Karadeniz Pet

Çift muhabbet kuşu gariplikler

Hasan Çakmak

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar yaklaşık 5 ay kadar önce 2 adet muhabbet kuşu aldım biri dişi biri erkek olmak üzere (umarım öyledir :D )
İkiside daha küçüktü aldıklarımda yalnız şimdi erişkinliğe yaklaşmaya başladıklarını düşünüyorum. Kuşların durumunu açıkladıktan sonra sorularımı sıralayacağım,
kuşların bende olduğu süre içerisinde her zaman yuvalıkları takılıydı kafes içerisinde, kafes gayet büyük(hamster kafesi), kemikleri , kumları yemleri suları düzenli değiştirilmekte ve temizliğe de dikkat edilmekte. Yalnız dişi kuşum erkek gibi bazen erkek gibi davranıp erkek kuşa gelip gelip gagasına vuruyor bildiğiniz erkek kuş dişiye flört yapıyormuş gibi, aralarında çok ciddi bi kavga olmadı genelde iyi geçiniyorlar ancak bazen dişi kuş dövebiliyor erkeği, ayrıca dişi erkek kuş nereye giderse gitsin yanında olmak istiyor sürekli. Bir diğer gariplikde erkek kuşumun bir kez olsun ayak atmaya çalıştığını görmedm dişi kuşa, henüz belki küçüklerdir ama çokda küçük olduklarını düşünmüyorum. Fotoğrafları aşağıya ekleyeceğim.
1-Sizce henüz çiftleşme döneminde değiller mi ?
2-Erkek kuşum bazen tünekde duruyor ve sadece aşağı bakarak kendi kendine serenatlar yapıyor, bu bazen suluğuna da olabiliyor veya tüneğine de, ama kesinlikle dişiye yaptığından daha fazla flört ediyor başka herşeyle. (Kafesde ayna yok, herhangi bir şekilde kendilerini görebilecekleri yansıma yapacak birşey de yok)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

WbObpY.jpg

6mzmvP.jpg

3A4AlA.jpg

RQ5Qp1.jpg

pEQEN0.jpg

kEPE8W.jpg

NkQk2O.jpg

İlk soru olarak kuşlar çiftleşebilecek yaşdalar 1 yaşı civarında kuşlar veya daha fazla olabilir emin değilim ama kuşlar kesinlikle 1 yaşı civarında.
2. Soru hakkında bilgim yok maalesef.

kuşlarınız yaşına gelmiş durumda şuan tüydeler her halde kafalarında yeni tüy kapsülleri belirmeye başlamış mavi beyaz erkek gri dişi bazen erkek kuşlar böyle davranışlar yapabiliyor dişi kuşun yumurtalığa ilgisi nasıldır peki o yönde bir gelişme var mı ?

kuşlarınız yaşına gelmiş durumda şuan tüydeler her halde kafalarında yeni tüy kapsülleri belirmeye başlamış mavi beyaz erkek gri dişi bazen erkek kuşlar böyle davranışlar yapabiliyor dişi kuşun yumurtalığa ilgisi nasıldır peki o yönde bir gelişme var mı ?

Dişi kuş arada bir giriyor yuvalığa ancak sık değil bu durum, fakat ikiside yuvanın üstüne çıkmayı seviyorlar yuvanın sağını solunu kemiriyorlar üstüne çıkıp. Kafesin tavanı ile yuvalığın üstü arasında biraz boşluk var oraya çıkıyorlar :D
Kuşları darboğaz etmek istemedim kendi hallerinde hem bana alışsınlar hem kafeslerine vs icabı ancak dişi kuşun yuvaya olan az ilgisi canımı sıkmaya başladı kafesde tek tünek bıraktım şu anda o da yuvanın önünde.

Erkek dişiye kur yapıp karşılık alamadığında kendi kendine,suluğa,kafes teline vs. kur yapabilir. Dişi kendini hazır hissedip karşılık verdiğinde herşey yoluna girecektir.

Merhabalar,
1. Yuvalığı kafesten çıkarın,
2. Kuşlarınızı salmayın, saldığınız sürece yavru alma durumu zor.
3. Kuşlar iyice birbirine ilgi göstermeye başladığında yuvalığı tekrar takın.
4. Bu süre zarfında e vitamini takviyesi yapabilirsiniz (piyasada çok güzel e vitaminleri var nekton e gibi)

Dişi kuş arada bir giriyor yuvalığa ancak sık değil bu durum, fakat ikiside yuvanın üstüne çıkmayı seviyorlar yuvanın sağını solunu kemiriyorlar üstüne çıkıp. Kafesin tavanı ile yuvalığın üstü arasında biraz boşluk var oraya çıkıyorlar :D
Kuşları darboğaz etmek istemedim kendi hallerinde hem bana alışsınlar hem kafeslerine vs icabı ancak dişi kuşun yuvaya olan az ilgisi canımı sıkmaya başladı kafesde tek tünek bıraktım şu anda o da yuvanın önünde.
dişinin girmesi iyi bir durum arkadaşında dediği gibi salmayın onları siz gereken takviyeleri verin netice güzel olacak inşaAllah.

Arkadaşların söylediklerine katılıyorum fakat en önemlisi erkek kuşunuz da yağlanma var... yağlı çiftler de kolay kolay çiftleşme gerçekleşmez çiftleşmse dahi yumurtaları tam anlamı ile dolduramaz verimsiz kuluçka geçirirler bu yüzden öncelikle o yağı eritmek lazım. Haftada 2 gün 250ml suya çeyrek limon u sıkıp kabuğu ile beraber akşamdan bekletip ve geceden sulukları almış olun. Sabahtan bu suyu verin 24 saat sonra değiştirip taze su verin. Erkek kuşun özellikle limonlu içtikten sonra mutlaka uçma imkanı olsun o yağları hakması şart... Gögüs kısmı yağdan gerdan gibi sarkmış :)

Arkadaşların söylediklerine katılıyorum fakat en önemlisi erkek kuşunuz da yağlanma var... yağlı çiftler de kolay kolay çiftleşme gerçekleşmez çiftleşmse dahi yumurtaları tam anlamı ile dolduramaz verimsiz kuluçka geçirirler bu yüzden öncelikle o yağı eritmek lazım. Haftada 2 gün 250ml suya çeyrek limon u sıkıp kabuğu ile beraber akşamdan bekletip ve geceden sulukları almış olun. Sabahtan bu suyu verin 24 saat sonra değiştirip taze su verin. Erkek kuşun özellikle limonlu içtikten sonra mutlaka uçma imkanı olsun o yağları hakması şart... Gögüs kısmı yağdan gerdan gibi sarkmış :)

Herkese çok teşekkürler cevaplar için.
Cidden yağlanma olduğunu düşünmemiştim onun, erkek kuş yavruyken geldiğinde de göğüs kısmı o şekildeydi ve parmağımla dokununca sert his veriyor yağ olmama ihtimali var mı acaba ? yani sadece kemik yapısı o şekilde vs.

Merhabalar,
1. Yuvalığı kafesten çıkarın,
2. Kuşlarınızı salmayın, saldığınız sürece yavru alma durumu zor.
3. Kuşlar iyice birbirine ilgi göstermeye başladığında yuvalığı tekrar takın.
4. Bu süre zarfında e vitamini takviyesi yapabilirsiniz (piyasada çok güzel e vitaminleri var nekton e gibi)

nekton e burada(Çek Cumhuriyeti) var mı bilmiyorum ancak petshoplardan araştıracağım teşekkürler.
Ayrıca salmazsam da içim rahat etmiyor hayvanlar gün boyu kafes hayatı :)

nekton tarzı üst kalite ürünleri petshoplar da aramak yerine sponsor firmalarımızdan daha uygun a orjinal ürün olarak temin edebilirsiniz.
kemik yapısı o şekilde olamaz fakat kas yapısı olabilir. sağlı sollu tutup hafif sıktınız da hamur gibi geliyor sa elinize yağdır ama kuluçka geçirmeden kursak kısmının o kadar sarkması imkansız. fazla kuluçka geçirdiğinde yem stoklamaktan genişleyebiliyor kursak ama sizin kuşta öyle bir durumda olmadığına göre, yağlanma olarak gözüküyor bunun kararını en iyi siz fiziksel kontrol ile yapacaksınız

Herkese çok teşekkürler cevaplar için.
Cidden yağlanma olduğunu düşünmemiştim onun, erkek kuş yavruyken geldiğinde de göğüs kısmı o şekildeydi ve parmağımla dokununca sert his veriyor yağ olmama ihtimali var mı acaba ? yani sadece kemik yapısı o şekilde vs.

nekton e burada(Çek Cumhuriyeti) var mı bilmiyorum ancak petshoplardan araştıracağım teşekkürler.
Ayrıca salmazsam da içim rahat etmiyor hayvanlar gün boyu kafes hayatı :)
Merhaba,
Salarsanız yavru alma durumunuz ihtimal olarak çok azalır. Olmaz diye kesin bir şey söylemek imkansız. Örnekleri var fakat kafes içinde olmaları yavru ve yumurta şansını arttıracaktır. Çek cumhuriyetinde muadili ürünler belki daha kaliteli olanlarını bulabilirsiniz e vitamini olarak isteyin petshoplardan.

nekton tarzı üst kalite ürünleri petshoplar da aramak yerine sponsor firmalarımızdan daha uygun a orjinal ürün olarak temin edebilirsiniz.
kemik yapısı o şekilde olamaz fakat kas yapısı olabilir. sağlı sollu tutup hafif sıktınız da hamur gibi geliyor sa elinize yağdır ama kuluçka geçirmeden kursak kısmının o kadar sarkması imkansız. fazla kuluçka geçirdiğinde yem stoklamaktan genişleyebiliyor kursak ama sizin kuşta öyle bir durumda olmadığına göre, yağlanma olarak gözüküyor bunun kararını en iyi siz fiziksel kontrol ile yapacaksınız

Sponsor firmalarınız hangileri söyleyebilir misiniz belki burada da varlardır. Anasayfadaki petshop linkide sadece Türkiye içerisinde gönderim yapıyor sanırım. Az önce söylediğiniz şekilde kontrolü yaptım hamur gibi yumuşak değil ancak çok sert de değil, yine de limonlu su olayını uygulayacağım söylediğiniz gibi.

Merhaba,
Salarsanız yavru alma durumunuz ihtimal olarak çok azalır. Olmaz diye kesin bir şey söylemek imkansız. Örnekleri var fakat kafes içinde olmaları yavru ve yumurta şansını arttıracaktır. Çek cumhuriyetinde muadili ürünler belki daha kaliteli olanlarını bulabilirsiniz e vitamini olarak isteyin petshoplardan.
yavru ve yumurta olayını anladım ancak kafes içerisinde sağa sola uçuyorlar bazen resmen kanatları kaşınıyor hayvanların uçmak istiyorlar o yüzden açıyorum kafesi dayanamıyorum :D
petshopları araştıracağım bakalım e vitamini için.

Doğrudur aslında bazen düşünmüyor değilim bu özgür hayvanları niye kafese hapsediyoruz. Çok mu bencil davranıyoruz kendi mutluğumuz için onları hapsederek. Ama şu an onları doğaya salmakta çözüm değil malesef telef olup giderler iki günde en iyisi en iyi şartlarda bakmak sanırım :)

Doğrudur aslında bazen düşünmüyor değilim bu özgür hayvanları niye kafese hapsediyoruz. Çok mu bencil davranıyoruz kendi mutluğumuz için onları hapsederek. Ama şu an onları doğaya salmakta çözüm değil malesef telef olup giderler iki günde en iyisi en iyi şartlarda bakmak sanırım :)

Aynen o yüzden bende kafesi açıyorum istedikleri gibi girip çıksınlar istiyorum sonuçta özgür ruhlu hayvanlar :) yavruları olursada sevinirim tabi ama olmasa da olur yani :)

Aynen o yüzden bende kafesi açıyorum istedikleri gibi girip çıksınlar istiyorum sonuçta özgür ruhlu hayvanlar :) yavruları olursada sevinirim tabi ama olmasa da olur yani :)
O zaman sorun yok mutlu mesut yasasinlar berabercd

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri