Karadeniz Pet

Çift kuşlarım için yardım!

Flora

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Benim iki tane kuşum var. Ve tabîi biri dişi, diğeri ise erkek. Dişiyi bir petshoptan almıştım Şubat ayında. Ve elbette o zaman küçüktü. Gagasında renk bile yoktu.

Neyse ben bunu oğlum diye seviyordum çünkü çok yaramazdı ve hafif maviydi gagası. Sonra dan gagası pembeleşti. (Yani renkler, daha doğrusu gaga renkleri konusunda bilgim olmadığı için pembe diyorum)

Daha ilk alındığı zaman kafesindeki biraz geniş aralıkta olan telin arasından yarısına kadar geçip kaçmaya çalıştığı için ve en sonunda o aralıktan çıkabildiği için ismine Şımarık verdim.Ve alışması 1-1.5 ay sürdü. Dolayısıyla elime, omzuma ve kafama da geliyordu. Hatta cicikuş demeyi bile öğrenmişti.

Daha sonra Mayıs ayında yanına beyaz bir kuş getirdi bir arkadaş ama anlaşamadılar. Hafif kirli beyaz ve erkekti. Ama çok pasifti. Uyum sorunu yaşadılar ve sürekli benim kuşumdan kaçtığı için biz de hemen götürdük geri. İkinci resimde mevcut. Daha sonra bir kaç hafta sonra bir jumbo erkek muhabbet kuşu getirdim bir arkadaş vasıtasıyla çiftleştirmek için. İlk başlarda çok iyi anlaşıyorlardı tabîi aynı zamanda kuşum benden soğudu.İkisi birbirine alışsınlar yeter ki, deyip serbest bıraktım.

Daha sonra ikisi sürekli kavga etmeye başladılar. Öğrenci olduğum için memlekete gelirken kuşları da getirdim ve yumurtlama aparatı taktım kafese. Gerek mama gerekse yükseklik hepsini ayarladım fakat bir türlü kavga etmeden duramıyorlar. Üstelik kuşum bana gelmiyor aynı zamanda benden korkuyor. Cicikuş bile demiyor. (Geleli 2 ay oldu hâlâ aynı) Şöyle bir durum var bazen birbirlerini kaşıyorlar beraber uçuyorlar vs. Sorun nerede bir türlü bulamadım. Ne yapmam gerektiği konusunda deneyimli arkadaşlardan çözümler bekliyorum. Problemim hem sürekli kavga ediyorlar, hem çiftleşmiyorlar; hem de benden korkuyor. :(

dipnot: ilk zamanlar kızım erkeği gördüğü zaman sürekli onunla ilgileniyordu. ikisi de inanılmaz hareketlilerdi.
şimdi kuşum hem bana gelmiyor, hem de benden korkuyor. erkek olan zaten bana hiç alışamadı. yardım lütfen..

Son düzenleme:
Selamlar,
Bu yanına getirdiğin kuş jumbo değil. Ancak senin Şımarıkla eşleşebilecek bir kuş. Kavga ettiklerine bakma onların, zamanla alışıp eşleşeceklerdir.

Kuşu veren arkadaş jumbo olduğunu söylemişti demek ki yanlış biliyormuş. Tamam çok teşekkürler.. :) Sabır işi galiba bekleyelim bakalım.. Ah bir de bana alışsa eskisi gibi..

Geri