Karadeniz Pet

Çiftleşme ilgili soru

mikail yilmaz

Yeni Üye
merhaba arkadaslar 1 sene once aldigim ciftim disi suan kizgin durumda ama erkek hic ilgilenmiyor ciftlesme sesi actigim zaman kafese kur yapiyor disi yanina geldigi zaman kabarip duruyor kuscuya goturdum degistirmek icin ama disinin yumurtaligi acik 1 aya kadar yumurtlar dedi ne yuvaya girio nede erkek ilgilenio arada bi kafasini kasiyo gunde bi defa felan agzina kusuyo bende arastirdim ayirma yontemi uygulamaya karar verdim suan birbirlerini goruyorlar ama temas yok ne yapmam lazim degistirme gibi bi sansim yok 1 aydir boyle erkek onceden cok ilgileniodu lutfen yardim edin bana

abi bana yardim edin lutfen bu ikinci konu acisim kimse bakmiyor ben mi beceremiyorum :(((

Ayırma yaptınız dişi kuşun yuvaligini çıkarın hafta da bir mama verin birde fertivit var versele laga nın haftada iki kere suyuna ondan koyun inşâAllah netice alırsınız

bide abi cok olcak ama suyuna avisol koyuyorum kondusyon mamasi varmis ondan kullaniyorum havucla karistirip bi uretimhaneden siparis vermistm suan disi cildiriyo ama erkek hala ayni tikk yok :))

Hayır kardeşim enaz iki hafta kalsınlar avisol kullanmadım hiç bilmiyorum :) iyi olur mama inşâAllah verim alırsın kardeşim

inşaAllah kardeşim. Rica ederim
abi cok olmazsa bisi daha sorcam benim oyle vitamin alma gibi bi sansim yok sehirw uzak oldugum icin payrovit k1 die veterinerden almistim sadece onu kullaniyorum nasil bilmiyorum ama evde hazirlayabilcem erkegi kizistirmak icin ne vermem lazim mama takviyesi yapiyorum ama disi olursa yiyo olmazsa yemio suyuna pekmez koysam bi damla nasil etkisi olur yada etkisi olcak bisi varmi k.bkma abi cok rahatsiz ettim senide :(

abi cok olmazsa bisi daha sorcam benim oyle vitamin alma gibi bi sansim yok sehirw uzak oldugum icin payrovit k1 die veterinerden almistim sadece onu kullaniyorum nasil bilmiyorum ama evde hazirlayabilcem erkegi kizistirmak icin ne vermem lazim mama takviyesi yapiyorum ama disi olursa yiyo olmazsa yemio suyuna pekmez koysam bi damla nasil etkisi olur yada etkisi olcak bisi varmi k.bkma abi cok rahatsiz ettim senide :(
estağfurullah kardeşim havuç ver oda iyi gelir o ilacı bilmiyorum bir bilgim yok mamaya yarım çay kaşığı keçi boynuzu tozu kat oda kızışmaya yardımcı olur

Rica ederim kardeşim kafana takılan bir şey olursa yazarsın elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım inşaAllah :)
sagolasin abi ins sonuc alirsam paylasirim suan kafesin tellere kur yapio ciftlesme sesi acinca ama kafesin bi ucunda disiye bakmio pek resimlerini atimda abi hani yine siz daha ii bilirsiniz

IMG_20161129_133147.jpg

Nijer tohumu verebiliyorsanız 1/4 çay kaşığı kadar mamasına karıştırınız. Mama verirken kuş başına 1 tatlı kaşığı veriniz. O kadar doldurursanız kuş yese bile anlamak zor olur. Yem aldığınız yere nijer tohumunu sorabilirsiniz. O kadar maydanoz fazla gelip ishal yapmasın. Kuş başına Yarım çay kaşığı maydanozu bıçakla ince kesip mamasına ekleyebilirsiniz.
Önemli konu dişi kuşu erkeğin yanına atarken mutlaka yuvadan atın. Kafese direkt atmayın. Yuvayı geçerek erkeğin yanına gitsin. Suluğuna günlük taze 1/4 kaşık pekmez veya bal da verebilirsiniz.

Nijer tohumu verebiliyorsanız 1/4 çay kaşığı kadar mamasına karıştırınız. Mama verirken kuş başına 1 tatlı kaşığı veriniz. O kadar doldurursanız kuş yese bile anlamak zor olur. Yem aldığınız yere nijer tohumunu sorabilirsiniz. O kadar maydanoz fazla gelip ishal yapmasın. Kuş başına Yarım çay kaşığı maydanozu bıçakla ince kesip mamasına ekleyebilirsiniz.
Önemli konu dişi kuşu erkeğin yanına atarken mutlaka yuvadan atın. Kafese direkt atmayın. Yuvayı geçerek erkeğin yanına gitsin. Suluğuna günlük taze 1/4 kaşık pekmez veya bal da verebilirsiniz.
tesekkur ederim abi ama maydonozu kiyip verdm yemedi boyle astim bir iki anca yiyolar surekli kontrol ediyorum abi mamada tabanda olunca yemiyor biyle tepeleme koyumca yiyor mecburen boyle veriyorum pekmez haftada bi veriyodum gunluk veririm artik nijerde yemlerinde var ama yinede koyucam mamalarina cok tesekkur ederim :)ins sonuc alirim

abi bide bu havucu ne kadar surede vermem gerekiyor bide kondusyon mamasi var haftada 2 gjn ondan veriyordum

Yumurta ve Havucu rendelersiniz içine mama katkısını karıştırırsınız o nemini çeker tel tel olur verirsiniz. 5-10 dakika gibi bir süre.
Mama ek gıdadır tohumlar ana yemdir, ana besindir. Havucu hergün verirsiniz diyeceğim ama kafesiniz küçük mesela salmadaki hayvana hergün verirsiniz birşey olmaz uçuyordur yakıyordur. Ama 1 tünekli veya tünekler arası uçamayan zıplayan kuşlara hergün verirseniz aşırı enerji zamanla yağlandırır ve verim kaybı olur.
Siz eğer yavru almak istiyorsanız yapılması ve yapılmaması gerekenler var.
Yapılması gerekenler.
Önlerinde daima temiz taze yem olsun.
Haftada 2-3 defa mama veriniz.
Arada vitamin ve probiyotik takviyeleri yapınız Haftada birer veya ikişer defa.
Bit, pire asalak v.s. olmamalı
Kafes yumurtlama öncesi temiz olmalı.
Yuvalık ve kafes geniş ve ferah olmalı.
Kuşları iyi gözlemlemelisiniz. Ne yapınca nasıl tepki veriyorlar.
Yapılmaması gerekenler.
Kafes, yer ve hatta yön değişikliği veya kafes düzeni değişikliği. Her değişiklik kuşların eve ilk geldiği güne sizi geri döndürür.
Kuşları kafes dışına salmamalısınız.
Banyo yaptırmamalısınız.
Çok dik ve direkt bakışlarla kuşları seyretmemelisiniz.
Elma v.b. vermemelisiniz.
Yumurta başlayınca kafes temizliği veya müdahale etmemelisiniz. Hatta çevrede (oldukları odada) bile değişiklik olmamalı.
Bu kurallar uyulduğunda eşler arasında geçim ile ilgili sıkıntı yoksa, taraflardan birinde sağlık problemi yoksa veya ortamda hoşlanmadıkları şartlar yoksa üreme olur.
Yine olmuyorsa sahibinin sağladığı şartlarla ilgili sıkıntı vardır.

Yumurta ve Havucu rendelersiniz içine mama katkısını karıştırırsınız o nemini çeker tel tel olur verirsiniz. 5-10 dakika gibi bir süre.
Mama ek gıdadır tohumlar ana yemdir, ana besindir. Havucu hergün verirsiniz diyeceğim ama kafesiniz küçük mesela salmadaki hayvana hergün verirsiniz birşey olmaz uçuyordur yakıyordur. Ama 1 tünekli veya tünekler arası uçamayan zıplayan kuşlara hergün verirseniz aşırı enerji zamanla yağlandırır ve verim kaybı olur.
Siz eğer yavru almak istiyorsanız yapılması ve yapılmaması gerekenler var.
Yapılması gerekenler.
Önlerinde daima temiz taze yem olsun.
Haftada 2-3 defa mama veriniz.
Arada vitamin ve probiyotik takviyeleri yapınız Haftada birer veya ikişer defa.
Bit, pire asalak v.s. olmamalı
Kafes yumurtlama öncesi temiz olmalı.
Yuvalık ve kafes geniş ve ferah olmalı.
Kuşları iyi gözlemlemelisiniz. Ne yapınca nasıl tepki veriyorlar.
Yapılmaması gerekenler.
Kafes, yer ve hatta yön değişikliği veya kafes düzeni değişikliği. Her değişiklik kuşların eve ilk geldiği güne sizi geri döndürür.
Kuşları kafes dışına salmamalısınız.
Banyo yaptırmamalısınız.
Çok dik ve direkt bakışlarla kuşları seyretmemelisiniz.
Elma v.b. vermemelisiniz.
Yumurta başlayınca kafes temizliği veya müdahale etmemelisiniz. Hatta çevrede (oldukları odada) bile değişiklik olmamalı.
Bu kurallar uyulduğunda eşler arasında geçim ile ilgili sıkıntı yoksa, taraflardan birinde sağlık problemi yoksa veya ortamda hoşlanmadıkları şartlar yoksa üreme olur.
Yine olmuyorsa sahibinin sağladığı şartlarla ilgili sıkıntı vardır.
tesekkur ederim abi erkek kusum bi ara hastalik gecirdi antibiyotik kullandim 1 hafta kadar ondan da halsiz oldugunu dusunuyorum ama kendi basina gayet mutlu mamayi ben haftada bi veriyordum uygulicam dediniz gibi ben bide kafes disina cikariyordum :( yemlik akilli azaldikca ustune koyuyorum sularida gunluk degistiriyorum vitamin koyuyorum temizliginede dikkat ediyorum ins atladigim birsey yoktur disi cakk cakk bagirinca erkek kafesin kosesine gidio orda uyukluyo anlamadim yani hastami disimi baskin geldi artik ins 2 hfta ayirma yontemini surdurucem bi sonuc alabilirim ins mamayida yediremiyorum dediginiz gibi az koydum yine yemedi yumurta koydum karistirip yine yemedi biraz yem koyup karistirdim yedimi artik bilmiyorum :) cok tesekkur ederim hepinize inan cok yardimci oldunuz yine olmazsa degistirmekten baska carem kalmadi ama kiyamiyorum da :( hepinize tesekkurler

Geri