Camıma konan güvercin

Konusu 'Güvercinler' forumundadır ve sude büyük tarafından 3 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. sude büyük
  Çevrimdışı

  sude büyük Profesyonel

  Katılım:
  6 Ocak 2015
  Mesajlar:
  324
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Bu yaz sonunda kadar camıma konan bir güvercin vardı. İsmini duman koymuştum. Çok güzel bir kuştu ve ben bu konuyu eğer camınıza güvercin vb. konuyosa onları asla bırakmayın amacıyla açtım. Nedeni ;
  Bu kuş bir gün camımıza konmuştu ve ben dumana bulgur vermiştim. Camın önüne serpmiştim. Daha sonra yiyip gitmişti. Bir sonraki gün bir daha geldi , ben yine verdim. Yine yiyip gitti. Duman 1 hafta boyunca her gün , AYNI saatte camımızın önüne kondu. Biz yemi camın önüne koyarken , biraz geriye kaçıyodu. 1 hafta sonra yine geldiğinde bu sefer elime biraz bulgur alıp , elimi camın önüne yerleştirdim. 10-15 dk boyunca bekledim hareketsizce. En sonunda gelip elimden yemeye başladı. Yine hergün gelmeye devam etti ve bende her gün elimden yedirmeye devam ettim. Gün geçtikçe elimden yeme süresi azalıyodu. 1 hafta sonra artık korkusuzca elimden yemeye başladı ve o yem yerken , onu sevmemize bile izin verdi. Ölen kuşumdan kalma bit/Parazit spreyini sıkmamız gerekti çünkü örümcek , sinek vb. içinde dolaşıodu. 1 hafta sonra yine aynı saatte gelmişken , bu sefer ben fark etmeden camın arkasına (evin içine) dökülmüş yemler vardı. Ben tv izlerken içeri girip , içerden yedi. Ve hergün içerden yemeye devam etti. Hiç evin içinde uçmadı , sadece yiyip çıktı.

  Duman hergün camımızın önüne geldi. Hemde hep aynı saatte geldi. Bazen dakikayla bile kaçırmazdı. O tatlı kuş 2 ay kadar bizim muhteşem dostumuz oldu. Ölen kuşumun ardından bir kuşum daha olmuştu sanki. Kendini sevdirmeyide çok sevmişti 3-4. haftada. Ama kış olduğu zaman ve havalar soğuduğunda , ben yine bir gün onun için camın önüne bulgur koyup onu beklerken , o gelmedi , ve birdaha onu görmedim. Eğer sizinde camınızın önüne güvercin konarsa , onu bu şekilde eğitebilirsiniz. Gerçekten , günlük rutinlerimin arasına , fazladan gülümsemek eklenmişti o varken :)
   
 2. Murat AYDEMİR
  Çevrimdışı

  Murat AYDEMİR Profesyonel

  Katılım:
  2 Ocak 2014
  Mesajlar:
  458
  Beğenileri:
  0
  Benim evin canımada kumru yuva yapmıştı. Çalar saat gibi her sabah saat 07:00'de uyandırırdı beni. Ben yavruları olduğu için ellemedim. Fazla da yakınlaşmadım ama yemini eksik etmedim de. Bilirim bu duyguyu. Kuşlarıa olan sevdam o zaman başladı. Muhabbet kuşunuda bu sebeple beslemeye başladım.
   
 3. Gizem TÜRKCAN
  Çevrimdışı

  Gizem TÜRKCAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  İstanbul-Bursa
  Çok güzel...
   
 4. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.188
  Beğenileri:
  543
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Yüreğinize sağlık tek nefeste okudum
   
 5. somet
  Çevrimdışı

  somet Aktif Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2013
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  bursa
  her hafta 5kg buday alıp cama koyuyorum guguk kuşları için, önceleri 2-3 taneydi şuan 16 tane gelip yem yiyiyorlar, yaza kadar bu şekilde yem vermeyi düşünüyorum
   
 6. Abdurrahman TEKNECİ
  Çevrimdışı

  Katılım:
  8 Mart 2015
  Mesajlar:
  118
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İSTANBUL
  merhabalar,

  Sude hanım ne kadar güzel anlatmışsınız aslında siz bilmeden kuşa eğitim vermişsiniz . Arkadaşlar genelde hayvanların eğitilme şeklidir bu aç bırakılır ki Sude hanım doğal bir kuşu istese de aç bırakamaz kuş doğal olarak acıkıyor yem vererek ödüllendirmiş gibi gözüküyor. Bütün hayvanların eğitiminde açlık ve ödül kullanılır. Buna koşullandırılmış eğitim deniyor. Saat dörtte buraya gelirsen yem yiyeceksin hareketi bir çok kez tekrarlandığı için kuş eğitimini alıyor ve saati gelince ödülünü almak için geliyor. Sizlerde bunu eğitim için değil sadece doğal yaşamda ki canlıların alanlarını daralttığımız için onlara yardımcı olmak maksadı ile yapınız. Sude hanımı örnek davranışından dolayı kutluyorum.
   

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. pencereye güvercin konması ne anlama gelir

  ,
 2. guvercinin camlara gelmemesi icin ne yapmaliyim

  ,
 3. guguk kusu pencerene konarsa