Karadeniz Pet

Çarpık Bacak Tedavisi Uyguladım

Mert Kalemci

Meraklı Üye
Merhaba
Pek yolunda gitmeyen kuluçka sürecinde bir de çarpık bacak sendromu yaşıyorum maalesef.
Kendisi döllenmiş yumurta üretemeyen dişi kuşum için Levent Acar'dan aldığım (sağolsun)
3 yumurta normal şekilde açıldı. İlk yavruyu dişinin deneyimsizliğinden (besleyememesinden)
kaybettik. Diğer iki yavru iyi gidiyordu ancak resimde gördüğünüz gibi birinin bacakları ayrık, diğeri
ayakta durabilirken bu duramıyor. Her iki yumurta da aynı gece açıldı, ikisi de 9-10 günlük. Ayakta
durabilen diğerine göre daha iyi gelişti (Maşallah diyelim), resimden de belli oluyordur.
Çarpık bacak niye gelişti acaba diye düşünüyorum. Şu anki yuva 2 gün önce değiştirdiğim yuva. İlk
yuva ferplast'ın ortasında çukur olan kaliteli bir yuva idi ama seyyar folluğu yoktu. İçine attığım talaşları
dişi kuş tek tek çıkarıp attı. Yavrular çıktıktan bir süre sonra ortada kaygan bir dışkı katmanı oluştu. Sanıyorum
bu kayganlık sebebiyle çarpık bacak durumu oluştu. İki gün önce komple yuvayı değiştirdim. Acil yuva
bulmam gerektiğinden ortasında çukur olmayan bu yuvayı bulabildim, içine 1 cm kalınlığında kum koydum.
Kum daha steril ve sağlıklı bir ortam oluşturdu, ayrıca kumu değiştirmesi kolay oluyor. Ama çarpık bacağa faydası
olmadı. Bugün makyaj süngeri metodunu uyguladım, aşağıda fotosu var. İnşallah bu yavrucak ayakta durabilir.

bY5Gym.jpg

G5Y0y3.jpg

Maşallah umarım düzelir ve sağlıklı şekilde büyür.

2008 yılında sanırım bir tanıdığım uzun seneler sonunda elde ettiği tek yavrusunu çarpık bacaklı olarak almıştı. uyguladığınız sünger yöntemi ile başarılı şekilde tedavi etti. onun dikkat ettiği şey 2 günde bir süngeri yenisi ile değiştirmek oldu. süngerler hızla gelişen yavrularda irritasyon vs gibi sorunlara neden olabiliyor. 2 hafta kadar sürmüştü tedavisi. bir de çarpık bacaklı yavruya yeme düşeceği zaman bacakları zayıf olacacğından yere yem koymalısınız. hatta yumuşak tünekler de kullanılan tedavi ekipmanlarındandır.

Geçmiş olsun abi inşallah faydasını gorürsünüzde tez iyileşir

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım bir süre daha bu yavruyla yakından ilgilenmem gerekecek. Az önce kontrol ettim, yüzükoyun yerde yatıyor. Diğer yavru bunun üzerine yüklenmiş hatta üzerine basıyor gibi. Kursağı diğer yavru gibi tam dolu değil, yarım dolu civarı. Yani gelişmesi de zayıf seyrediyor. Elimle tutup ayağa kaldırasım geldi ama tuttum kendimi. Bu süreçte zaten anneyi çok rahatsız etmek zorunda kaldım daha fazla üzmeyeyim dedim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:51 -->-> Daha önceki mesaj 02:44 --

2008 yılında sanırım bir tanıdığım uzun seneler sonunda elde ettiği tek yavrusunu çarpık bacaklı olarak almıştı. uyguladığınız sünger yöntemi ile başarılı şekilde tedavi etti. onun dikkat ettiği şey 2 günde bir süngeri yenisi ile değiştirmek oldu. süngerler hızla gelişen yavrularda irritasyon vs gibi sorunlara neden olabiliyor. 2 hafta kadar sürmüştü tedavisi. bir de çarpık bacaklı yavruya yeme düşeceği zaman bacakları zayıf olacacğından yere yem koymalısınız. hatta yumuşak tünekler de kullanılan tedavi ekipmanlarındandır.
Tavsiyeleriniz için sağolun. 2 günde bir süngeri değiştirebilir miyim bilemiyorum. Hem stresli bir iş hem de yavru çok bağırıyor. Ama bir şekilde değiştirirsem süngerden iki ayrı daire kesip ortalarını deldikten sonra daireleri ip ile bağlamayı düşünüyorum. Bu şekilde hareket imkanı daha iyi olacak. Mevcut durum çok hantallaştırdı yavruyu. Ayağa kalkması mümkün görünmüyor.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım bir süre daha bu yavruyla yakından ilgilenmem gerekecek. Az önce kontrol ettim, yüzükoyun yerde yatıyor. Diğer yavru bunun üzerine yüklenmiş hatta üzerine basıyor gibi. Kursağı diğer yavru gibi tam dolu değil, yarım dolu civarı. Yani gelişmesi de zayıf seyrediyor. Elimle tutup ayağa kaldırasım geldi ama tuttum kendimi. Bu süreçte zaten anneyi çok rahatsız etmek zorunda kaldım daha fazla üzmeyeyim dedim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:51 -->-> Daha önceki mesaj 02:44 --

Tavsiyeleriniz için sağolun. 2 günde bir süngeri değiştirebilir miyim bilemiyorum. Hem stresli bir iş hem de yavru çok bağırıyor. Ama bir şekilde değiştirirsem süngerden iki ayrı daire kesip ortalarını deldikten sonra daireleri ip ile bağlamayı düşünüyorum. Bu şekilde hareket imkanı daha iyi olacak. Mevcut durum çok hantallaştırdı yavruyu. Ayağa kalkması mümkün görünmüyor.

anne kısmen o yavruyla ilgilenmeyi kesecektir. o yüzden anneyi yuvadan çıkartıp yavruyu elle beslemeniz gerekecek. şırınga maması hazırlamanız ve hiç olmazsa sabah ve akşam takviye yapmanız gerekiyor. kuşunuzun durumunu gözlemleyin. yarın süngeri bir çıkartın. kemik yapısı çok hızlı geliştiğinden sizinki gibi erken tedaviler bazen çok kısa sürede yanıt verebiliyor. eğer ayaklarını kapatabiliyorsa 2-3 gün daha bekletin ancak ip yöntemi sakıncalıdır. eğer düzelmemişse bacakların hareket etmesi tehliklidir.

Elle beslerken sağ taraf yemek borusu sol taraf nefes borusuydu değil mi? Hiç yapmadım daha önce, korkuyorum biraz. Kursağını bir süre daha kontrol edeyim diyorum. Yarım dolu olarak idare edemez mi? Neticede sadece iki yavru var. Yavru başına düşen beslenme oranı 5-6 yavrusu olana göre daha yüksek.
İlk yaptığım süngerde kan dolaşımını engellememek için delikleri biraz büyük yapmıştım, neticede süngeri çıkardı. Sonra daha küçük delikli süngerle tekrarladım. O yüzden ilk günkü tedavi ne derece etkili oldu belli değil. Yarın değil de yarından sonra çıkarıp baksam daha iyi olur gibi geliyor. Bu süngeri takıp çıkarmak da kolay olmuyor. Hem anne hem de yavru şoka giriyor. Süngeri taktıktan sonra yavru bir kaç saat hiç susmadan ciyaklıyor. Bu süre zarfında da anne yuvadan dışarı başını bile uzatmıyor.

gagasından içeri sokmanıza gerek yok. sağ taraftan yavaşça damlatarak besleyebilirsiniz. o kendisi iç güdüsel olarak yutkunuz. ufak bir damla koyun gagasına, birkaç saniye bekleyip yine koyun. şırınga ile basarak besleme çok zor. onlarca yavruyu elle besledim, hiç kursağına kadar sokmaya gerek kalmadı. hep gagasının içine bir damla koydum, o yuttu.

Geri