Karadeniz Pet

Çiftleşme konusunda yardım.

şükrülütfü

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Aylar önçesinden dişi muhabbet kuşuma bir erkek muhabbet kuşu almıştım. Eşini kendisi seçti ve eş tuttular. Birbirlerine kur yapıyor , oynuyor , birbirlerini kaşıyorlar. Lakin 2 sorun var.

Önçelikle aldıgım yuvalıga talaş koyuyorum , fakat dişi kuşum 3-5 saat sonra yuvalığa girip talaşları teek tek dışarı çıkarıyor. Bu işlemi 3 defa yaptım. ardından bir daha tekrarlamadım.
İkinçi sorunum ise , birbirlerine kur yaparken dişi kuş kuyruğunu kaldırıyor ve çiftleşme pozisyonuna geliyor , erkek kuşta üzerine tek ayagını atıyor , çiftleşmeye çalışıyorlar fakat en az 1 aydır aynı şekilde olmalarına ragmen hala tam olarak üstüne çıkıp çiftleşemediler. Konuyla ilgili ne gibi bir problem olabilir ?

Problem yok bence..talaşı atması normal çoğu yapar bunu..bence biraz daha bekleyin olacak bir şeyler.

D2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erkek kusun ilk ciftlesmesiyse acemilikten uzerine cikamiyordur. Biraz sabirla yakin zamanda yumurtalar gelir. Hayirlisi olsun.

Evet erkek kuş genç baya . hatta çiftleşme denemesi sonrasında her seferinde bağırıyor. kafes duvarlarına atlıyor falan. peki ben sürekli talaş koymalımıyım. talaşları atmasının sebebi nedir. İnçe bir şekildemi koyayım talaşları yoksa bolca mı ? Hemen hemen 2 ay oldu bu denemelerin başlaması :D

Talaşları atıyorsa koymanızın anlamı yok...ama koyacaksınız da ince serpeleyin tabana..

D2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Talas koy disi gerektigi kadar birakacaktir zamani gelince. Deneye deneye dogruyu bulacak erkek. Dedigim gibi sabret. Bir bakmissin yumurtalar gelmis.

Birde şöyle bir durum var . Kuşları kendi oturduğum odada tutuyorum. ama çokta yakınımda değiller. kafalarına göre takılıyorlar yani. bu bir problem teşkil eder mi ?
ve dişi kuşumu arada dışarı salsam sıkıntı olurmu . . erkek kuş çıkmıyor alışkın değil. ama dişi kuş benden ayrılmaz hiç.rahat 1 aydır salmıyorum dişiyide. içim rahat değil

Son düzenleme:
Bence son bir kez dışarı çıkarın ve yavrular büyüyünceye kadar çıkarmayın.Zaten yumurtladıktan sonra çıkarsanız bile hemen kafese yönelip oradan ayrılmayacaktır.Aynı odada durmanız bir sorun yaratmaz.Erkek daha tecrübesiz olduğu için çiftleşmeyi gerçekleştiremiyor olabilir.

Henüz daha ortada yumurta olmadığı için çıkarabılırım o zaman arada.yardımlar için teşekkürler.

Henüz daha ortada yumurta olmadığı için çıkarabılırım o zaman arada.yardımlar için teşekkürler.
Eş kuşlar salınmaz. Hele ki kur ve çiftleşme döneminde. Eğer yavru alma düşüncen varsa çıkarmayacaksın. Çıkarırsan çok sağlıklı bir kuluçka dönemi geçmeyebilir. Tabii tercih senin arkadaşım.

Geri