Karadeniz Pet

çiftleşme sıkıntısı-bomboş 6 yumurta :(

özgepınar26

Meraklı Üye
Arkadaşlar kuşlarımın birbirine yem vermesi ve kaşımaları dışında eş olduklarına dair şahit olduğum durum yok.Dişi kuşum 20 günde bir iki yumurta yumurtalayarak yaklaşık 2 ay toplamda 6 yumurta yumurtladı , belki çiftleşme olmuştur ben görmeden diye süresi geçmeden hiç birini altından almadım sonuç hüsran boş hepsi boş. Erkek kuşum sadece yanına gidip yem veriyor kaşıyor onun dışında saldığım zaman sarı ve yeşil yani kendi renginde peluş oyuncak gördüğünde onunla çiftleşmeye çalışıyor.. Aldığım yere gidip sorduğumda erkeği getirin değiştirelim dedi iyide o ailenin bir ferdi gibi 3 yılı aşkın süredir bizle dişi olan 7 aydır evde. Ben erkeği veremem. Ne yapmalıyım kızıştırıcı yem aldım . Ne biliyim daha başka ne çare bulabilirim? Dişi telef etti kendini kuluçkada alınca hepsini çıktı şimdi üzgün ve süzgün duruyor sanki ya da bana öyle geliyor.. :( :confused:

sanırım kuşlarınız çiftleşiyor ve dişiniz yumurtluyor, erkeğinizde de sorun yok peluş oyuncaklara saldırdığına göre, kuluçka evresinde dişiniz düzenli yatmamış olabilir. yuvalığı alın dişiniz biraz dinlensin, mama verin kızıştırıcı yerine düzenli olarak, bir kaç ay sonra yuvalığınızı takın, hatta yapa biliyorsanız eşleri bir 10 gün ayırın yuvalık takmadan önce sonra birleştirirsiniz. tekrar yumurtlarlar, yumurtladıktan sonrada kuşları elinizden geldiğince az rahatsız edin ve dışarı bırakmayın kafeste kalsınlar

sanırım kuşlarınız çiftleşiyor ve dişiniz yumurtluyor, erkeğinizde de sorun yok peluş oyuncaklara saldırdığına göre, kuluçka evresinde dişiniz düzenli yatmamış olabilir. yuvalığı alın dişiniz biraz dinlensin, mama verin kızıştırıcı yerine düzenli olarak, bir kaç ay sonra yuvalığınızı takın, hatta yapa biliyorsanız eşleri bir 10 gün ayırın yuvalık takmadan önce sonra birleştirirsiniz. tekrar yumurtlarlar, yumurtladıktan sonrada kuşları elinizden geldiğince az rahatsız edin ve dışarı bırakmayın kafeste kalsınlar

Anladım ama ben hiç çiftleştiklerine şahit olmadım erkek çünkü dişiye korkarak yaklaşıyor dişi ısırmaya çalışınca hemen kaçıyor uzaktan seviyor yani keşke çiftleşseler yuvalığı alıyım yani anladım. Dişi yuvalığa iyice bağlandı .. Başka kafesim var ayırmam doğru olur mu küsmezler değil mi . Çaresi neyse yapacağım artık. Şöyle ki erkek kuş sarı renge karşı ilgili dişi mavi onunla alakası olur mu çiftleşmenin ? Kafesleri ayırınca salmalımıyım peki ? ( Çok soru sordum farkındayım )

şimdi ayırmayın yuvalığı alın dişiniz dinlensin 1 ay filan, sonra dinlendikten sonra 10 gün ayırın aynı odada olsunlar kafesleri farklı olsun, yuvalık takacağınız kafeste erkek olsun mutlaka sonra, erkeğin yanına dişinizi bırakın, küsmezler birşey olmaz, özlemek nedir öğrensinler :) çiftleşmeye gelince siz görmeye bilirsinizz, öle çok uzun süren bir olay değil zaten

şimdi ayırmayın yuvalığı alın dişiniz dinlensin 1 ay filan, sonra dinlendikten sonra 10 gün ayırın aynı odada olsunlar kafesleri farklı olsun, yuvalık takacağınız kafeste erkek olsun mutlaka sonra, erkeğin yanına dişinizi bırakın, küsmezler birşey olmaz, özlemek nedir öğrensinler :) çiftleşmeye gelince siz görmeye bilirsinizz, öle çok uzun süren bir olay değil zaten

Ben yuvalığı çıkardım kafeslerinide yukarıya koydum biraz daha . Ben size fotoğraflarınıda koyucam genelde en yakın hallerini çünkü hiç görmedim keşke olmuş olsa ben görmemiş olsam yada olsa.. 1ay sonrada ayırcam. dediklerinizi uygulycam yavru almak hayal gibi geliyor bana rüyama bile girer oldu. Benim yumurtaları dolu yakınnda yavru alacak arkadaşım var çıkınca veririrm dedi benim kuşum kuluçkadayken başka kuş yumurtası yada yavrusunu altına koysam anlar mı merak ediyorum. Sonuç yine olumsuz olursa mesela ?

boş yumurtaların üstüne yatıyosa kuluçkaya koyablirsin fakat çaktırmaman lazım

Öncellikle

1) Kuşunuzun Oyuncağını Ortadan kaldırın.
2)Kuşlarınız'ı Yüksek Bir Yere Koyunuz.
3)El sürmeyiniz ve dışarıya çıkartmayınız.
4)Kuşlarınız İle İlgilenmeyiniz Bırakın Yabanileşsinler.
5)Sadece yem ve sularını koyun ve yemlerine çok dikkat edin.
6)Vitamin vermeniz gerekmektedir.
7)Kafes temizliğini 2 haftada 1 Yapın.
8)Kafesinize yuvalık takın.

ve kuşlarınız'ı kendi haline bırakın,onlar çiftleşecek yumurtasını yapacaktır.
siz hiç bir şeye karışmayın yem su temizliğini yapın vitamini verin yeter,
ve özellikle kuşunuz yumurtalayana kadar, yuvalığı günde sabah akşam olmak üzere kontrol ediniz.

yumurtladıysa ilk gün yumurtasını tarih atınız ve kuluçkaya ne zaman yattığının tarihinide alınız.

2 veya 3 yumurtada yattılar ise,

kuluckaya yattıktan 19 gün sonra yumurtadan cıkarlar ..

benim kuşlarımda 13 ekimde yumurtladı bugün 20. gün

5 yumurta var inşallah çıkacak yavrularım.

4Rv80p.jpg

Buda cicikuşumun kıza yaklaşma hali tepeden sarkıyor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:07 -->-> Daha önceki mesaj 12:05 --

B954AD.jpg

Yakışıklı kuşum =) oda yakışıklı yavrum benim diyor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:08 -->-> Daha önceki mesaj 12:07 --

02oLBo.jpg

cadı kızım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:11 -->-> Daha önceki mesaj 12:08 --

Son düzenleme:

Merhaba ben dişiyi dayanamadım bugün ayırdım kafesleri yanyana koydum 1 ay bekleyemedim bir sorun olur mu acaba ? ?

Yuvalığı almıştım zaten . şimdi aynı kafesteler gene kız dün baya çıldırdı ayırınca hemen yanyana koydum gene. ya benim erkek kuşum çok ürkek aynı tünekte bile duramıyor hep tepeden sarkıyor 2 tünek var kaldırsam birini mecbur aynı yerde durur mu ?

Geri