Karadeniz Pet

Çiftleşme yok yumurta var?

Mert Kalemci

Meraklı Üye
Merhaba
Üretme amacında olmayıp yalnız kalmasınlar diye farklı zamanlarda aldığım kuşlar eşleştiler. Öpüşme, anlaşma, yem yedirme filan var da hiç erkeğin üste çıkıp çiftleştiklerini görmedim.
Buna mukabil dişinin poposu kocaman olunca yumurtlayacağını tahmin ettim ve petshop'tan yuva alıp taktım. Akabinde dişi yumurtlamaya başladı ve şu an 4 adet yumurta oldu. Halen yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatıyor ve erkek tarafından besleniyor.
Çiftleşme anına bizzat tanık olmadım, ne dersiniz yine de yumurtalar döllenmiş olabilir mi?

Sizin görmediğiniz zamanlarda çiftleşme gerçekleşmiştir. Çoğu zaman çiftleştiklerini zaten göremeyebilirsiniz. Sabah erken saatlerde çiftleşmiş olabilirler. Ya da birinin izlediğinde tedirgin olup çiftleşmiyorlardır. Siz ortamda olmadığınız zaman çiftleşiyorlardır. Sakın çiftleşmediler boştur yumurtalar demeyin. Dilerseniz yumurtanın çıktığı tarihten itibaren 6-7 gün sonrasında ışık yardımıyla dolu olup olmadıklarına bakabilirsiniz. Dilerseniz artık 18-19. günü bekleyin yavrular gelecektir.

eğer çiftleşmediklerinden emin iseniz bazen muhabbet kuşları boşa yumurtlayabiliyor benim kuşumdada olmuştu.

Cevaplar için teşekkür ederim. Yurmurtaları elime alıp kontrol etmeyi riskli buluyorum. Dişi bundan etkilenebilir. Sürecin sonuna kadar beklemek daha makul geliyor.
Her ne kadar üretim amacım olmasa da İnşallah benim görmediğim zamanlarda çiftleşme olmuştur. Aksi takdirde dişinin emeğine yazık olacak.. Zira şimdiden zayıfladığını farkettim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:02 -->-> Daha önceki mesaj 19:05 --

Malesef muvaffak olamadık. 6 yumurta boşa gitti. 28. günün sonunda hala bir numara olmadığını görünce yumurtaları yuvadan dışarı atıp kuluçka dönemine son verdi. Şüphelerim doğruymuş. Halen de çiftleştiklerini göremiyorum. Erkek sürekli hamle yapıyor ama dişi kuş üzerine çıkarmamaya yeminli gibi sanki..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:07 -->-> Daha önceki mesaj 20:02 --

Bu kuşun geleceği hakkında karamsarlığa kapılmaya başladım. Malesef önceki kuluçka dönemini sonlandırdıktan 1 hafta sonra yeniden yumurtlamaya başladı. Bu sefer tam 9 yumurta yaptı. İlk yumurtayı yaptıktan sonra 20 gün geçti. Açılan bir yumurta yok. Muhtemelen yine hepsi döllenmemiş yumurtalar... Ne yapsam bilmem ki, iyice zayıfladı gitti. Normalde insana alışkın, ele omuza gelen bir kuş idi. Uzun süredir varlığı yokluğu belli değil. Her daim yuvada kuluçka durumunda. Ailecek özledik kuşumuzu...

Son düzenleme:
Geri