Karadeniz Pet

Catosal® %10 Enjeksiyonluk Çözelti (Tüy yolma)

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
catosal® %10 Enjeksiyonluk Çözelti
Enjeksiyonluk Çözelti
Vitamin – Mineral
BİLEŞİMİ
1 ml’de Butafosfan (17,30 mg fosfora tekabül eder) ve 0,05 mg Vitamin B 12 içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Organik bir fosfor bileşiği olan butafosfan organizmada asimilasyon ön maddelerine tesir eder. Enerji metabolizmasında rol oynar ve özellikle ADP-ATP sentezini indükler. Karaciğer ve kas dokusunda bulunan enzimlerden Aspartat Amino Transferazın (AST) yükseldiği bazı metabolik nedenlere bağlı karaciğer hastalıklarında ve kas hastalıklarında, AST’yi kontrol altına alır. Fosfor, metabolik faaliyetlerde stimulan olarak etki ettikten sonra hemen dışarı atılır. Başka bir özelliği de düz kaslı organların reaksiyon kabiliyetlerini artırmasıdır. Butafosfan immunolojik reaksiyonları regüle eder. Fosfor ve kalsiyum arasında özellikle iskelet sisteminin gelişimi açısından bir ilişki vardır.
Catosal® % 10 ihtiva ettiği Vitamin B 12 dolayısı ile protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasına tesir eder ve ayrıca eritrosit (kırmızı kan hücreleri) yapımını ve genel gelişmeyi stimüle etmektedir.
Catosal® % 10 damar içi uygulamanın ardından hızlı birşekilde elimine edilir.

ENDİKASYONLARI
Akut hastalıklar ve akut metabolizma bozuklukları :

Yeni doğanların hastalıkları ve gelişme geriliklerinde
Küçük ev hayvanlarında (köpek, kedi v.s.) yetersiz beslenmeden kaynaklanan zafiyet durumlarında
Atların lumbagosunda kalsiyum tedavisine ilave olarak
Kronik hastalıklar ve kronik metabolizma bozukluklarında
Genç hayvanların yetiştirme hastalıklarına bağlı gelişme geriliklerinde
Hatalı bakım ve beslenme gibi durumlarda
Tavukların tüy yeme ve Cannibalismus hastalığında
Evcil hayvanların tek taraflı ve hatalı beslenmelerine bağlı genel metabolizma bozuklukları ve buna bağlı arazlarda
Sığırlarda kış sonuna doğru ve ilkbaharda meraya çıkmadan evvel şu klinik tablolarla kendisini belli eden metabolizma bozukluklarında: Yerinden kalkamama (yatalak), iştahsızlık, kronik indigestion (hazım bozuklukları) veya ön mide dolgunları, beslenme bozukluğu, süt veriminin düşmesi, asabi belirtiler v.s. gibi.
Sekunder anemi ve paraziter anemi (kansızlıklar) durumlarında destekleyici olarak
Aşırı yorgunluk, doğumdan sonra beslenme bozukluğu, zayıflama, hastalıklardan sonraki halsizlik gibi durumlarda uygulanır.
Sağlam hayvanlarda :

İş, çeki, koşu hayvanlarında verimlerini artırmak üzere
Hastalıklara karşı organizmanın direncini artırmak üzere
Özellikle köpek ve kürk hayvanları yavrularında gelişmeyi kamçılamak üzere uygulanır .
UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU
Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde; Catosal® damar içi, deri altı ve kas içi olarak sığır, dana, at, koyun, keçi, köpek, ve kedilerde aşağıdaki dozlarda kullanılır :

Akut Hastalıklarda:

At, sığır 5.0 - 25.0 cc.
Tay, dana 5.0 - 12 .0 cc.
Koyun, keçi 2.5 - 5.0 cc.
Kuzu, oğlak 1.5 - 2.5 cc.
Köpek 0.5 - 5.0 cc.
Kedi ve kürk hayvanları 0.5 - 2.5 cc.
Tavuk . - 1.0 cc.

Kronik hastalıklarda:
Yukarıdaki dozun yarısı verilir, lüzumunda 1-2 haftalık veya daha kısa aralarla tekrarlar yapılır. Sağlıklı hayvanlara verim artırıcı amaçla yukarıdaki dozların yarısı uygulanır.

İLAÇ KALINTI ARINMA SÜRESİ
Son kullanımı takiben et, süt ve yumurta için sıfır (0) gündür

merhaba
benim erkek kuşumda tüy yeme problemi var fakat kendi tüyünü değil.eşinin tüylerini yiyo ve bunu sadece kuluçkadayken yapıyor.hayvanları çıplak bırakıyor resmen.son dişinin sırtı iltihaplandı hatta.bu ilaç işe yararmı? ve ne kadar süre ve miktarda kullanmalıyım? tşkler şimdiden

merhaba
benim erkek kuşumda tüy yeme problemi var fakat kendi tüyünü değil.eşinin tüylerini yiyo ve bunu sadece kuluçkadayken yapıyor.hayvanları çıplak bırakıyor resmen.son dişinin sırtı iltihaplandı hatta.bu ilaç işe yararmı? ve ne kadar süre ve miktarda kullanmalıyım? tşkler şimdiden
bu ilaç enjekte ederek kullanılıyor.kimi enjekte ilaçlar gibi buda oral yolla alınabılır belkı ama etkısı nekadar olur bilemıyrm.ben bunun yerıne depomin ve berovit b12 yi öneriyorum.bu iki takvıyeyı kullanırsanız tuy yeme sorunundan kurtulabılecegınızı dusunuyrm.

bu ilaç enjekte ederek kullanılıyor.kimi enjekte ilaçlar gibi buda oral yolla alınabılır belkı ama etkısı nekadar olur bilemıyrm.ben bunun yerıne depomin ve berovit b12 yi öneriyorum.bu iki takvıyeyı kullanırsanız tuy yeme sorunundan kurtulabılecegınızı dusunuyrm.

tşk ederim denicem...

Geri