Karadeniz Pet

Çifthane ve sıcaklık hk sorularım

ObreuS

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar. İki sorum olacak.

Öncelikle 4 çift kuşum var ve mutfakta duruyor normalde. Yeni bebeğimiz olacağı için kuşları bodruma indirmek istiyorum. Bodrum sabahları camından ışık alan bir yer ancak sıcaklık konusunda şüphelerim var. Sabahları sıcaklık 13-14 derece arasında olmasına rağmen geceleri sıcaklık 9-10 dereceye kadar düşüyor. Kuşlarım bu sıcaklıklarda sıkıntı yaşarmı acaba.

İkinci sorum ise normalde 4 katlı 4 gözlü box kafesim mevcut ama ben üst üste birleşen çifthanelerden alıp 5 katlı 10 gözlü hobihane yapmak istiyorum. Çifthanenin her gözüne 1 çift attığımızda kuşlar birbirine yakın olacağı için eşlerde sıkıntı olurmu sonuçta arası telle ayrılı halde duracaklar. Yoksa kuşların birbirlerini görüp gaza gelmeleri açısından dahamı iyi olur.

Fikirleriniz için teşekkürler şimdiden.

Muhabbet kuşların ana vatanı Arjantin sonuçda sıcak ülke hocam fazla soğukda bırakmazsan iyi olur hasta olup ölmesini sağlar o yüzden.

Yorumunuz için teşekkürler. Başka yorum yapacak varmı acaba

hocam muhabbet kuşları sadece ceyranı sevmezler onu öldüren tek şey ceyrandır oda sıcaklığı 10 derecenin altına düşmediği sürece bişi olucağını zannetmiyorum yeter ki ceyranda bırakmayın onları

Odanın sıcaklığı 10 derece civarı geceleri olacak. Ceyranda kalacak bir yer yok sabit bir ısı hareketsiz ancak işte 10 derece civarında. Birde diğer sorum daha var

Ben ana vatanı neredir bilmem ama çifthanelerin arasına ince mdf kestirin birbirlerini görmesinler Ve eğer cereyan oladığı sürece sorun olmaz 10 derecenin altına düşmesin bodruma ısı yalıtımı yaparsınız kolay kolay 10 derecenin altına düşmez.

Ben ana vatanı neredir bilmem ama çifthanelerin arasına ince mdf kestirin birbirlerini görmesinler Ve eğer cereyan oladığı sürece sorun olmaz 10 derecenin altına düşmesin bodruma ısı yalıtımı yaparsınız kolay kolay 10 derecenin altına düşmez.
Çiftlerin birbirlerini görmeleri ne gibi sıkıntılar doğurur acaba?

çiftler bir birine görürsen kendi eşinden ayrılır ve diğer kafesteki eşe kur yapabilir bu şekilde daha uzun sürer yavru alımı veya dişi kuş diğer kafesteki kuşu kıskanır ve yavruları öldürür veya erkeği döver.

box kafesler ısı yalıtımı ıcın dahı ıyı olmaz mı
bnce box kafeslerde kalsın

box kafesler ısı yalıtımı ıcın dahı ıyı olmaz mı
bnce box kafeslerde kalsın

Sonuçta ön tarafı açık ve sağdan soldan esinti olmayacağı için ısıda değişiklik olacağını zannetmiyorum. Box kafesi tercih etmememin sebebi ise ışık içine az giriyor. Birde bu kuşları anlamadım 6 aydır öpüşüp koklaşıyorlar box kafesde halen yavru alamadım. Tüm kuşlarım kızgın ve sağlıklı olmasına ragmen. Belki tel kafesde bu durumdan kurtulabilirim diye düşünüyorum.

Sonuçta ön tarafı açık ve sağdan soldan esinti olmayacağı için ısıda değişiklik olacağını zannetmiyorum. Box kafesi tercih etmememin sebebi ise ışık içine az giriyor. Birde bu kuşları anlamadım 6 aydır öpüşüp koklaşıyorlar box kafesde halen yavru alamadım. Tüm kuşlarım kızgın ve sağlıklı olmasına ragmen. Belki tel kafesde bu durumdan kurtulabilirim diye düşünüyorum.

ole üretıcı fılan degılım ve cok fazla tecrubem yok ama yavru almamanın box kafesle alakalı olacagını dusunmuorum sonucta burada bır cok ureetıcı pvc kafes kullanıyor ama tercıh senın tabı kı

Kesinlikle tedbir alinmazsa sorun olusacaktir ancak rizenin pazar ilcesi nde oturuyorum burada ki bi abimiz gündüz pazar 6 derece iken gayet kuslari dışarı alıyor kuşlar ceryan mi almiyor kediler mi korkutmuyor 2yillik cift kuslar ama yazıktır

Ben evimde 4 tane çifthane kullanıyorum , hiç birisinin arasına mdf veya benzeri birşey koymadım . Çok güzel de yavru alıyorum , çiftler birbirini görürlerse kıskanırlar evet ama onlar çiftleşiyorken bizde çiftleşelim diyerek onlarda yavru verirler , erkek diğer çiftin dişisine kolay kolay gönül kaptırmaz . :) Ayrıca 10 derece de kuş muş yaşamaz , yaşıyor diyenler biraz abartmış . min 20 dereceden aşağıya inmemeli hava sıcaklığı , cereyen oluşmamalı bulundukları ortamda . Toz pislik içinde de büyümemeli . Gün ışığı da sabah 7 akşam 5 arası yeterlidir , saat akşam 8 gibi de ışığı açar işlerinizi yaparsınız 10-11 gibi de kapatırsınız .

Muhabbet kuşların ana vatanı Arjantin sonuçda sıcak ülke hocam fazla soğukda bırakmazsan iyi olur hasta olup ölmesini sağlar o yüzden.
Dostum Arjantin değil de Avustralya ana vatanı. A ile başladığı için karıştırdın herhalde :D 10-11 derecelere kadar sorun yok ama altına düşerse hem hareket hem üreme hem de sağlıkları için sorun oluşturabilir.

Dostum Arjantin değil de Avustralya ana vatanı. A ile başladığı için karıştırdın herhalde :D 10-11 derecelere kadar sorun yok ama altına düşerse hem hareket hem üreme hem de sağlıkları için sorun oluşturabilir.

Hocam kulaktan duyma bilgilerle yazmayın , 10 derece de kuş mu yaşar yapmayın etmeyin. :D sizce serçelerle muhabbet kuşlarını ayıran en önemli özellik nedir . ? :) Bunu düşünün biraz .

Ben evimde 4 tane çifthane kullanıyorum , hiç birisinin arasına mdf veya benzeri birşey koymadım . Çok güzel de yavru alıyorum , çiftler birbirini görürlerse kıskanırlar evet ama onlar çiftleşiyorken bizde çiftleşelim diyerek onlarda yavru verirler , erkek diğer çiftin dişisine kolay kolay gönül kaptırmaz . :) Ayrıca 10 derece de kuş muş yaşamaz , yaşıyor diyenler biraz abartmış . min 20 dereceden aşağıya inmemeli hava sıcaklığı , cereyen oluşmamalı bulundukları ortamda . Toz pislik içinde de büyümemeli . Gün ışığı da sabah 7 akşam 5 arası yeterlidir , saat akşam 8 gibi de ışığı açar işlerinizi yaparsınız 10-11 gibi de kapatırsınız .

Öncelikle haklısınız ama 10 derecenin altın olması sorun yaşattırır hasta eder ama bu kuşlarda tüy vs. var bizim gibi değiller yani kolay kolay üşümezler belli derecede olsun ve ısı yalıtımı ufo ile içerisinin 15 derecenin altına düşeceğini sanmıyorum :) Genellikle çoğu üretimciler çifthanelerin arsına mdf koyuyorlar eğer kuş kıskanç ise koymak şart siz koymuyorsunuz bu sizin kuşun karakterine bağlı kıskanç kuşa koymak şart.

6 aydır yavru alamıyorum diyorsunuz bu kuşlar ilgi istemezler eğer yavru vermesini istiyorsanız adamlar kuşları depoya atıyor 1 hafta sonra yem su git o kadar takır takır yavru saydırıyor eğer bodrumda bakıcaksanız fazla ilgilenmezsiniz saten sık sık rahatsız edilecek yerde değil çok rahat yavru alırsınız :)

Öncelikle haklısınız ama 10 derecenin altın olması sorun yaşattırır hasta eder ama bu kuşlarda tüy vs. var bizim gibi değiller yani kolay kolay üşümezler belli derecede olsun ve ısı yalıtımı ufo ile içerisinin 15 derecenin altına düşeceğini sanmıyorum :) Genellikle çoğu üretimciler çifthanelerin arsına mdf koyuyorlar eğer kuş kıskanç ise koymak şart siz koymuyorsunuz bu sizin kuşun karakterine bağlı kıskanç kuşa koymak şart.

Kuşlarınızdan yavru aldınız mı bilmiyorum ama yuva içi sıcaklığın kaç derece olması gerektiğini , ve kuşların kaç dereceye kadar dayanabildiğini araştırmanızı öneririm . :) Kıskanç kuş yoktur eş seçemeyen ya da eş bulamayan kuş vardır. :D Eş seçemeyen kuşta her zaman her yerde sorun çıkarır.

Bu arada 10 derecede kuş mu yaşar demişsiniz 10 dereceyi hiç denemedim üstalar söylüyor en düşük 10 derece oda tehlike diyor ben şahsen evin odasında besliyorum sabahları 15-20 arası gece 15 düşüyor esinti rüzgar yoksa sıkıntı olmuyor.

Geri