Karadeniz Pet

Ceresinde mantar oluştu ama iyileştiremedim

blackfire97

Yeni Üye
merhaba, kuşumun ceresinin sol kısmı yaklaşık 45 gün önce (tam hatırlamıyorum) pembeleşti ve şişmeye başladı sonrada alttaki resimde görmüş olduğunuz hale geldi.(10 ağustos 2017)
0UdWYR.jpg

bende internetten araştırdım ve mantardan başka sonuç bulamadım. vazelinle tedavi edildiğini okudum bende vazelinle madecassol merhem sürmeye başladım. birde travogen mantar kremi sürmüştüm daha sonra. şişiklik biraz indi gibi oldu ama tekrar şişmeye başladı ve aradan kaç gün geçmiş olmasına rağmen hala iyileşmedi. kuşumun artık eski sağlığına kavuşmasını istiyorum lütfen yardımcı olun bana arkadaşlar. bu fotoğrafıda bugün çektim.
GMOdgs.jpg

ilk resime göre biraz daha iyi gibi duruyor ama yinede mantar iyileşmedi arkadaşlar

4mW9mO.jpg

Son düzenleme:
Eczaneden oksijenli su alın. Günde üç kez oksijenli suyla iyice yıkayıp sonra mantar kremi sürün. Aksatmadan yaparsanız 4-5 günde düzelir. Eğer fırsat yoksa en az iki defa yapın.

Eczaneden oksijenli su alın. Günde üç kez oksijenli suyla iyice yıkayıp sonra mantar kremi sürün. Aksatmadan yaparsanız 4-5 günde düzelir. Eğer fırsat yoksa en az iki defa yapın.

sağolun hocam dediklerinizi yapacağım peki başka mantar kremi almama gerek varmı yoksa travogen yeterlimi? birde son bir sorum olacak öterken sesi çok az çıkıyor ve tüyleri cansız duruyor. bunun ne ile ilgisi olabilir b12 eksikliğinden falanmı çünkü vitamin damlatmıyorum suyuna çok ihmal ediyorum.

1/4. Oranında sirke katılmış suyla her yerini iyice ıslatın. Tüylerine faydası olabilir. İç hastalığı yoksa düzelecektir.

Ve her seferinde kafesi dezenfekte etmeyi kullandığı kafeste ne varsa dezenfekte etmeyi unutmayın siz iyileştirirken tekrar kapar hastalığı

Uzun zamandır Virkon S dezenfektan kullanıyorum. Kullanmaya başladıktan sonra kuşlarımda, nadir ve kısa süreli (ki bu normaldir) ishaller haricinde hiçbir sağlık sorunu yaşamadım. Özellikle virüsler üzerinde etkili olmasıyla dikkatimi çekti. Kuş gribi, salmonella, mantarlar ve daha birçok (500 kadar deniliyor) virüs, bakteri ve mantar üzerinde çok güçlü etkiye sahip olmasıyla beraber, belirtilen oranlarda kullanıldığında, canlıların aşırı miktarda kullanması haricinde, canlı sağlığı açısından hiçbir olumsuz durumla karşılaşılmıyor.

avatarda gördüğünüz kuşlar 1 senedir elimdeydi üretimhaneye verdim. hacı şakir sünger ve sıcak su ile temizliyordum kafesi.kafesin içerisinde yem su kalamar kemiği ve kumdan başka hiçbirşey yoktu ne ishal ne mantar ne de başka bir problem yaşadıkları tek sıkıntılı dönem tüye girmeleriydi .kolay hızlı ve uğraştırıcı olmayan bir yoldur bu..iyi forumlar

teşekkür ederim. son bir sorum daha olacak son 1 aydır halsiz ve sürekli uyuyor. eski neşesi gitti hayvanın.hiç ötmüyor artık neredeyse ötüncede sesi çok az çıkıyor. tüyleride sağlıksız gibi duruyor. vitamin eksikliğindenmi kaynaklanıyor bu? 7 yaşında bu arada.

SGBhhY.jpg

Yaşlılıktan olabileceği gibi hastalıktan da olabilir. Sormakta geç kalmışsınız 1 ay uzun bir süre. Suyuna 10 damla kadar sirke katın. Sirke öncesi dışkısını paylaşın.

Yaşlılıktan olabileceği gibi hastalıktan da olabilir. Sormakta geç kalmışsınız 1 ay uzun bir süre. Suyuna 10 damla kadar sirke katın. Sirke öncesi dışkısını paylaşın.

10 damla fazla değilmi hocam? kaç gün arayla damlatacağım? birde sirke papağanlar için zararlı diye bir konu görmüştüm forumda

Sirkenin zararı olmaz, özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve zararlı bakterilerin etkisini azaltmada önemli rolü vardır. Kuşun tünekte duruşunun ve dışkısının net fotoğrafını çekip koyarsanız Selçuk bey uygulanması gereken tedavi konusunda yardımcı olacaktır.

Sirkenin zararı olmaz, özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve zararlı bakterilerin etkisini azaltmada önemli rolü vardır. Kuşun tünekte duruşunun ve dışkısının net fotoğrafını çekip koyarsanız Selçuk bey uygulanması gereken tedavi konusunda yardımcı olacaktır.

hocam tünekte normal bir şekilde duruyor ama bazen kafesin altına inip orda uyuduğunu gördüm. tüyleri için sirkeli su sıkarken kazara gözüne gelirse birşey olurmu?

5Zmrq1.jpg
sEzSSA.jpg

Son düzenleme:
kafesin altına inmesi normal bir durum değil her sulu dışkı ishalde değildir altına gazete değilde peçete serin sıvının ne renk olduğuda önemli çünkü öyle paylaşım yaparsanız daha iyi olur

Hemen ağzına bir damla sirke damlatın. Suluğuna da Selçuk beyin dediği gibi sirke koyun. Altına beyaz kağıt serin, dışkısı normal değil, kafes tabanında uyuması da bir sorun olduğunun göstergesi. Selçuk bey bakınca mutlaka cevap verecektir. Sirkenin göze zararı olmaz.

Geri