Karadeniz Pet

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Hakkında

Sinsiman

Yeni Üye
Arkadaşlar ben yaklaşık 4-5 gün önce çekoslavak muhabbet kuşu aldım. Fakat çok korkuyor ve kafeste ordan ordaya ordan oraya zıplıyor. Dışarı çıkardık 1-2 kere ama aşşağı inmeyi bilmiyor. Hep havadan uçuyor. Elime de gelmiyor. Nasıl alıştırabilirim ? Kafese zorla koyuyoruz maalesef. Ondan sonra sevebiliyorum ama sabah sevemiyorum. Kaçıyor. Nasıl alıştırabilirim ?

Anlattıklarının aynısını benim aynı kafeste bulunan 2 kuşumda yapıyor. Yaklaşık 4 aylıklar bugün birini tuttum bi yarım saat sonra resimde gördüğün gibi elimde durmaya başladı. İlk tuttuğumda çok ısırıyordu ama o ısırdıkça sevdim elimi biraz parçaladı ama bi süre sonra bıraktı ısırmayı.
Elimde resimdeki gibi yarım saat tuttuktan sonra üzerime koydum bi süre sonra gezinmeye başladı saçımla sakalımla oynadı.
Senden ve elinden korkacak bişey olmadığını anlaması için zaman tanı acele etme. Muhtemelen benimkini yarın elime almaya kalksam gene ısıracaktır ama geçer zamanla.

b4rMDn.jpg

Aşağılara inmemesi size alışkın olmaması ve etrafı tam tanıyamamasından.

Bir gün bırakın kendi haline ellemeyin. Kuş biraz sakinleşsin.

Sonra ellerinizi kafesin yanlarına koyun ama içeri sokmayın. Öyle bekletin 2-3 gün.

Böyle yaptıktan sonra Elinizi sokun kafese ilk başta biraz çırpınır. Ama zarar gelmedigini anlayınca sakinleşir. Bunuda 2-3 gün yapın.

Ardından elinizden yem yedirmeye çalışın. Herşeyi sırasıyla ve düzgün yaparsanız,
Kuşunuz son derece size bağlı bir kuş olacaktır.

Cekoslavak tercih etmem alırsan ya jumbo yada yerli alacaksın ingilizde olabilir bende cekoslavak aldım eğitimi çok zor değiştirdim sarı yüzlü yerli aldım 3 gunde alıştı omzumdan inmiyor kerata bi parmaktan diğer parmaga gidiyo sevdiriyo kendini tek şikayetim yavru oldugu icin yemlige girip Yemleri dışarı atiyo

Geri