Karadeniz Pet

çift tutması için salmalımı salmamalımı

Osman ÖZTÜRK

Meraklı Üye
uzun zamandır düşünüyorum bir çift muhabbet kuşum var erkek olan kilo almaya ve hantallaşmaya başladı eğer kuşları kafesten dışarı çıkarırsam çiftleşme olma ihtimali zayıflayacak öteki yandan kuşların yağlanma riski var ben ne yapacağımı çözemedim:confused:

Once yaglanma sorununu cozmelisin yoksa zaten yavru alamazsin

Önce yağlanma sorununu çözün ardından kafesten salmamaya başlarsınız.

benimde düşüncem o yönde fakat bu erkekğin 3. eşi diğer ikisinde çift olsunlar diye bekledik onlardada böyle oldu 1 ay salmasam hemen gözle görülür bir irileşme oluyor eş tutana kadar malum belli bir süreç gerekiyor o sürede de yine yağlanıyor

Mama fazla veriyosaniz yapabilir

mamayı 3 ay önce ilk verdiğimde erkek o kadar çok yediki kustu daha sonra yaptığım mamaları yemediği için bende mama yapmıyorum hiç

ilk önce zayıflatın kuşunuzu ondan sonra salmazsınız

dostum yağlanma nın sebepleri nijer tohumu veriyorsan ondan olabilir vitamin veriyorsan ondan olabilir onlari az alt a bilirsin önce cok kilo alan kuş ne uça bilir ne de çifleşir...

nijeri 1 aydır vermiyorum vitamin konusundada suda vitamin oldumu suyu içmiyorlar. peki kilo versinler diye ne yapmam lazım,
buda videosu
kuyruk atıyor - YouTube

maşaallah güzel kuşlar...kafesinizi daha geniş bir kafes ile örneğin çifthane kafes ile değiştirin...kafes düzeni ve tünekler yanlış...sizin kuşlar tavanda sıkışmış kalmışlar gibi bir görüntü var...daha geniş kafes alın...tüneklerin arasını da açın...kuşlar tünekten tüneğe gitmek için elbet küçük uçuşlar yapacaktır...böylece hareketsiz kalmamış olurlar...tüneklerinizi de ahşap tüneklerle değiştirebilirsiniz...

tünek konusunda haklı olabilirsiniz belkide bir çifthane olması daha iyi olur fakat videodan sonra uyarı üzerine zaten gerekli düzeltmeleri yaptım tahta tünekle beraber yerinide aşağı aldım fakat tüneğin brir enine biri boyuna ayarladım acaba ikiside paralele mi olsa iyi olurdu

ikisini de paralel yapın bence...yani biri suluğun yanına,yuvanın önüne...diğerini da tam karşıya suluk takma aparatı nın oraya alın...hiç değilse karşıdan karşıya atlarlar hareket olur...yazıktır bir de kafesi büyük bir kafes alın rahat etsin hayvanlar :)

rahmetli dişi varken kafesin kapısı sürekli açık olduğu için sadece yemek için girerlerdi şimdi salmayınca dar gelmiş olabilir aslında benim niyetimde büyük salma yapmak var ama bi türlü yaptıracak birini bulamadım marangoza gittim çok zahmetli iş diye yanaşmadı birde yaptırmadan önce tüm avantaj ve dezavantajlarına göre bakmak lazım büyük salmamı çifthanemi emin değilim

Geri