Karadeniz Pet

çiftlerimizde dişinin yumurtlama belirtisi !!!

Serkan ERKAN

Onursal Üye
Arkadaşlar genellikle çokca sorulan sorulardan 1 taneside kuşlarımın çiftleştiğini ve yumurtlama zamanı geldiğinde nasıl anlarız diye çok sorular geliyor bunun belirtileri dişi muhabbet kuşu yuvalıkta daha fazla vakit geçirir, özellikle çiftleşmek ve dışkılamak için yuvalıktan çıkar. Dışkısının miktarı da normalde kat kat fazla olur. Yuvalığın zeminini kemirir. Normalde daha fazla mürekkep balığı kemiği tüketir.yuvalığın giriş yerinden kafasını çıkartarak erkeğin beslemesini bekler..

Bilmeyen ve merak eden arkadaşlar için bu konuyu açmak istedim , umarım faydalı olmuştur..

Eline koluna saglık Serkan Abim..

Bunların hepsi benim dişi kuşum da mevcut. Hadi bismillah. :D

hazır konu açılmışken devam edeyim o zaman :)
kuşlar için keten ip parçaları almıştım, girerlerse cezbetsin diye de yuvalığa yaymıştım..
birkaç gündür yemden fazla kum yemeye başlamıştı, kalamar kemiğini de kemiriyor arada.. erkekle -sanırım- öpüşüyorlar, sonrasında dişi bişey yer gibi gagasını oynatıyor, bişeyler çiğniyor gibi. arada yuvalığın girişini, tüneğin dıştaki kısmını kemiriyor. açtığımda kafesin üstünden yavruluğa kayıyor dişi, yavruluğu dışardan kemiriyor.
cuma günü annem aradı, dişi yuvalığa girip girip çıkıyor, içerde kalıyor dedi. akşam gelip baktığımda içeri koyduğum iplerin birazı dışarı atılmıştı. baktığımda da dişinin kuyruk başlangıcı hafif bombeliydi, kuyruk sırtın devamı değilde biraz aşağı düşmüş gibiydi.

o akşam girmediler.

ertesi gün erkek akşama doğru birkaç defa girip çıktı, dişi oralı olmadı. açtım biraz, deli gibi uçuştular :), açıklarken baktım yuvalığa, birşey yoktu. şimdi bakıyorum,dişi kumu yiyor, kuma oturuyor. erkeği oyun olarak kovalıyor. ama hala ciddi yakınlaşma göremedim. arada kafayı sokup çıkarıyor yuvalığa ama..
ne diyorsunuz, umut var mı :)

birde bu aralar sesleri aşırı arttı. özellikle dişi deli gibi ötüyor :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
hazır konu açılmışken devam edeyim o zaman :)
kuşlar için keten ip parçaları almıştım, girerlerse cezbetsin diye de yuvalığa yaymıştım..
birkaç gündür yemden fazla kum yemeye başlamıştı, kalamar kemiğini de kemiriyor arada.. erkekle -sanırım- öpüşüyorlar, sonrasında dişi bişey yer gibi gagasını oynatıyor, bişeyler çiğniyor gibi. arada yuvalığın girişini, tüneğin dıştaki kısmını kemiriyor. açtığımda kafesin üstünden yavruluğa kayıyor dişi, yavruluğu dışardan kemiriyor.
cuma günü annem aradı, dişi yuvalığa girip girip çıkıyor, içerde kalıyor dedi. akşam gelip baktığımda içeri koyduğum iplerin birazı dışarı atılmıştı. baktığımda da dişinin kuyruk başlangıcı hafif bombeliydi, kuyruk sırtın devamı değilde biraz aşağı düşmüş gibiydi.

o akşam girmediler.

ertesi gün erkek akşama doğru birkaç defa girip çıktı, dişi oralı olmadı. açtım biraz, deli gibi uçuştular :), açıklarken baktım yuvalığa, birşey yoktu. şimdi bakıyorum,dişi kumu yiyor, kuma oturuyor. erkeği oyun olarak kovalıyor. ama hala ciddi yakınlaşma göremedim. arada kafayı sokup çıkarıyor yuvalığa ama..
ne diyorsunuz, umut var mı :)

Aynı benim kuşlar gibi dişi yuvalıktan başını çıkarıyor orada birbirlerini kaşıyorlar geçenlerde yuvalığa talas koydum atmış dişi şimdi sanki kuyruk düşmüş gibi ama hala yakınlaşma yok erkek geldimi dişi vuruyor :(

Arkadaşlar konuyu güncellemek istedim. Yeni çift alan arkadaşların meraklarını gidereceğini düşündüm.

Keyifli forumlar.

Bılgılendırıcı olmus

Arkadaşlar genellikle çokca sorulan sorulardan 1 taneside kuşlarımın çiftleştiğini ve yumurtlama zamanı geldiğinde nasıl anlarız diye çok sorular geliyor bunun belirtileri dişi muhabbet kuşu yuvalıkta daha fazla vakit geçirir, özellikle çiftleşmek ve dışkılamak için yuvalıktan çıkar. Dışkısının miktarı da normalde kat kat fazla olur. Yuvalığın zeminini kemirir. Normalde daha fazla mürekkep balığı kemiği tüketir.yuvalığın giriş yerinden kafasını çıkartarak erkeğin beslemesini bekler..

Bilmeyen ve merak eden arkadaşlar için bu konuyu açmak istedim , umarım faydalı olmuştur..

Çok güzel ve doğru bilgi olmus paylaşımlarınız için teşekkürler diğer arkadaşlar bu konudan yararlanabilir . Benimde gözlemlerim üstüne sizin bilgilerle aynı .

Ve ayrıca suradan anlayabilir sinizki kuşlarınızın folluguna talaş kum veya yem kabugu farketmez koyun siz onu bir köseye toplayın yuvalıgın içinde eğer o yuvalıga girip koydugunuz materyalleri yerini değiştiriyorsa yani bozuyor ise bu da bir ciftleşme yuva hazırlıgı belirtileridir.

Merhabalar bir kaç sorum olucaktı.

Baskın sarı erkek muhabbet kuşum var. Buna nazaran gittim damızlık birtane Albino aldım. Yaklaşık 1 ay oldu 15 gün önce yuvalık taktım. Anlattığınız belirtilerin hepsini gözlemliyorum çiftimde. Erkek çok istekli çiftleşmek için fakat dişi çok naz yapıyor. Yuvalığa giriyor yuvalıkta vakit geçiriyor. Oturduğumuz odada bakıyorum kuşlara ses olsun kendilerini yalnız hissetmesinler diyerekten hem tv sesi hemde insan sesi mevcut. Fazla kalabalık ve çok gürültü olmuyor. Kuşlarım eş bu konuda problemim yok. Bir kaç kerede çiftleştiklerine şahit oldum ondan yanada sıkıntı yok. Fakat dişide hâla bi yumurtlama yok. İlk yumurtasından beklentim yok. Yumurtalığın içine saman koydum bi bölümünü dışarıya atmış dişi yumurtalıktaki saman buna etki eder mi. Birde oda sıcaklığı ? Nijer tohumu kullanmıyorum. Kızıştırıcı yem aldım ondan sonra değişti olaylar. sürekli nijer tohumu kullanmalımıyım.

Şimdiden Teşekkürler.

Selam arkadaşlar bende hobi amacıyla üreticilik yapıyorum gozlemledigim kadar dişi yuva hazırlığıni tamamlamadan erkeği yanında kovar ve kaçıyor nezaman kendini ve yuvaligini guvende hissederse ozaman ciftlesmeyi kabul ediyor

Geri