Karadeniz Pet

Çiftleşmeyle alakalı sıkıntı

FaRaKaN

Meraklı Üye
Arkadaşlar üretim konusuna girdiği için orada da yazdım burada da yardım edebilirseniz sevinirim.
Arkadaşlar yaklaşık 3 aydır bende olan kuşlar. Dişi çiftleşmeye yanaşmıyor. Anlaşıyorlar ama erkek ayağını atıyor iki sn sonra dişi gaga atıp yolluyor. Anlaşmada sıkıntı yok normal zamanda birbirlerini temizleyip besliyorlar. ama dişi çiftleşmek istemşyor. 2 aydır da dişinin ceresi kızışmış gibi duruyor. Kahverengi ve kabuklu. Erkek hep hazır :)). Aşağıda fotoğraf veriyorum. Yuvaları hazır. Dişi arada bir girip on onbes dk duruyor bazen ikisi bir giriyorlar. Ama ne yumurta var ne başka bişey.
Dişiyi ayırıyorum bu sefer yemliğin içine girmeye çalışıyor. Ne iş anlayamadım.
İkiside bir yaşının üzerinde. Dişi bir kaç ay daha büyük olabilir.
Valla okuyorum milletin on günde yumurta vermeye başlıyor bizimkilerde icraat yok. Bu arada dişi de bir gariplik de var dışkısı bembeyaz arada düzeliyor tekrar kireç gibi dışkılıyor.

BRR6r9.jpg

311jp2.jpg

yAAoGj.jpg

Son düzenleme:
yemliğin içine nasıl giriyor oraya güldüm valla :) sende yemliği çıkar abi yada bırak bi kaç gün yemlikte yatar sonra kalkar bence ayır

2 kere aynı konu açmanıza gerek yoktu :D yine söylüyorum bu şekilde yaparsanız kesinlikle yavru alırsınız.

kuşa nijer verin ve sizin dediğiniz 10 günde yavru alanlar sürü şeklinde besliyor tek öift değil kuşlar sürü şeklinde yaşadığı için yavruluğu koy ve kuşlarla ilgilenme bakın nasıl yavruluyorlar bizim aşa da üretici var kendine üretici diyor 5 çift kuluçkada suluğuna bakıyorum sulukta parmağım kadar tüy var kuş tüyü nasıl girmişse ellemiyor kuşlara da pidlik içinde görseniz ve hayla sürü oldukları için ve kimse ilgilenmeği için yumurtluyorlar biz kuşları zengin gibi yetiştiriyor mesela bir çift (insan çifti kuş değil ) düşünün annesi veya babası bu çifti durmadan rahatsız ediyor geceleri vs. bu çift çocuk yaparlar mı ? yok sizde kuşa bu şekilde kuşlar çiftleşecek durmadan bakıyonuz dişi atıyor erkeği kuşları kendi haline bırakın odasına kimse girmesin kafese yaklaşmasın günde 2 kez sabah ve akşam bakın nasıl yavruluyorlar yavrulamak istemeseler de yumurtlar :D

Kafesleri nerde yüksekte
sakin biyerde olursa
daha kolay öbür türlü
rahatsız oluyorlarsa
dişi kendini güvende
hissetmezse olmaz

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Yaklaşık 1.5 metre yüksekikte kafes. Televizyona yakın. Tv siz sessiz bir yere koydum on bes gun kuslar otmuyordu birbirine kur bile yapmıyordu. Geri getirdim.
Şimdi yuvadalar. Ama icraat yok :)). İne bu aralar bizimkierden izin alabilrsem salona atayım. Ortalığı batırdıkları için valide hanım biraz canı sıkılıyor :))

Kuşlarına maşallah,Erkeğin benim son aldığım kuşa benziyor

Teşekkürler. Maşallah da bir de bebelerini görseydik iyidi. Valla alıcı olsa vercem. Ayrıca bitane daha kuşum var küçük almıştım elime alıştrnak için bir iki gün sonra hasta oldugunu anladım gittim geri değiştrdim isde olmayacağı için 1 yaslarında dişi aldım. Ne elime alışık ne baska bişy fırlama. Yanına yakllaşınca deliriyor. Yalnız rengi çok guzel. Erkeğe benziyor biraz da hafif yeşile çalıyor rengi ama gri agırlıklı değil siyah agırlıklı kuyuruğu çatallı. Tüy kemikleri siyah hatlı. Çok güzel ama çok vahşi. O kuşu siyorum keşke küçükken sahiplenebilseymişim. Rengine aşık oldum resmen :D

nerede oturuyorsunuz bir arkadaşım uygun fiyatta çift takım arıyordu bu kuşu onun için alabilirim.

Siz büyük ihtimal istanbuldasınız forumun da buyuk cogunluğu öyledir. Maraştayım ben şstanbulda olsaydım verirdim.

evet baya uzaktasınız hem elimde takım kuşda yok 1 tane yavru 1 tane damızlık var eşi öldü kızgın kuş tam yumurtlatmalık :D bende takım arıyorum :D

Arkadaşlar uzun süredir elimi atmıyordum kuşa popsunda şişlik de var hafif sertlik gibi.. Valide hanımdan izin almadan salona koydum şimdi yuvalıktalar ikisi birlikte yuvalıktan çıkmadılar uzun süredir.
Ortam olsa bunların yumurtlamaması elde değil. Erkeğe izin vermiyor dişi çekiniyor mu nedir anlamadım. biraz sessiz kalsınlar bakalım ne olacak..

Ben Hobiciyim benim tavsiyem nijer verin kuslari aska rahatsiz etmeyin ve mumkunse akşamları üzerlerini ortun cunku sessiz ortamda ciftlesiyorlar ben ole yaptım

Geri