Karadeniz Pet

ciftlesme

selen canaydın bedel

Onursal Üye
Evet arkadaslar konuda da belirttigim gibi gunlerdir ciftlesiyorlar ama yumurta yok.kisa suruyor ondan dolayi mi acaba yuvaligi disi hazirladi hep giriyor falan ama yumurta bir turlu olmuyor deli olucam :-( neden olabilir bu sekilde yardimci olursaniz sevinirim arkadaslar.simdiden cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.birde erkek hep disi kusun poposuna vuruyor

Yumurta 1 hafta 10 günde olur. Birde bu dönemde kuşlara mama verin özellikle içine yumurta kabuğu ezip koyun kafeste de kalamar kemiği olsun. Kuşlarıda fazla rahatsız etmeyin dişi huzursuz olursa yumurtlamaz.

Valla bende artık kafayı yiyeceğim. Öyle görünüyor. :D Niye yumurtlamıyor bunlar ya.

Çiftleşme oluyorsa dişinin boş bile olsa yumurtlaması lazım. Çiftleşmeden 10 gün sonra yumurtayı beklemek gerekir. Çiftleşme genelde 2 / 3 dk dan az sürmez. Hiç ara vermeden 3/4 kez çiftleşme devam etmeli. Dişi yumurtlama isteği duyduğu için çiftleşir, eğer erkeği yoksa döllenmemiş ( boş ) kızgınlık yumurtası yapar. Kuşların ilk kuluçka dönemleri ise ilk başlarda acemilik çekerler. Genelde ilk bir veya iki yumurta boş çıkar ya da kuş bunları merak ettiği için istemeden kırar ve yer. Bu süre içinde çiftleşme ve yumurtlama devam eder. Dişi 2 gün arayla yumurtlar bazen iki gün ara 3 güne çıkabilir. Eğer ilk yumurta döllenmişse yavru 18/19 gün içinde hayata merhaba der. Kafesteki tünek durumu, seçimi ve konumu önemlidir. Kuşların ayakları sağlam basmalı, erkek üstten düşmemeli, dengesini sağlaması lazımdır. Onun için tüneğin sağlam olması ve dişinin erkeği taşıyacağı için tüneğe sağlam basması gerekirr. Tünek kuşların ayaklarıyla iyice kavrayacağı kalınlıkta olmalı. Genellikle tahta tünek kullanılmalı ve iki tarafı tellere sıkıca tutturulmalı. Tüneğin bir ucu yuvalığın ağzına doğru gelecek şekilde takılmalı. Dişi kızgınlığa erdiyse mutlaka çiftleşmeden ve yumurtlamadan önce yuvalık ile ilgilenir. Yumurta mamalarına devam edilmeli 3 günde bir verilmeli. Mama içine kızıştırıcı etkisi olacak besinler koyulmalı. Yani kızgınlık maması yapılıp verilmeli. Yavrulara ise yavru maması yapılmalı. Yumurtlama başlayıp ilk 2 yumurtadan sonra kızgınlık maması kesilmeli, normal mama verilmeli. Buğday çimlendirip verilebilir. Bu dönem zarfında limon ve yeşillik verilmemeli. Elma ve kuru inciri severek yiyeceklerdir. Gerekirse kuşların popo tüylerinin bir kısmı çekilmeli (Tüylerin çokluğu yumurtanın döllenmesini engelleyebiliyor). Bütün bunların sağlanması dahilinde çiftleşme olup ta dişi yumurtlamıyorsa veya yumurtalar döllenmemiş oluyorsa sorun kuşlarınızdan birinin kısır olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için eş değişimi yaparak kısır kuşun hangisi olduğunu bulabilirsiniz. Kafesinizde mutlaka kalamar kemiği, gaga taşı, mineral blok ve mineralli kuş kumu bulunmalı.
Kolay gelsin.

Duse kalka ciftlesme oluyor zavallilarim tecrubesizler oda erkegin zoruyla oluyor poposuna vura vura disinin bi hal disi yuvalikta falan ama anlamadim

selen abla bi foto at istersen bilenler yardımcı olurlar

dişi kusunuz kısır olabilir arkadaşımın kuslarıda aynı öyleydi yuvalığa giriyor çiftleşiyolardı fakat yumurta yok veterinere götürdü nedeni kısır olmasıymıs biraz daha bekleyin olmazsa götürüp göstermenizde fayda var

3902.jpg
3903.jpg
3904.jpg
3905.jpg

Sent from my GT-I9300 using Forum Fiend v1.0.1.

dişi kusunuz kısır olabilir arkadaşımın kuslarıda aynı öyleydi yuvalığa giriyor çiftleşiyolardı fakat yumurta yok veterinere götürdü nedeni kısır olmasıymıs biraz daha bekleyin olmazsa götürüp göstermenizde fayda var

Zaten bu kısırlık olayı bulsa bulsa bizi bulur. :D Ay Selen'im valla kısırsa bunlar artık ben böyle şans olmaz derim. Erkeğin kısır olmadığını biliyorum daha önce 6 yavru verdi kuzenime. Ama dişiyi bilmiyorum.

Zaten bu kısırlık olayı bulsa bulsa bizi bulur. :D Ay Selen'im valla kısırsa bunlar artık ben böyle şans olmaz derim. Erkeğin kısır olmadığını biliyorum daha önce 6 yavru verdi kuzenime. Ama dişiyi bilmiyorum.

Atarim kendicigimi camdan assa ahaha olurum :)

Kuşlar genelde sabah gün ağardığında çiftleşirler. Gün içi çiftleşmeler olsa da fakat genelde ekseriyetle sabahları gün ağardığında, kafesleri ışık almaya başladıklarında çiftleşirler.

Bu fotoda yumurta var gibi duruyor kontrol ettinizmi acaba belki müdahalelik birşey olabilir

3904.jpg

Dişi kısırsa kuma getirmen lazım anca o şekilde yavru alırsın :D

Kuş çok güzelmiş. Benim dişi kuşum çiftleşmeden tam 13 gün sonra yumurta yaptı. Umarım en kısa zamanda yumurtanız olur

Geri