttim yumurtada

Maşallah adınıza sevindim şuan dişi kuşun hastalığını tespit edip ona göre takviyeler yapmak istiyorum yardımcı olacak ustalar varsa

89978EE3-5C8A-4A19-BC5B-210D6A493664.jpeg

Dişi kuşun yandan resmi ve dışkı fotosunu atarsanız daha sağlıklı olur.

Dışkı normal ama yandan fotosunu anca akşam atabilirim

Hocam normal oda sıcaklığı için yaratılmış canlılar bunlar. Rüzgar vs kötü etkiliyor. Dikkat etmekte fayda var.

Benim bir çift muhabbet kuşum vardı maşallah 6 ayda 15 Yavru verdiler fire vermeden...ben kış olunca polar battaniye ile altını üstünü sarardim bir karış kadar yandan boşluk birakirdim... ayrıca sıcak su torbası koyardim kafesin yanina ve onu da sarardim.. hediye paketi gibi yapardım içinde sıcak su torbası ile anlayacağınız....on numara oluyor

Bende gece yatmadan artık üstlerini örtüyorum insan Petek önüne koyunca hayvanlar üşümüyor sanıyor ama Ordan gelen soğuk havayı biz farkedemiyoruz oda hayvanları hasta ediyor tabi benim kuşlar şimdi 1.5 cm yukarıda inş dişi de eski. Halini alır

Peteğin önüne koyma bence..bir tane sıcak su torbası al cok pahali değil 5-10 lira... sıcak suyu koy, kafesin yanina yasla, üstünü ort büyük bir şey ile

Kuş eğer devamlı ayni odada ise ayrica küçük bir kaba sıcak su koy içine küçük bir parça viks at, hani mentollü gibi oluyor ya vazelin...o kabı da peteğin üstüne koy...hem sen hem hayvanlar rahat eder ..ama ne olursa olsun petek üstünde mutlaka bir kap içinde su olsun, havayı nemlendirir

Dediklerinizi dikkate alıcam arkadaşlar şimdi bana dişi kuşu nasıl tedavi edebilirim?

Bitkin duruyor tüyleirni kabartmıyor ama yuvaya ilgisi azaldı yuva hazırlığı yapmıştı artık çifleşiuotlardı tünekte duruyor kuyruk atıyor ötmüyor

Benim evim sobalı eskiden aileden en az biri evde kalırdı. ev sıcak olurdu. o dönemde 5 yavru almıştım ama artık malum geçim sıkıntısı herkes işe okula evde kalan yok sizce yine yavru alabilir miyim (ama şu an ki çiftin hiç yumurtlamadı)

Dişi bitirdi erkek başladı bakalım tüyden sonra hayırlı haberler veririm inşallah

Benim evim sobalı eskiden aileden en az biri evde kalırdı. ev sıcak olurdu. o dönemde 5 yavru almıştım ama artık malum geçim sıkıntısı herkes işe okula evde kalan yok sizce yine yavru alabilir miyim (ama şu an ki çiftin hiç yumurtlamadı)
Eğer ev soğuk kalıyorsa yaza anca yavru alırsın şuan dinlenme gibi düşün iyi besle kuşlarını yaza yavru alırsın hayırlısıyla

Geri