Karadeniz Pet

Çiftleşen Kuşlar

Dante

Meraklı Üye
Selam arkadaşlar,

Benim 2 tane kuşum var ve bu kuşların ilk olarak yaklaşık 12-13 gün önce çiftleştiğini gördüm. 2 gündür de dişi kuşum zamanını sürekli yuvada geçiriyor. Erkek de kapıda bekliyor.

1)Bütün gün yanında değildim ama sizce dişi kuş yemeğini yiyor mudur?

2)Sizce yuvayı açıp yumurta var mı diye kontrol etmeli miyim?
Edit: Kontrol ettim yumurta var 1 adet.

3)Bir de ben yuvanın folluğuna kum dökmüştüm, eğer yumurtlarsa yumurtalar çarpışıp kırılmasın diye. O kumun da hepsini dışarı taşımış. Yeni kum dökmem gerekir mi?

Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar,

Benim 2 tane kuşum var ve bu kuşların ilk olarak yaklaşık 12-13 gün önce çiftleştiğini gördüm. 2 gündür de dişi kuşum zamanını sürekli yuvada geçiriyor. Erkek de kapıda bekliyor.

1)Bütün gün yanında değildim ama sizce dişi kuş yemeğini yiyor mudur?

2)Sizce yuvayı açıp yumurta var mı diye kontrol etmeli miyim?
Edit: Kontrol ettim yumurta var 1 adet.

3)Bir de ben yuvanın folluğuna kum dökmüştüm, eğer yumurtlarsa yumurtalar çarpışıp kırılmasın diye. O kumun da hepsini dışarı taşımış. Yeni kum dökmem gerekir mi?

Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
illakı yıyordur yemese bıle erkek yıyıp ona kusar aynı durum bendede var merak edmeyın 2 sorunuzun cevabı masallah fazla rahatsız edmeyın devamı gelıcekdir 3sorunuzun cevabı sız doksenızde o dısarı atmaya devam edıcek yuvada bırsey ıstemıorsa ısrar edmeyın ama yavrular cıkdıkdan sonram utlaka talas ekleyın talas kumdan daha ıyıdır he msıcak tutar hem dıskıyı tutar

illakı yıyordur yemese bıle erkek yıyıp ona kusar aynı durum bendede var merak edmeyın 2 sorunuzun cevabı masallah fazla rahatsız edmeyın devamı gelıcekdir 3sorunuzun cevabı sız doksenızde o dısarı atmaya devam edıcek yuvada bırsey ıstemıorsa ısrar edmeyın ama yavrular cıkdıkdan sonram utlaka talas ekleyın talas kumdan daha ıyıdır he msıcak tutar hem dıskıyı tutar

Teşekkürler bilgiler için. Peki bu kum veya talaş olmaması yavruların ayaklarının çarpık olmasına sebep olur mu?

1)Evet yiyordur endişe etmeyin zaten eşi onu besleyecektir.
2)İlk yumurtayı gördünüz ve kalem kağıt alıp bunu tarihini not alınız.Ortalama kuluçkadan 18-20 gün sonra yumurta boş değilse yavru gelir.20 gün sonra yavru olupta çıkamıyorsa müdahale etmeniz gerekebilir.Bilmiyorsanız uzman kişi tarafından yumurtadan yavru çıkması sağlanmalı.Aksi halde zarar verebilirsiniz.Umarım sizde böyle birşeye gerek kalmaz sağlıklı yavrular çıkar.
Her yumurta 2 gün arayla geleceğini hesaplarsak diğer yumurtalara da tarih verebiliriz böylece sürekli yuvalık açıp bakmaya gerek kalmaz.En ilk ve son yumurtanın tarihi bilmeniz yeterli olacaktır.Çok merak ediyorsanız bu süreçte günde en fazla 1 kez yuvalık açılıp yumurta kontrol edilebilir.En son yumurta tarihini aldıktan sonra zaten kuşu kendi haline bırakmalısın rahatsız edilmemeli.Genelde 2. ve 3. yumurtadan sonra kuluçkaya yatmaya başlarlar.
3)Muhabbetler yumurtlayacağı yerin rahat ve temiz olmasını isterler kum ve talaşı dışarı atmasının sebebi bundan kaynaklanıyor.Yuvalıkta yumurta kontrolü yapıldığında kum yada talaş ne kullanıyorsanız azar azar ekleme yaparsınız.

olabilir. fakat talaş filan olsa da risk yinede vardır. talaş vs koyarak hem yavruların sıcak hem hijyenik kalmasını sağlarken çarpık bacak olma ihtimalini de en düşük seviyeye getirmiş oluyoruz

Teşekkürler bilgiler için. Peki bu kum veya talaş olmaması yavruların ayaklarının çarpık olmasına sebep olur mu?
olur talas yada kum olması bunun olma olasılıgını dusurur oyuzden koymanızı tavsıye ederm yavrular cıkdından sonra buarada benım 6 aylık kızım yumurta yapdı az once masallah :)

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için :)

Peki bir sorum daha var. Şu an kuşumun altında 1 yumurta var ama demin ikisi de dışardayken tekrar çiftleştiler. Bu normal mi sizce?

Bir de araştırdığımda çiftleşen kuş 2 günde 1 yeni yumurta yapar diyor. Benim dişi kuşum 4 günde 1 yumurta yapıyor.

Normal mi?

Genel olarak 2 günde bir ama yumurta oluşum evresinde bazı sebeplerden ötürü bu süre uzayabilir.Bunun için size vitamin takviyesi önermek istemem kuşun sağlığı yerindeyse bakımlarına dikkat ediliyorsa doğal akışına bırakmanız iyi olur.

Genel olarak 2 günde bir ama yumurta oluşum evresinde bazı sebeplerden ötürü bu süre uzayabilir.Bunun için size vitamin takviyesi önermek istemem kuşun sağlığı yerindeyse bakımlarına dikkat ediliyorsa doğal akışına bırakmanız iyi olur.

Teşekkürler cevaplar için.

Yumurta maması hazırlıyorum çift kuşlarıma. Haftada 1 vitamin veriyorum, geçen hafta da mineral desteği verdim.

Yumurta mamasını ne kadarda bir vereyim sizce?

Teşekkürler cevaplar için.

Yumurta maması hazırlıyorum çift kuşlarıma. Haftada 1 vitamin veriyorum, geçen hafta da mineral desteği verdim.

Yumurta mamasını ne kadarda bir vereyim sizce?
Şimdilik haftada 2-3 kez mama yeterli yavrular çıkmaya başlayınca her gün taze mama verilmelidir.

Çok teşekkürler 4. yumurta geldi bugün :)

Bakalım nasıl olacak sağ olun bilgiler için

Selam arkadaşlar bebeklerden biri dün akşam doğdu.

Kuşlara her gün taze yumurta, havuç, irmik, cicibebe den yaptığım mamadan veriyorum.

Bebek kuş hep ötüyor şu an. Aç değildir değil mi?

Bebeği elime alırsam kursak kontrolü için, annesi yavruyu reddeder mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro