Karadeniz Pet

Çiftleşme ve Kafes Değişimi

taşkın

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar
Benim iki erkek kuşum var bunlardan biri 1 yaşını doldurdu ve her gün kusuyor kafesin tabanı yem kusmuklarıyla dolu çiftleşmesi gerektiğini biliyorum. Ayrıca diğer kusumda erkek ve o da 6 7 ayını doldurdu dolduracak kanatları ve kuyrugunu yenıledı ve kendine geldi. Lakin ben 2 gün önce şöyle bir şey yaptım, çift haneli salma kafes aldım ve bu ıkı ayrı kafesteki kuşlarımı tüm eşyalarıyla beraber oraya taşıdım. Birini bir bölmeye birini diğer bölmeye koydum. Diğer kusumun kusmukları kesıldı. Ve iyi anlasıyolar. Şimdi şöyle bir şey düşünüyorum; Erkeğimin biri çiftşelmeye hazır kızışmış durumda diğeri daha genç :) ben iki tane dişi alsam ortadakı bölmeyı kaldırıp koysam nasıl olur? Çiftleşme gerçekleşirmi? Bu arada tabiki kafesi üreme ortamı haline sokacağım. Nasıl bir yol izleyeceğimi bulamadım. Biraz uzun oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Genelde erkekler hazır durumdadır ve eş seçmezler, Sorun dişilerin erkeklerle anlaşabilmesi. Dediğiniz gibi 2 dişi alıp çifthanenin orta bölmesini kaldırarak kuşları içeri atın. Birbiriyle anlaşan kuşları takip ederek ayırabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim Uğur bey, peki 2 dişi koydum ve anlaşan oldu ayırmazsam ne olur sıkıntı olur mu peki? Yani böle bir durumda çiftleşmeme gibi bir durum söz konusu olur mu?

Çok teşekkür ederim Uğur bey, peki 2 dişi koydum ve anlaşan oldu ayırmazsam ne olur sıkıntı olur mu peki? Yani böle bir durumda çiftleşmeme gibi bir durum söz konusu olur mu?
2 çift 2 yuva gerektirecektir. Bu da aynı ortamda olan yuvalıklara ;çiftlerden herhangi birinin diğer çiftin yuvalığına girmesini, yumurtalara zarar vermesini, kızkançlık gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir. En güzeli bu gibi sorunlarla uğraşmamak için çiftleri ayrı bölmelerde tutmaktır.

ortadan mat bir cisimle ayırmazsanız yani telle ayırırsanız veya hiç ayırmazsanız dişiler kavga edebilir

2 çift 2 yuva gerektirecektir. Bu da aynı ortamda olan yuvalıklara ;çiftlerden herhangi birinin diğer çiftin yuvalığına girmesini, yumurtalara zarar vermesini, kızkançlık gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir. En güzeli bu gibi sorunlarla uğraşmamak için çiftleri ayrı bölmelerde tutmaktır.
Bu gerçekten çok ama çok öğretici bir tavsiye oldu çok teşekkür ederim :) bu tavsiyeler doğrultsun da üretim yapmaya başlayacağım :)

ortadan mat bir cisimle ayırmazsanız yani telle ayırırsanız veya hiç ayırmazsanız dişiler kavga edebilir
Çok teşekkür ederim Alper Bey dediğiniz gibi kafesi böleceğim :)