petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

ciftlesme

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve selen canaydın bedel tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    Evet arkadaslar konuda da belirttigim gibi gunlerdir ciftlesiyorlar ama yumurta yok.kisa suruyor ondan dolayi mi acaba yuvaligi disi hazirladi hep giriyor falan ama yumurta bir turlu olmuyor deli olucam :-( neden olabilir bu sekilde yardimci olursaniz sevinirim arkadaslar.simdiden cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.birde erkek hep disi kusun poposuna vuruyor

2. Tuan MAKSEL

Disinin bi resmini cekermisin

3. Aytekin DOĞAN

Aytekin DOĞAN Active Member

Beğenileri:
    0
    Yumurta 1 hafta 10 günde olur. Birde bu dönemde kuşlara mama verin özellikle içine yumurta kabuğu ezip koyun kafeste de kalamar kemiği olsun. Kuşlarıda fazla rahatsız etmeyin dişi huzursuz olursa yumurtlamaz.

4. Sevtap DERİN

Valla bende artık kafayı yiyeceğim. Öyle görünüyor. :D Niye yumurtlamıyor bunlar ya.

5. HASAN YAVUZER

Beğenileri:
    1
    Çiftleşme oluyorsa dişinin boş bile olsa yumurtlaması lazım. Çiftleşmeden 10 gün sonra yumurtayı beklemek gerekir. Çiftleşme genelde 2 / 3 dk dan az sürmez. Hiç ara vermeden 3/4 kez çiftleşme devam etmeli. Dişi yumurtlama isteği duyduğu için çiftleşir, eğer erkeği yoksa döllenmemiş ( boş ) kızgınlık yumurtası yapar. Kuşların ilk kuluçka dönemleri ise ilk başlarda acemilik çekerler. Genelde ilk bir veya iki yumurta boş çıkar ya da kuş bunları merak ettiği için istemeden kırar ve yer. Bu süre içinde çiftleşme ve yumurtlama devam eder. Dişi 2 gün arayla yumurtlar bazen iki gün ara 3 güne çıkabilir. Eğer ilk yumurta döllenmişse yavru 18/19 gün içinde hayata merhaba der. Kafesteki tünek durumu, seçimi ve konumu önemlidir. Kuşların ayakları sağlam basmalı, erkek üstten düşmemeli, dengesini sağlaması lazımdır. Onun için tüneğin sağlam olması ve dişinin erkeği taşıyacağı için tüneğe sağlam basması gerekirr. Tünek kuşların ayaklarıyla iyice kavrayacağı kalınlıkta olmalı. Genellikle tahta tünek kullanılmalı ve iki tarafı tellere sıkıca tutturulmalı. Tüneğin bir ucu yuvalığın ağzına doğru gelecek şekilde takılmalı. Dişi kızgınlığa erdiyse mutlaka çiftleşmeden ve yumurtlamadan önce yuvalık ile ilgilenir. Yumurta mamalarına devam edilmeli 3 günde bir verilmeli. Mama içine kızıştırıcı etkisi olacak besinler koyulmalı. Yani kızgınlık maması yapılıp verilmeli. Yavrulara ise yavru maması yapılmalı. Yumurtlama başlayıp ilk 2 yumurtadan sonra kızgınlık maması kesilmeli, normal mama verilmeli. Buğday çimlendirip verilebilir. Bu dönem zarfında limon ve yeşillik verilmemeli. Elma ve kuru inciri severek yiyeceklerdir. Gerekirse kuşların popo tüylerinin bir kısmı çekilmeli (Tüylerin çokluğu yumurtanın döllenmesini engelleyebiliyor). Bütün bunların sağlanması dahilinde çiftleşme olup ta dişi yumurtlamıyorsa veya yumurtalar döllenmemiş oluyorsa sorun kuşlarınızdan birinin kısır olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için eş değişimi yaparak kısır kuşun hangisi olduğunu bulabilirsiniz. Kafesinizde mutlaka kalamar kemiği, gaga taşı, mineral blok ve mineralli kuş kumu bulunmalı.
    Kolay gelsin.

6. Duranettin ERAYDIN

Halen daha yumurtlamadılarmı?

7. Sevtap DERİN

Ya anlamıyorum niye yumurtlamadı bunlar? Çiftleşme hiç 2-3 dakika sürmüyor. 30-35 saniye sürüyor.

8. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    Duse kalka ciftlesme oluyor zavallilarim tecrubesizler oda erkegin zoruyla oluyor poposuna vura vura disinin bi hal disi yuvalikta falan ama anlamadim

9. Süleyman Aydın

selen abla bi foto at istersen bilenler yardımcı olurlar

10. aleynaa

aleynaa Guest

dişi kusunuz kısır olabilir arkadaşımın kuslarıda aynı öyleydi yuvalığa giriyor çiftleşiyolardı fakat yumurta yok veterinere götürdü nedeni kısır olmasıymıs biraz daha bekleyin olmazsa götürüp göstermenizde fayda var

11. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Sent from my GT-I9300 using Forum Fiend v1.0.1.

12. Sevtap DERİN

Zaten bu kısırlık olayı bulsa bulsa bizi bulur. :D Ay Selen'im valla kısırsa bunlar artık ben böyle şans olmaz derim. Erkeğin kısır olmadığını biliyorum daha önce 6 yavru verdi kuzenime. Ama dişiyi bilmiyorum.

13. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    Atarim kendicigimi camdan assa ahaha olurum :)

14. HASAN YAVUZER

Beğenileri:
    1
    Kuşlar genelde sabah gün ağardığında çiftleşirler. Gün içi çiftleşmeler olsa da fakat genelde ekseriyetle sabahları gün ağardığında, kafesleri ışık almaya başladıklarında çiftleşirler.

15. Cem Temiz

Cem Temiz Guest

sevtap bende senın durumundayim bende deli olcucam sonunda gidip 2 sini satip böyle hazir hamile kuş alcam o olacak :D

16. armand0

armand0 Guest

Bu fotoda yumurta var gibi duruyor kontrol ettinizmi acaba belki müdahalelik birşey olabilir

17. Sevtap DERİN

Valla bana kafayı yedirtecekler en sonunda zaten.

18. kenan

kenan Guest

Dişi kısırsa kuma getirmen lazım anca o şekilde yavru alırsın :D

19. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    O kisir disiyi cok seviyorum ama ben yaa :)

20. Ekincan EROL

Ekincan EROL Active Member

Beğenileri:
    1
    Kuş çok güzelmiş. Benim dişi kuşum çiftleşmeden tam 13 gün sonra yumurta yaptı. Umarım en kısa zamanda yumurtanız olur

Sayfayı Paylaş