Karadeniz Pet

çift kuş - sağlık

• Konbuyu başlatan ayhanturgud
  • Başlangıç tarihi
A

ayhanturgud

Guest
Merhabalar,
yıllar önce muhabbet kuşu beslemiştim, bu aralar yine hasretim depreşti. Eminönünden bi çift aldım, aldığım kişi damızlık olduğunu söyledi ancak şüphelerim var :confused:...
girdiğim bütün dükkanlarda çiftler sakin sakin duruyorlardı. hayvanlara en iyi muamele yapan magazayı seçip ( bu konu cidden mühim, ilk girdiğim yer "abi sana bi kuş seçeyim, kanadını çekerim, 2 ayda peşinden ayrılmaz" dedi, dedim yavaş çek... başka bir yerde kuş kafesin dibine yapışmış, başka birisi gelip dürtüyor, tepki vemriyor. dedim bu kuş hasta, adamın suratı düştü, dürttü falan, aldı aşağıda daha gözden uzak bir yere koydu. başka birine kuşun boyun-sırt bölgesinde tüy kalmamış, adama dedim " bu sağlıklı değil", "bişey olmaz, oynarken yapmışlardır" diye geçiştirdi. böyle davrananlarda bişey demeden çıktım... ) bi çift aldım.
erkek olanın (kişikuş) renkleri falan canlı,tüyleri parlak görünüyor.
b6pz.jpg

ancak ceresi sanki lekeli gibi geldi bana. alırken ışıkta farketmemişim, evde farkettim. bir rahatsızlığı var mıdır?

ayrıca dişinin (dişikuş) de ceresi biraz rahatsız etti beni, ilk gördüğümde kahverengi gibi geldi, üremesi yakınmış gibi, ama sanki kuruluk var gibi
m0na.jpg

korkularımda haklı mıyım?

ilk saatlerde erkek olan kafeste gezmeye başladı, kalamar kemiğini kemiriyor , yemlere falan gelmeye çalışıyor ancak dişi sakin sakin duruyor.

bir de dişinin poposunda pislik birikiyor, aldığım yer medikopet bird vitamin12 diye bir vitamin verdi, ayrıca aminosol de verdi, bunlar iyileştirir mi? başka bir çözüm mü aramalıyım?

yardımlarınız için teşekkürler

Oncelıkle hayırlı olsun kuşun erkek bürüm rengı normal aynısı bende var ve maşallah yumurtlatıyor sureklı yenı kuş oldukları ıcın durgunluk çok normal 1 ay süre veremelisin yerllerini sabıt tut dişide bır sorun gözükmüyor ceresınde o ilaçlarda ıyı gelır ama çok birikme olursa popada siz temizleyin kurumasın saygılar

merhaba,
cevabınız için teşekkür ederim. vitaminleri sularına karıştırdım. ayrıca enjektörle ağzına damlattım dişinin biraz. genelde tüyleri kabarık uyukluyor. arada bir uyanıp silkiniyor. poposunu temizliyor, sonra yine uyukluyor. dün birbirlerini temizliyorlardı, şimdi yine sessiz sakin duruyorlar. vermem gereken ya da yapmam gereken başka birşey var mıdır? yoksa bu şekilde devam edeyim mi?

Maşallah güzel görünüyorlar. korkulacak bir durum yok. güzel kuslar secmissin

merhaba,
teşekkür ederim.
sabah baktığımda yeşilin (alttaki yeşilli dişi, değil mi? sarı olan da erkek ?) poposunda yine pislik vardı ve çok fazla sessizdi,uyukluyordu. sonra aldım elime, (sularına vitamin karıştırmıştım, enjektörle aldım ondan biraz) ağzına hafifçe sıktım, ağzına geldikçe emdi. sonra içim rahat etmedi, banyoya geçtim, kulak pamuğunu ıslatıp poposunu temizledim. bazı parçaları elle aldım. sonra normal pamukla kuruladım. bu arada sürekli kaçmaya çalıştı, ama sıkmadan elimde tuttum. yerine koydum. biraz daha devam etti. bi saat sonra dayanamadım, çektim sandalyeyi kafesin önüne, bi saat onları izledim. ben ordayken yeşil canlandı, kendini temizlemeye başladı. tüylerini poposunu kuyruğunu falan temizledi. kuyruk salladı. ötmeye başladı. 3-4 defa tuvaletini yaptı ve doğrudan düştü, arada kafesin kenarından bakıyorum, poposu hala açıklık ama temiz, bişey yok görünüyor. sarıya sataşıyor arada. şimdi kafaesi dört dönüyor, köşelerden tutunup takla falan atıyor,arada kuyruğunu sallıyor.
sarı daha sakin bu aralar bu arada,gerçi ona vitamin vermiyorum ama vitaminlenmiş sudan içiyor arada. yeşil ona gaga falan atıyor. ama kavga da etmiyorlar, arada birbirlerini temizliyorlar. arada ötüşüyorlar.

bazen yeşil sarıyı sıkıştırıyor. sarı kaçıyor. bazen tersi. bir iki defa yeşil sarının kuyruğuna basmaya çalıştı.

sorularım şunlar;
- yeşil iyileşme yoluna girdi mi ya da iyileşti mi yoksa bi yerde okumuştum, hastayken avcıya zayıf görünmemek için aşırı aktifleşiyormuş, bu durumda mı?
- yemliklerden birine quik kızıştırıcı yem koydum, diğerine 1/3 kızıştırıcı yem,2/3 normal yem koydum. yeşil karışıktan yiyor erkek kızıştırıcıdan. böyle mi devam edeyim başka birşey mi önrerisiniz?
- erkek çok sakin, arada kendini temizliyor biri iki de ötüyor. ayrıca müdahele edeyim mi yoksa bırakayım mı zamana?

yardımcı olursanız sevinirim.

Biraderim öncelikle sakin ol ve kuşların durgunlukları için onlara süre ver..:)verdiğin ilaçlar gayet iyi ilaçlar bir hafta devam et şayet popodaki pislik durumuna cözüm bulamazsan avidiare kullan..ama herşeyden önce sakin ol kuşların senin istediğin gibi hareketli olmaları zaman alır..nijer tohumunu da gayeet iyi oranda veriyorsun..mamayı da eksik etme:)

merhaba,
yeşil olan kuş iyileşti gibi, poposunun tüyleri kapanmış bayağı. ama sarı hala çok sakin. yeşil arada gelip sataşıyor ama sarıdan tık yok. yemlere de dikkat ettim, yeşil olan sadece buğday yiyor, kalanını sarı yiyor. kızıştırıcı yemi uzun sürede yağlanma yapıyor diye 2 gün önce kestim. geceleri uyurken de genellikle sarı olan yavruluğun konargasında tünüyor.
bugün ilk kez açtım, biraz enerji harcamaları için. çok uçmadılar, sarıyı çıkardım önce, parmağımla dışarı taşıdım. 10 dk sonra konduğu yerden kafesin önüne sandalye koydum, oraya getirdim sarıyı. onu görünce dışarda, yeşilde geldi ama uçmadı, yürüdü resmen :) açmakla hata mı ettim yoksa çiftleşmeleri istenen kuşlarında mutlaka açılması gerekir mi?
bir de sarı olan kızıştırıcıyı yemesine rağmen oldukça pasif hala.. önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

Yaz aylarında kızıştırıcı vermeyin derim. Dişi kuşum ishal olmuştu artık korkar oldum vermeye. Bence her şeyi doğal akışına bırakın. :)

peki sarı kuş erkek mi dişi mi? iyice pembeye kaydı ceresi, çift dişi almış olmayayım :)

Geri