Karadeniz Pet

Çift alıcam kafes hakkındaki sorularım

Cem Bora AKINCI

Meraklı Üye
dişi kuşuma eş aldım ama 2 haftadır eş beğenmedi benimde yavru alma hevesim var kuşun eşini değiştirdik perşembeye kadar bekleyip duruma göre gene olmazsa yumurtalı çift alıcam. Bu çifti alırken 2 seçenek var önümde

1) yumurtadan yavru çıksın tüylensin öle götürürsün dedi adam yavrularıda yarı yarıya paylaşırız dedi
2) yumurtayı başka kuşa atarım direk götürürsün dedi

Bana ilki mantıklı geldi ama olaki 2.seçenek olursa tekrar yumurtlaması ne kadar zaman alır. sizce hangisi mantıklı?

-- asıl sorum da şu: oda sıcaklığım kuşlar için sorun oluşturmaz ama yavrular için oluşturabilir. ( 14 derece) bu yüzden kafesi ısıtmak için ucuz yoldan nasıl bir yol izlemeyilim. düşük bir ampul ne kadar elektrik harcar? Aynı şekilde kuşların yavrulara iyi bakması içinde ışık koymalıyımım maliyeti nedir?

Teşekkür ederm

Mevcut yumurta ve yavruları almasan daha iyi. Yeni ortama geldiklerinde bakmayabilirler. Ortama alıştıkları gibi eş tutarlar ve hemen kuluçka başlar. 14°C düşük bir sıcaklık. Sıcaklık değişikse geldikleri yerden kuşlar tüye girebilir. Tüyden çıkana kadar kuluçka olmaz. Isıtmak için pek çok seçenek var. Seramik ampuller bunlardan biri ancak sadece kafesi ısıtman mümkün olmayabilir. Sıcak bir odada dursalar daha iyi.

Mevcut yumurta ve yavruları almasan daha iyi. Yeni ortama geldiklerinde bakmayabilirler. Ortama alıştıkları gibi eş tutarlar ve hemen kuluçka başlar. 14°C düşük bir sıcaklık. Sıcaklık değişikse geldikleri yerden kuşlar tüye girebilir. Tüyden çıkana kadar kuluçka olmaz. Isıtmak için pek çok seçenek var. Seramik ampuller bunlardan biri ancak sadece kafesi ısıtman mümkün olmayabilir. Sıcak bir odada dursalar daha iyi.
En sicak benim oda zaten abi :) seramik ampuller hem isik hem isimi yayiyor? Elektrik ne kadar yakar mesela

kuşları duvardan uzak bir yere koyun. eğer böyle bir imkanınız yoksa duvar ile aralarına strafor koyun ama strafora kafesten ulaşamasınlar, lakin onu yiyorlar. eğer tek çift besleyecekseniz kafesin ısısını muhafaza edecek şekilde bir box ile kaplama yapabilir, sadece ön tarafını açıkta bırakabilirsiniz. ama bu şekil bir muhafazada aydınlatma (led) kurmanız gerekecektir. ayrıca led sistemi de bu tarz box ünitelerin iç ısılarını 1-2 derece kadar yükseltir.

Pencere yok mu odada?

Pencere cok ben ledi malum aksamlar uzun karanlikta uyuyup yavrulara az bakarlar diye sordum abi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:12 -->-> Daha önceki mesaj 13:11 --

kuşları duvardan uzak bir yere koyun. eğer böyle bir imkanınız yoksa duvar ile aralarına strafor koyun ama strafora kafesten ulaşamasınlar, lakin onu yiyorlar. eğer tek çift besleyecekseniz kafesin ısısını muhafaza edecek şekilde bir box ile kaplama yapabilir, sadece ön tarafını açıkta bırakabilirsiniz. ama bu şekil bir muhafazada aydınlatma (led) kurmanız gerekecektir. ayrıca led sistemi de bu tarz box ünitelerin iç ısılarını 1-2 derece kadar yükseltir.

Bahsettiginiz box sistemi nedir hocam

Geri