Çift ile ilgili soru

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Mehmet Kurt tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Kurt
  Çevrimdışı

  Öncelikle herkese selamlar olsun,

  Konu açma nedenime gelince şuan elimde bulunana bir çift kuş ile ilgili.

  İlk olarak teknik özelliğe gelirsek

  Mavi olan erkek ve 2-2,5 yaş civarında.Elini uzattığında gelir ama onun dışında insanlara karşı acayip derecede ilgisiz bir tek ele alma olayı var.Bu onun ikinci eşi.

  Sarılı yeşilli olan dişi ve 1,5 yaş civarında.İlk defa eşe atıldı.Şu zamana kadar beslediğim m.kuşları arasında bunun gibisine rastlamadım.Çok tırsak insan gördüğü an kaçacak yer arıyor.Akıllı yemlik ve suluğu doldururken bile kıyamet koparıyor.Bu vatandaşımız tam bir yabani,tek ısırığı ile elinizi kanatabiliyor.

  Şimdi gelelim sorunuma dediğim gibi daha önce erkek başka bir çiftle yavru yaptılar diğer eşi ölünce bu vatandaş ile eşleşmişler yaklaşık 8 aydır birlikte yaşıyorlar.Şu zamana karşı en ufak bir fiziksel kavgalarına rastlamadım.Birbirlerini kaşıma ve kusma var.Bu dişi vatandaşımız günün 1 saati bu erkeğe ciyak ciyak bağrıyor kavga edermiş gibi ama bir fiziki temas yok.(Kavga açısından)

  Çoğunlukla yem kusma olaylarında aşağıdaki videodaki gibi bir durum söz konusu 20 sefer erkek yem vermeye çalışsa 17-18 seferinde dişi erkeğe gaga atıyor.

  Bir başka çiftim de ise bu vatandaşların aksine hiç bir sorun yok.Yumurta bekliyorlar.

  Şimdi bu dişiyi ne yapmamı önerirsiniz? Dişide aşırı derece kızışmış durumda ama bir dümeni yok.Bu eşi bozup erkeğin yanına başka bir dişi mi atayım ? Bu dişiyi tek kafese alıp evcilleştirme çalışmaları yapmayı düşünüyorum değer mi bu saatten sonra.


  M.kuşu - Dailymotion video

  [DM]M.kuşu - Dailymotion video[/DM]
   
 2. Mehmet ŞEKER
  Çevrimdışı

  bence dişi dursun. baya kızışmış..
   
 3. Mehmet Kurt
  Çevrimdışı

  Dişi uzun zamandır kızışmış durumda ama dikkat ettim. 60'lık çifthanede duruyorlar yuvalığın olduğu bölüme hiçbir şekilde geçmiyor,kafesin altı çekmeceli o çekmeceli milim milim çekerek ürkmesin diye temizlemek için alıyorum o anda bile oradan oraya cırlayıp vuruyor kendini bayağıda yabani olunca düşünceler alıyor beni en yakın senaryoda yumurtladıktan sonra yuvalık kontrolüne bile ters reaksiyon gösterebilecek bir kuş gibime geliyor...
   
 4. Mehmet ŞEKER
  Çevrimdışı

  o da doğru. o zaman diişiyi değiştir :)
   
 5. Aslı ÇALIŞKAN
  Çevrimdışı

  erkek çok tatlıymış maşallah
   
 6. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Player değişikliği şart.
  Edit: @Aslı hanım anda anda mesaj attık. :D
   
 7. Mehmet Kurt
  Çevrimdışı

  Teşekkürler :)

  Gecenin ilerleyen vakitlerinde bir transfer patlatabilirim.:D

  2 tane lutino buldum bakalım birde onları deneyelim..
   

Sayfayı Paylaş